Bilgisayarım Açılıyor Kapanıyor Açılıyor...

ckurt
14-10-2012, 14:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum herkese kolay gelsin. Benim bilgisayarımın bir problemim var.

Toshiba Satalite A 300 marka dizüstü bilgisayarımı yaklaşık 4 yıl önce aldım. 2 yıl sorunsuzdu. 2. yılın sonunda batarya öldü. Buşekilde kullanmaya devam ederken, öğretmenevinde kaldığım bir dönemde öğretmenevinin personelinin yüzünden bizim bulunduğumuz katta elektrik sorunu oldu ve benim o an prize takılı telefon şarj cihazım ve pc şarj cihazım yandı/patladı yani bozuldu. Ağrı da görev yaptığım için o dönem orjinal şarj cihazı ve batarya bulamadım. Bilgisayarcıdan çok uçlu şarj cihazı aldım, benim pc ye uygun başlığı takarak kullanmaya devam ettim. Problem yoktu. Daha sonra açıldıktan sonra kapanmaya başladı. Açılıyor kapanıyor tekrar açılıyor. Bu bazen sık sık bazen yarım saat bir saatte bir oluyor. İlk başlarda günde sadece birkaç defa olurken şimdi birkaç dakika da bir olmaya başladı.

Toshiba Ankara servisinden batarya ve şarj cihazı istememe rağmen yurtdışı sorun olduğunu ve gecikme yaşandığı gibi unsurlar bana söylenmesine rağmen yaz tatili süresince bir türlü pc ye parça getiremediler.

Bende bu süre zarfında pc yi kullanmaya devam ediyorum. Bir de bilgisayarımın şarj cihazı yanmadan önce vista olan sistemi 7 ye çevirmiştim.

Sorun neden kaynaklanır sizce?

Bilgisayarı ilk haline döndürmenin bir hali var mı? Format gibi. Ancak bende recovery ya da cd yok.

Yardımlarınızı ve bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Sağlıcakla.

excel_mustafa
14-10-2012, 17:23   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

şarj zihazı yandığında anakart, cpu veya ram zarar görmüş olabilir

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 15 Ekim 2012 14:52
çhip10line
15-10-2012, 15:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

öneri olarak öncelikle güç yönetimi panelinden ekran kapanma süresi veya uyku moduna geçme sürelerinin hepsini hiçbir zaman olarak ayarlayın...anladığım kadarıyla batarya şuan ölü durumda zaten...bataryayı yuvasından çıkartın ve sadece prize bağlı şekilde kullanarak test edin batarya olmadan aynı şekilde kapanma sorunu devam ederse başka bir donanımsal sorun var demektir.. yok batarya olmadan uzun süre açık kalırsa sorunun bataryadan kaynaklandığı kesinleşmiş olur...

göz önünde bulundurulması gereken bir durum daha var...bilgisayarım kapanıp açılıyor yazmışsınız sadece görüntü mü gidiyor..yoksa bilgisayarın komple elektiriği mi kesiliyor...çünkü bazen sadece ekran kararması olmasına rağmen laptop kullanıcıları bütün bilgisayarın kapandığını düşünürler...ama çoğu zaman ekran bağlantı kablolarında ki gevşeme yada küçük bir kopmadan sadece ekran görüntüsü gider ama kullanıcı farklı düşünür :D

ckurt
17-10-2012, 14:32   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: çhip10line  
öneri olarak öncelikle güç yönetimi panelinden ekran kapanma süresi veya uyku moduna geçme sürelerinin hepsini hiçbir zaman olarak ayarlayın...anladığım kadarıyla batarya şuan ölü durumda zaten...bataryayı yuvasından çıkartın ve sadece prize bağlı şekilde kullanarak test edin batarya olmadan aynı şekilde kapanma sorunu devam ederse başka bir donanımsal sorun var demektir.. yok batarya olmadan uzun süre açık kalırsa sorunun bataryadan kaynaklandığı kesinleşmiş olur...

göz önünde bulundurulması gereken bir durum daha var...bilgisayarım kapanıp açılıyor yazmışsınız sadece görüntü mü gidiyor..yoksa bilgisayarın komple elektiriği mi kesiliyor...çünkü bazen sadece ekran kararması olmasına rağmen laptop kullanıcıları bütün bilgisayarın kapandığını düşünürler...ama çoğu zaman ekran bağlantı kablolarında ki gevşeme yada küçük bir kopmadan sadece ekran görüntüsü gider ama kullanıcı farklı düşünür :

Hiçbir zaman seçili, batarya olsun ya da olmasın aynı sorun devam ediyor.

Ekran görüntüsü gitmiyor, komple kapanıp açılıyor. Resetliyor kendisini.

ckurt
17-10-2012, 14:33   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
şarj zihazı yandığında anakart, cpu veya ram zarar görmüş

Benim tahminim de o yönde. Anak bulunduğum yerde bunun tamirini ya da sorununu anlayaak kişi yok.

excel_mustafa
17-10-2012, 14:44   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj
Alıntı: ckurt  

Benim tahminim de o yönde. Anak bulunduğum yerde bunun tamirini ya da sorununu anlayaak kişi yok.

pc yi bir bilgisayarcıya götür.anakart , cpu ve rami değiştirtipte denettir..

verikurtarma06
28-03-2017, 10:25   |  #7  
Üye
61 mesaj

Ankara profesyonel Laptop Tamiri  Saraç Bilişim olarak laptop tamir işlemlerini garantili ve uygun fiyatlar ile yapmaktayız.   http://www.laptoptamiriankara.net/    daha fazla bilgi için Tel: 431 01 44  Acil tel 0533 607 43 45

Yigit Bilişim
29-03-2017, 01:16   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba Bilgisayarınızın fanı kirli olduğundan  bu  sorun oluyor olabilir anlattığınız tüm sorunlar onu gösteriyor isterseniz bir fan temizliği yapın ve  termal macunu  kullanın  sorun ortadan kalkacaktır sorun donanımsal yazılımsal değil.

Web Tasarım