Bilgisayarım açılmıyor,işlemciden mi?

baris41
13-10-2008, 09:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

arkadaslar selamlar,dun bilgisayarımı yaklasık 8 saat boyunca acık bıraktım eve geldiğimde bilgisayarım acık olmasına ragmen hiçbir veri yoktu.Hatta reset ve kapama tusuna bastıgımda da hıcbırsey gerceklesmedı.Bilgisayarı fişinden cekmek zorunda kaldım,bir sure bekledıkten sonra tekrar acmayyı denedım bilgisayar acıldı fakat sadece elektriksel anlamda,yani bilgisayara sadece elektrik geliyor hatta bilgisayardan komut gelmediği için ekranda bekleme modunda kalıyor,aynı zamnda kasa ustundeki yeşil ışık hiç yanıp sonmuyor.Sebebi ne olabilir ben sistem hiç çalışmadıgı için işlemci diye dusundum mumkunmudur baska ne olabilir?

muammerturkmen
13-10-2008, 10:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

anakart öncelikli, işlemcide olabilir

baris41
13-10-2008, 10:42   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

yanmıs olabilirmi acaba?

Editör
13-10-2008, 11:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Öncelikle Geçmiş olsun; Bu tür sorunlarda büyük ihtimalle anakarttan kaynaklanan bir sorun olabilir.İkinci ihtimal olarak işlemci hatasından sözedilebilir.

Bu durumda pcnizin ram'ini bulunduğu slottan cıkartıp bir başka slota takmayı deneyebilirsiniz bazen bu sorunun giderilmesini sağlayabilmektedir.Eğer pc kasanızdaki ''fan'' çalışıyor yani elektrik geliyor ancak görüntü alamıyorsanız anakartınız veya işlemciniz sorunlu olabilir.Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Editör ~ 13 Ekim 2008 11:55
baris41
13-10-2008, 12:01   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj
Editör
Öncelikle Geçmiş olsun; Bu tür sorunlarda büyük ihtimalle anakarttan kaynaklanan bir sorun olabilir.İkinci ihtimal olarak işlemci hatasından sözedilebilir.

Bu durumda pcnizin ram'ini bulunduğu slottan cıkartıp bir başka slota takmayı deneyebilirsiniz bazen bu sorunun giderilmesini sağlayabilmektedir.Eğer pc kasanızdaki ''fan'' çalışıyor yani elektrik geliyor ancak görüntü alamıyorsanız anakartınız veya işlemciniz sorunlu olabilir.Kolay gelsin.

tesekkurler cevap için,soylediginiz gibi fanlar calısıyor fakat bilgisayarda bir veri aktarımı yok,yani sadece elektrik geliyor,soylediginiz yontemi deneyecegim,eger bu yontemle sonuc alamassam anakartı cope mi atmam gerekir??

Editör
13-10-2008, 12:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Pcnizi bir teknik servise gösterebilirseniz olası zararın bir ihtimal önüne geçme ihtimaliniz mümkün.Bu sorun ile en çok karşılaştığımız ana kart markası MSI dır.

lee1
13-10-2008, 16:44   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

birde hdd ni kontrol et bazen hdd den kaynaknaklanan sorunlardanda olabiliyor

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 00:16   |  #8  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba..sorununuz anakart veya işlemcinizden kaynaklanabilir.ama bunların öncesinde anakartınızda buluna bios pilini çıkarıp sisteminizi tekrar açmayı denedinizmi..

baris41
14-10-2008, 09:23   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj
mcseyavuz
merhaba..sorununuz anakart veya işlemcinizden kaynaklanabilir.ama bunların öncesinde anakartınızda buluna bios pilini çıkarıp sisteminizi tekrar açmayı denedinizmi..
bu sekılde anakarta reset atılıyor değilmi?? birde pili cıkarıp yerine geri takıcam dimi?

dgkncoder
14-10-2008, 12:35   |  #10  
Üye
76 mesaj

Bios pilini çıkartıp takmak bios ayarlarını varsayılan fabrika çıkış ayarlarına döndürür. Anakarta reset atmak gibi bir söylem kullanılamaz.

Fatih_ARMAĞAN
14-10-2008, 13:19   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

PSU değiştirin sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.
PSU nizi elektrik tutmuşta olabilir. yada bilgisayarınız açık kaldığı sürede evinizdeki elektriklerde oluşan oynamalardan arıza yapmış olbilir.
Anakart arızası daha düşük bir ihtimaldir. işlemcide sıkıntı olabileceğini sanmıyorum. büyük ihtimalle elektriksel bir sıkıntı olduğu için anakartınızada elektriksel sıkıntı yapmış olmasıda olasıdır.
Kasanın fişi çıkardığınız Power girişine metal bir tornavida yardımıyla orda bulunan metalleri birbirine sürterek kasada oluşmuş olabilecek statik elektriği almanız bir çözüm olabilir. büyük ihtimalle sıkıntı Power Suply (PSU) nizden gibi gözüküyor. bir servise götürüp masrafa girmeden önce PSU değiştirterek denettiriniz.

baris41
14-10-2008, 19:00   |  #12  
OP Taze Üye
6 mesaj
sakarboy
PSU değiştirin sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.
PSU nizi elektrik tutmuşta olabilir. yada bilgisayarınız açık kaldığı sürede evinizdeki elektriklerde oluşan oynamalardan arıza yapmış olbilir.
Anakart arızası daha düşük bir ihtimaldir. işlemcide sıkıntı olabileceğini sanmıyorum. büyük ihtimalle elektriksel bir sıkıntı olduğu için anakartınızada elektriksel sıkıntı yapmış olmasıda olasıdır.
Kasanın fişi çıkardığınız Power girişine metal bir tornavida yardımıyla orda bulunan metalleri birbirine sürterek kasada oluşmuş olabilecek statik elektriği almanız bir çözüm olabilir. büyük ihtimalle sıkıntı Power Suply (PSU) nizden gibi gözüküyor. bir servise götürüp masrafa girmeden önce PSU değiştirterek denettiriniz.
power supply dan olursa fanların yinede calısması mumkunmudur?

Fatih_ARMAĞAN
15-10-2008, 02:16   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

evet mümkün PSU da arıza olması Fanların tamamen çalışmıcağı anlamına gelmez PSU anakart a ve fanlara elktrik veriyordur fakat herhangi bir statiklenme vb. tip arızadan dolayı düzgün bir elektrik akımı sağlanmıyor olabilir. size tavsiyem öncelikle Sağlam PSU ile bi deneyin daha sonra anakart a yönlenirsiniz.

ayhanozmen
16-10-2008, 23:03   |  #14  
Yeni Üye
32 mesaj
lee1
birde hdd ni kontrol et bazen hdd den kaynaknaklanan sorunlardanda
lee1 e katılıyorum.Bence de hdd den.daha önce böyle bi sorunla karşılaşmıştım.Başka bi hdd dene derim.Tabi öneri:)

oguzhan___17
17-10-2008, 10:22   |  #15  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

arkdasım işlemcıden dir yada anakarttan elınde varsa anakrt ve işlemcı dene ?  *
yada ramlarının slotlarını değiştir..!!

iltiyam
17-10-2008, 15:49   |  #16  
Yeni Üye
26 mesaj

ramları çıkar sonra bi daha tak
  yine açılmazsa ekran kartını sök tekrar güzelce tak
yine olmazsa anakarta bakarsaın
okk