Bilgisayarım Aniden Kapanıyor ve Yeniden Başlıyor

fatihkasim
07-06-2018, 11:31   |  #1  
fatihkasim avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Arkadaş normalde RX 470 ekran kartı kullanmakta olup daha sonra GTX 1080 Ti almamla sorunlarım başladı. Şöyle ki bilgisayarımı açıyorum oyun falan oynuyorum ve hiçbir sebep göstermeksizin kapanmalar oluyor.Isı sorunum yüzünden olduğunu düşünmeme rağmen ekran kartı ve işlemciyi zorlu testlerle 80 derecelere kadar zorladım ve bilgisayarım kapanmadı. Bilgisayarda her oyunu 2k ve ultra grafik ayarlarında açıyorum bilgisayarımı en çok yoran oyun (işlemci ve ekran kartı açısında) Rainbow Six Siege adlı oyun. Bu oyunda işlemci ve ekran kartı 80 derecelere geliyor ve ekran kartı kullanımı %99-%100 arası ve işlemci kullanımı %80-%90 arası olmakta. Bu oyunda aldığım FPS değeri ise 100 ün altına inmemekte. FPS droplarda yemediğime ve oyunda kasılmalarda yokken bir anda tak kapanıyor ve çok kısa bekledikten sonra tekrar güç vermekte. Sorunun ne olduğunu anlayamadım bir öneriniz varsa yapayım. Bu arada işlemci anakartın oc tuşuna basarak oc lenmiş olup oc lenmedende önce kapana sorunları yaşamaktaydım. ekran kartı ise gaming app tarafından oc lenmiş olup daha üst düzey bir oc işlemi yapılmamıştır. Sorunumun ya anakart problemli yada Power ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Bilgisayar donanımlarımıda aşağıda bulabilirsiniz.

İŞLEMCİ: Intel Core i7-3770 3.40 boost: 4.10 GHz 8MB cache OC de çalışmakta 4.92 GHz hız windows 10 görev yöneticisi ile alınan değer
ANAKART MSI Z77A-GD-55 motherboard
RAM: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram  - Kingston 8 GB (2x4) 1600 MHz
HARD DİSK: 1xSSD KİNGSTON 120 GB 1x WD HDD 500 GB 1xHDD SEAGATE 750 GB  and 1x Seagate Barracuda Pro 10 TB
POWER SUPLY: Corsair VS650
EKRAN KARTI : MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X 11GB GDDR5X 352Bit DX12 MSI gaming app ile oc de

burakkonak
07-06-2018, 16:33   |  #2  
Taze Üye
2 mesaj

büyük bir ihtimalle yeni aldığın ekran kartını işlemcin desteklemiyor.Ya da kullandığın yazılım buna uygun değil.

fatihkasim
07-06-2018, 17:14   |  #3  
fatihkasim avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: burakkonak  
büyük bir ihtimalle yeni aldığın ekran kartını işlemcin desteklemiyor.Ya da kullandığın yazılım buna uygun değil.

işlemcim anakarta uyumlu olmasa rainbow six siege gibi hem işlemci hem ekran kartı ağırlıklı bir oyunda 100-130 fps almam mümkün olmazdı. Ayrıca youtubeden falan eski tip işlemci ile yeni tip ekren kartlarının testlerini izlerseniz çalışabildiğini sıkıntı çekmediğini tabi bunların sadece 2K-4K testlerinin yapıldığını görebilirsiniz. İşlemci 1080 p oyun için seçilmesi gerekir ama ekran kartları 2K ve 4K için tercih edilir çünkü işlemci yükünü ekran kartına teslim eder. Sorunum nasıl bir sorun ise çözüm bir türlü bulamıyorum. Acaba sorunun power suply de olma ihtimali var mıdır? 650 W lık powerım var max güçleri hesplandığında 500 e bile gelemeyen bir sistem. Ya power bozulmaya başlandı yada anakartta sıkıntı oluşmaya başladı.

excel_mustafa
07-06-2018, 17:38   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

ekran kartının slota giren bakır kısımlarını silgiyle sil. slotun içini havayla temizle.

imkanın varsa farklı ekran kartı, psu ve ram larla test et.

sonuç alamazsan büyük ihtimalle anakart arızalı.

fatihkasim
07-06-2018, 19:19   |  #5  
fatihkasim avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
ekran kartının slota giren bakır kısımlarını silgiyle sil. slotun içini havayla temizle.

imkanın varsa farklı ekran kartı, psu ve ram larla test et.

sonuç alamazsan büyük ihtimalle anakart arızalı.

kran kartı yeni olduğu için silgiyle silme olayını pas geçiyorum ve eski ekran kartımı takmadan aldığım anakartın slotunu hava ile temizlemiştim. yine daha önce kullanmış olduğum rx 470 modeli ile böyle birlşey hiç yaşamadım buda ya ekran kartının güçlü olmadığından yaşamadığım anlamına geliyor gibi duruyor ekran kartı yeni fakat o bile bozuk olma ihtimali var en yakın zamanda bir arkadaşımdan rica edip denemeye çalışacağım. Şimdiden teşekkür ederim.