Bilgisayarım ansızın kapandı açılmıyor !

wolf70
19-06-2012, 03:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Bilgisayarımda oyun oynarken her zamankinden fazla işlemci kullandıgını gordum 5-10 dk sonra aniden kapandı. Kapanır kapanmaz actıgım dugme yanıp sonmeye basladı. Basarak kapatmaya calıstım olmayınca arkasındaki siyah güc kablosunu cekerek elektrik akımını kestim. Koku yoktu. Kasanın içini açtım acaba bir kablo gevşemişmidir diye tek tek kontrol ettim baktım sorun yoktu. Açmayı denedim açılmadı. Başka psu bağlayıp açmayı denedigimde açma tusunda ısık yoktu gelmedi daha dogrusu, ekran kartı islemci ve kasanın fanı calısmaktaydı. Yine kapatamayınca güç kablosunu çektim. Test ettigim psu ile tekrar acmayı denedim bu sefer fanlarda calısmadı. Neyse işlemciyi söktüm baska bir bilgisayara taktım hiçbir sorunu yok. Ekran kartına vs. bakmadım henüz büyük ihtimal onlardada sorun yoktur.

Lakin ne oldugunu anlayamadım;
ısıdan dolayı diyeceğim 7 adet fan var kasanın içerisinde klimalı oda, birde soyle bir gariplik var kasa kapandıgında psu ya baktıgımda baya sıcaktı.
Anakart arızalanmıs olabilir diye düsünüyorum.
Veya power supply ve anakart arızalanmıştır diye düşünüyorum.

Sizin yorumlarınız nelerdir tavsiyelerinize herşeye açığım. Yardımcı olmanızı bekliyorum. Teşekkürler.

DN: Parçaları farklı sitelerden birleştirdiğim için doğru tespit yapıp çalışan parçayı boş yere servise vermek istemiyorum.

Son Düzenleme: wolf70 ~ 19 Haziran 2012 03:34
wolf70
19-06-2012, 12:19   |  #2  
OP Taze Üye
5 mesaj

sorun devam etmekte, yardımcı olabilecek arkadaslar vardır umarım.

himmety
19-06-2012, 13:01   |  #3  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

bilgisayarın özelliklerini bilmediğim için tahmin yazıyorum öncelikle psu kaç wat

açımaya çalıştığında yanıp sönüyorsa psu yanmıştır. 7 adet fan var diyorsun psun en az 450-500 wat psu olması lazım muhtemelen psunun gücü yetmemiştir. yaz geldiği için kasa içi sıcaklıkta artıyor (oda ne kadar klimalı olsada fark etmiyor test ettim oda 25 derece iken kasa içi 50 derece gösteriyor) başka psu da denemişsin ankartıda denedinmi psunun gücü yetmediği için anakart yanmış olabilir.

wolf70
19-06-2012, 13:02   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

çalışan bir sistemdi:

psu gücü 500 watt.

açmaya calıstıgımda hicbir tepki yok, farklı psu baglayıp anakart uzerinde ram ve işlemci bırakarakda denedim yine hiçbir tepki olmadı.

himmety
19-06-2012, 13:16   |  #5  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
602 mesaj

hiç tepki yoksa power çalışıyormu onu test et,  ana kart ve diğer donanımlara giden kabloları çıkart, anakarta takılan ana soketteki yeşil renkli kabloyla siyah olan kablonun olduğu soketlere birtane kabloyla bağla psu çalışacaktır. çalışmaz ise yanmıştır. çalışıyorsa power tuşunun ana karta bağlanan kablosunu kontrol edebilirmisin. yerinden çıkmış olabilir.

http://www.teakolik.com/power-su ... sil-kontrol-ederim/

wolf70
19-06-2012, 13:27   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

powerı nasıl test edeyim anlayamadım?

himmety
19-06-2012, 13:32   |  #7  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
602 mesaj

http://www.teakolik.com/power-su ... sil-kontrol-ederim/ sitede psu ile ilgili detaylı anlatım mevcut. resim olarakda göstermişler

wolf70
19-06-2012, 18:11   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

direk baska pcye baglayıp test ettim hiç bir sorunu yok :)

anakart arızası gibi duruyor garantili zaten servise verip yaptırtacagım. İlgilerin için teşekkürler kardeşim.