Bilgisayarım 10 dk sonra kendini kapatıyor

own
06-06-2009, 12:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba Arkadaşlar.
Benim sorunum bilgisayarımın ilk açtıktan 10-15 dk  sonra kendini kapatması.Kapatırken herhangi bir uyarı vermiyor.Eğer hemen açmayı denersem sesli uyarı veriyor birsüre sonra bir uyarı ekranıyla açılıyor.Verdiği uyarıda ingilizce olduğu için tam anlayamadım.Uyarı yazısı şu:
  The CPU was previosly shut down due to a thermal evet (overheating)
  Service the unit right away to resolve this.
en alttada f4 e basıp resum to stop yada f12 boot.. la ilgili iki seçenek gösteriyor.
Benim anladığım kadarıyla cpu fazla ısındığından dolayı pc kendini kapatıyor. 30 dk soğumasını bekleyip açtığımda bios ayarlarına giriyorum ama cpu sıcaklığını göstermiyor biosta. yalnızca fan ayarı için slow yada off seçeneğini bulabildim. işlemcim intel P4
  Benim sorunum için yaptıklarım :
  İçini açıp temizledim pc yi. uzun süredir kullanılmadığı için bayağı tozlanmıştı fanları.kabloları kntrol ettim.3 tane fanım var 1-İşlemci fanı 4 pinli intel marka 2- kasa iç fanı 3- psu fanı. hepsi iyi çalışıyor gözüktü bana.Oha!
   Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Five-Tech
06-06-2009, 14:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
690 mesaj

Hiç overclock yaptın mı bu aralar ?

own
06-06-2009, 14:46   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

hayır  yapmadım.bu arkadaşımın bilgisayarıydı gerçi  ama  en az  1 yıldır  kullanmıyordu.İlk açtığım zaman  pc yi C de yeterli  boş disk alanı yok diyor aynı zamandada ama böyle bir probleme yol açmaz herhalde buda.acaba taşırken sarsıntıdan dolayı kablolarda veya kartta bir temessızlıkmı oldu diye düşünerek kontrol ettim şöyle bir kabloları vs. elle.Tam anlayamadım o yüzdende onun kullandığı zamanlarda bir problem yoktu.

umut101010
06-06-2009, 15:26   |  #4  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

kardeş işlemci fanının çıkar macunlayıp takrar tak fan bozukda olabilir o zaman yeni fan almalısın

Son Düzenleme: umut101010 ~ 06 Haziran 2009 15:27
own
07-06-2009, 14:17   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

Teşekkür ederim arkadaşlar  sorunumu  çözdüm.Önce yüzeysel  bir toz temizliği  yapmıştım ama düzelmeyince sonrasında işlemci fanı ve soğutucusunu çıkartıp tozunu çektim.Bayağı tozlanmış geniş bir soğutucusu var üstten belli olmuyordu.