Bilgisayarım açıldıktan sonra donmaya başlıyor.

Toma Hawk
28-11-2017, 16:44   |  #1  
Toma Hawk avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, 2 gün öncesinde bir oyun için hile dosyası indirdim. Dosyayı indirmeden önce virüs taramalarından geçirdim ve temiz gözüküyordu. Hileyi açtığımda bilgisayar biraz kasmaya başladı, daha sonra şüpheye kapılıp dosyaları bilgisayardan kaldırdım. Bilgisayarımı ilk açtığımda herhangi bir donma veya kasma problemim olmuyor fakat birkaç oyuna girip takıldıkdan sonra kasmalar meydana gelmeye başlıyor. Başta bu kasmaların oyun ile ilgili olabileceğini düşünmüştüm fakat oyunu kapatmama rağmen kasmalar devam etmeye başladı. Bilgisayarımda hala bir virüs olup olmadığını nasıl kesin bir şekilde tespit edebilirim, yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran Kartım: NVIDIA GTX 1050Ti
İşlemcim: Intel G4560
İşletim Sistemim: Windows 10 Pro
Ram: 8GB

Başlangıçda açılan programlar:

Son Düzenleme: Toma Hawk ~ 28 Kasım 2017 16:51 Neden: resim
White-Fox
28-11-2017, 17:09   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

steam one drive bunların çalışmasına gerek yok başlangıçta.

Ayrıca cpu kullanımı ne alemde ? %100 veriyorsa muhtemelen önceden atmış olduğunuz formatın ceremesini çekiyorsunuzdur.Genelde donma sorunları hdd ile alakalı olmakla birlikte hddnin bu sorunları yaşamasına format sebep olur.

Toma Hawk
28-11-2017, 17:19   |  #3  
Toma Hawk avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

CPU Kullanımı oyunu açmadığımda (Bu arada oyun Metin2) normal seviyelerde, aşşağıda ki resmi hiçbir oyun açık değilken çektim. Oyunu açtığımda CPU kullanımı %90 - 95 bazende %100 oluyor. Oyun yüksek sistem gereksinimi isteyen bir oyun olsa hadi neyse diyeceğim ama oyun Metin2 yani.

Son Düzenleme: Toma Hawk ~ 28 Kasım 2017 17:33
White-Fox
28-11-2017, 17:43   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

aslında bellek,cpu vs normal değerlerde gibi görünüyor.

C için disk birleştirmeye gerek var mı taratıp bir bak istersen.Eğer gerek varsa yapman sana hız kazandırır.(birleştirme işlemi uzun sürer)

Oyun esnasında çalışan bir anti-virüs de bu sıkıntıya yol açabilir.devre dışı bırakıp dene.

Bilgisayarda yeterli boş alan var mı onuda kontrol et.

Başkada bir şey gelmiyor aklıma virüslük bir mevzu olduğunu sanmıyorum.Eğer söz ettiğin oyuna gömülü bir virüs yoksa.

White-Fox
28-11-2017, 17:47   |  #5  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

3.parti yazılımlar ile kayıt defteri girdilerine  kesinlikle dokunma cleaner vs. gibi programları kasıt ediyorum geri dönülmez hasar verir.Eğer virüs olabilir bu diye şüphelerin varsa , combofix ile taramayı deneyebilirsin ama dikkatli olmanı öneririm tarama esnasında güç kesintisi vb. durumlarda bazı sorunlara yol açabiliyor.

Toma Hawk
28-11-2017, 17:48   |  #6  
Toma Hawk avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

Sadece C diskini kullanıyorum zaten, başka bir disk bulunmuyor. IOBIT Malware adında iyi olmayan bir anti-virüs programı kullanıyordum, kaldırıp BitDefender indirdim. 490GB Boş alan mevcut, oyuna gömülü bir virüs olduğunu da düşünmüyorum çünkü 4000'e varan online'ı mevcut. Oyun dosyalarını birkaç defa Virüs Total ve BitDefender ile tarattım ve temiz çıktılar. Ayrıca şunuda eklemem belki fayda sağlar, bir winrar arşivinden masaüstüne dosya çıkartması yaptığım zaman disk kullanım değeri görev yöneticisinde %99'a çıkıyor.

Son Düzenleme: Toma Hawk ~ 28 Kasım 2017 17:52
White-Fox
28-11-2017, 17:58   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Demek istediğim işletim sistemi dosya işlemlerini erişebildiği en yakın hdd bellek bölgesine göre yerleştirir ki kullanıcıya hızlı cevap verebilsin zamanla bu bölgeler çok dağınıklaşır bir veriyi bütün elde etmek için bellek fazla döner.Disk birleştirme bu bellek bölgelerinin işletim sistemi için optimize şekilde ayarlanmasıdır.Birleştirme gerekli mi değil mi önce bir test edilebilir windows bunu kendi yapar 10 dk sürer sonra sana yüzdelik olarak diskin yüzde kaçı parçalanmış gösterir.Yüksek bir sayı ise birleştirirsin ve hdd den bir miktar daha iyi performans sağlayabilirsin.

Tabi combofix de bu sorunu çözebilir.

Yani çokta bir seçenek yok , eğer daha önce format atmışsan birleştirme işe yaramaz deneme bile.

En kötü windows teması eski bir sisteme çevirip fps artışı sağlaya bilirsin.win 98 vs. Kafadan 10-20 fps verir.