BİLGİSAYARIM ALDIĞIMDAN BU YANA DONUYOR

HPQ-User
21-10-2008, 00:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DONUYOR sormuş:
Bilgisayarımı 30.12.2006 tarihinde aldım,o zamandan bu yana bir saat bile açık durmuyor.Kimi zaman açtıktan 10 dk sonra,kimi zaman 60 dk sonra donma yapıyor.Skystar2 Dijital TV Kartım var,PC ile birlikte almıştım.
Net'te dolaşırken,oyun oynarken,müzik dinlerken,film seyrederken DONMA yapıyor.
Birçok kez Teknik Servise götürdüm önceleri İnternet yok diye mana buluyorlardı,Net'i aldım tekrar götürdüm İşletim Sistemini mana ettiler ve yeniden kurdular ama nafile yine DONUYOR.
Bende PC'yi alıp değişik Teknik Servise götürüp tekrar İşletim Sistemini kurdurdum(2 ayrı Teknik Servise)sonuç aynen DONMA devam etmektedir.
Son olarak Bir hafta önce yine Casper Teknik servisine PC'yi DONMA nedeniyle götürdüm ve işletim Sistemini tekrar kurdu bana teslim etti.Sonuç yine aynı DONMAYA devam.
Garanti 30.12.2008'de dolacak,PC'nin arkasında kapağın servis dışında açılmaması için Etiket yapıştırılmış eğer sökersem garanti dışı kalacak.Başka bir yere götürüp baktıramıyorum.İçimden PC'yi alıp Casper Servisinin önünde yere vurmak geliyor.Toplama PC almadığıma o kadar pişmanım ki anlatamam.
Neyse ettiğim sitemi bir kenara bırakıp neden Donma yaptığı konusunda yazarsanız sevinirim.Saygılarımla

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
CASPER XP Media Center Edition 2005
Intel(R)Core(TM)2 CPU
6400 @ 2.13GHz
2.13 GHz, 1.00 GB RAM
ServicePack2
EKRAN KARTI:NVIDIA GeForce 7300 LE,512 MB

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

teo23
21-10-2008, 00:58   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

baana yardmm edecekk kimsee yokmuyduu yaaaaa bi bakarmisinn

Banned
21-10-2008, 01:07   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım bir pc donma yapıyorsa Anakart<işlemci<ekran kartı<ramlerden şüphelenmek gerekiyor.şimdi geride ne kaldı diyeceksin ama tek tek bunları elden geçirmeden kesin nedenini anlayamazsın.boşu boşunada işletim sistemini kurma onunla alakası yok,bozuk bir donanımın üstüne istediğin kadar sistem kur sonuç gene nafile olur.casper zaten övmek gibi olmasın servis konusunda en kötülerden biridir.Allah kolaylık versin.

Son Düzenleme: Kylie ~ 21 Ekim 2008 01:14
piRe_
21-10-2008, 01:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Kimse hastayı görmeden reçete yazamaz. Sizin muhatabınız belli verdiğiniz paranın hakkını isteyeceksiniz. Onlar çözüm bulamıyorlarsa değiştirecekler başka alternatifi yok. Sonuçta ayıplı bir mal var ortada. Aksi halde yaptığınız müdahalelerde garanti dışına çıkar.

Hem merak ettim, o kadar götür getir yapmışsınız bu alet onların elinde donmamışmı.?

Banned
21-10-2008, 01:36   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Tv kartınızın sürücüsünü kaldırın,hatta aygıt yöneticisinden tv kartınızı komple kadırın, açılışta yeni donanım bulundu uyarısına bu donanım için birhada uyarma deyin. Muhtemelen donma yapmayacaktır.Ya donanım uyşmazlığı vardır yada donanım çakışması, özellikle tv kartlarında bu durum çok ortaya çıkar.Bir deneyin bilgi verirsiniz.

Son Düzenleme: khramn ~ 21 Ekim 2008 01:38
hamann7725
21-10-2008, 01:38   |  #6  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

arkadaşım sen bi yerden bi HDD bul farklı bir hdd tak onu dene.genellikle hdd ler ve jumper ayarlarından dolayı donma vakaları çok yaşanıyor hatta bizzat başıma geldi.denersen iyi olur.

ExCeLLiuM
21-10-2008, 04:50   |  #7  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Donmanın bir çok nedeni vardır. Garanti kapsamında olduğundan kasayı açıp parçaları değişmeniz test etmeniz mümkün değil. Sizin yapabilecekleriniz, harddisk işlemci ekran kartı ve anakarttaki chipsetlerin ısısını çeşitli programlar aracılığıyla kontrol etmen. standart sıcaklıklarının üzerine çıkıyorsa bu sebep olabilir. Yapabileceğin başka bişey de, PC açılırken BIOS'a girmek ve voltaj değerlerini kontrol etmen. Güç kaynağın gerekn yerlere gereken voltajda akım veremezse yine aynı şekilde donma problemleriyle karşılaşılıyor.

Bunlar dışında yapabileceğin format atıp tekrar işletim sistemini yüklemek ama bunuda defalarca yaptığınıza göre bu çözüm sunmayacaktır size. Aklıma gelen başka bişeyde sistemi güvenli kipte belli bir süre çalıştırman ve bu süre zarfında da aynı problemi verip vermediğine bakman. Eğer sorun devame diyorsa güvenli kipte de, sürücü vs. çakışmalardan kaynaklanmıyordur (tv kartı kontrolu için).

Ama garantisi olan bişey içinde bu kadar uğraşmak yersiz. Eğer Türkiye'nin (sözde) prestijiysen müşterini memnun edeceksin. Lafla olmuyor o prestij!

sah1n
21-10-2008, 10:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Arkadaşım garanti süresi 2 yıl ise bitmesine şurada sanki ne kadar kalmış.Sırf o etiket yüzünden bu işkenceyi çekmene değmez.Benim kanaatim donmalar genelde işlemciyle ilgili yada takılan bir pcı kart yüzünden oluyor.İşlemcinin üzerindeki termal macun sürdürmeni tavsiye ederim ARTI takılı olan tv kartını sök bi bakalım öyle kullan 1 2 gün donma olacak mı bak baak.

sticker
21-10-2008, 21:04   |  #9  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
sah1n
Arkadaşım garanti süresi 2 yıl ise bitmesine şurada sanki ne kadar kalmış.Sırf o etiket yüzünden bu işkenceyi çekmene değmez.Benim kanaatim donmalar genelde işlemciyle ilgili yada takılan bir pcı kart yüzünden oluyor.İşlemcinin üzerindeki termal macun sürdürmeni tavsiye ederim ARTI takılı olan tv kartını sök bi bakalım öyle kullan 1 2 gün donma olacak mı bak baak.
caspermı prestijli?hani casper servisine giden bidaha günyüzü görmüyodu.ha arkadaşlar farkındamısınız bilmem ama bu casperlar çok sorunvermeye başladı..buraya gelen bir çok bilgisayar ben markayı takip ediyorum çoğunlukla casper..yazık insanları kandırıyolar..

sticker
21-10-2008, 21:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
HPQ-User
DONUYOR sormuş:
Bilgisayarımı 30.12.2006 tarihinde aldım,o zamandan bu yana bir saat bile açık durmuyor.Kimi zaman açtıktan 10 dk sonra,kimi zaman 60 dk sonra donma yapıyor.Skystar2 Dijital TV Kartım var,PC ile birlikte almıştım.
Birçok kez Teknik Servise götürdüm önceleri İnternet yok diye mana buluyorlardı,Net'i aldım tekrar götürdüm İşletim Sistemini mana ettiler ve yeniden kurdular ama nafile yine DONUYOR.
Bende PC'yi alıp değişik Teknik Servise götürüp tekrar İşletim Sistemini kurdurdum(2 ayrı Teknik Servise)sonuç aynen DONMA devam etmektedir.
Son olarak Bir hafta önce yine Casper Teknik servisine PC'yi DONMA nedeniyle götürdüm ve işletim Sistemini tekrar kurdu bana teslim etti.Sonuç yine aynı DONMAYA devam.
Garanti 30.12.2008'de dolacak,PC'nin arkasında kapağın servis dışında açılmaması için Etiket yapıştırılmış eğer sökersem garanti dışı kalacak.Başka bir yere götürüp baktıramıyorum.İçimden PC'yi alıp Casper Servisinin önünde yere vurmak geliyor.Toplama PC almadığıma o kadar pişmanım ki anlatamam.
Neyse ettiğim sitemi bir kenara bırakıp neden Donma yaptığı konusunda yazarsanız sevinirim.Saygılarımla

Sistem Özellikleri:
Intel(R)Core(TM)2 CPU
6400 @ 2.13GHz
2.13 GHz, 1.00 GB RAM
ServicePack2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.

kardeşim sen tüketicisin.bak garantide derki eğer ürün bir sorunu 3 defada daha fazla verir,ve kullanılamazise,satıcı ürünü değiştirmek zorundadır...garantin dolmadan,hemen satış mağazasına git,yenir ürün talep et.aksi halde görevli mahkamelerde uyulama başlatacağım de..olmazsa mahkemeye ver...para istemez,pul istemez.haklısın davayı kesin kazanıırsın..yazık çok para vermişsindirsen ona..

sticker
21-10-2008, 21:26   |  #11  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
HPQ-User
DONUYOR sormuş:

Sistem Özellikleri:
Intel(R)Core(TM)2 CPU
6400 @ 2.13GHz
2.13 GHz, 1.00 GB RAM
ServicePack2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.

sana b aşımagelen bi olayo anlatayım..bilinçlenirsin.ben büyük bir mağazadan 100ytl.ye bir ürün aldım..ürünü evde bir kaçgün kullandım..en son kumandası ile kapatıpbıraktım..bir aya yakın bir süre kullanmadım..sonra hanım ürünü çalıştırmak istemiş ama çalışmamış,ben baktım cihaz resmen arıza..hemen ürünü satın aldığımyere gittim,değişim talep ettim.bana biz ürünü sattık 1 ay geçmiş bizi bağlamaz servise dediler.bende bunu bana sen sattın bu belayı başıma sen sardın.bunu temizle dedim(yeni ürün talep ettim)yine kabul etmediler.bir dilekçe yazıp mağaza müdürüne verdim.dedimki :bana bilebile özürlü ürünverdin.hiç çekinmeden mahkemeye vercem sizi,ben tüketiciyim,sişz düşünün.altınada tel.nomu yazdım.ertesi gün gel değiştirelimdediler..8anlattığım harfiyyen doğrudur:yemin ederim)sende dilekçe ver böye ürününüz arıza veriyo garantide değiştirmen gerektiği yazıyo.bunu değiştir de.sen hakkını aramazsan benmi arayım senin hakkını...