BİLGİSAYARIM BİRDEN BİRE YAVAŞLADI...

HPQ-User
24-12-2007, 22:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

HATİCE sormuş:
BİLGİSAYARLA VAKİT GEÇİRİRKEN BİR AN YAVAŞLADI.İNTERNETE GİRDİĞİMDE GOOGLE YAZISI HEMEN ÇIKARDI.AMA BİR AN NE OLDUYSA O ZAMAN OLDU VE TÜM PROGRAMLAR 2 SAATTE AÇILMAYA BAŞLADI.MSNMİ AÇMIŞTIM BİR AN O DA KAPANDI KENDİ KENDİNE VE TEKRAR AÇILMAYA BAŞLADI.BEN KENDİME 2-3 TANE MSN ADRESİ AÇTIM KENDİME.ONLAR DA YAVAŞ AÇILMAYA BAŞLADI.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
interneti komşumuzdan kablo çekerek bağladık. bilgisayarımın parçaları farklı markadalar...(monitör--samsung***---+++hoparlör--minton--kulaklık--minton)işletim sistemi--WİNDOWS XP

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

XxXDaRKoXxX
24-12-2007, 22:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

1)Virüs girmiş olabilir
Çözüm:Güncel bir antivirüs yazılımı yükleyin ve güvenli kipte PC nizi taratın.Önerim Panda 2008

2)HDD doluluğu
Hdd'niz hiçbir zaman boş olmaz hep eski dosyaları saklar.Temiz bir format ile PC niz hızlanabilir.

3)Kulanılmayan yazılım
Bilgisayarınızda kulanmadığınız yazılımları kaldırın PC niz programın çokluğuna göre hızlanacaktır.

4)Devamlı çalışan programlar
Devamlı çalışan programları azaltınız. Böylece bilgisayarınızın yükünü hafifletir yeni açacağınız programların daha sağlıklı çalışmasını  sağlayabilirsiniz.

Eğer sorun internet ile ilgili ise virüs bulaşmış olabilir bnm de bu aralar öyleydi Panda yükledim şuan PC kasmıyor da internette gayet hızlı.Ayrıca Download Accelator Manager (DAM bkz: http://www.tensons.com/) gibi int. ve download hızlandırıcılarıyla PC nizi destekleyebilirsiniz.

Son Düzenleme: XxXDaRKoXxX ~ 24 Aralık 2007 22:23
Papatyasever
24-12-2007, 23:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
448 mesaj

Birdenbire oldu deyince aklıma bunlar geldi...

1- Bazen çeşitli sebeplere bağlı olarak, bilgisayardan kaynaklanmayan sebeplerle ağ bağlantısı aniden yavaşlayabilir. Bu internet servis sağlayıcısıyla ilgili olabilir(örn. ttnet). Geçici bir durumdur ve çoğunlukla çabuk düzelir.
2- O an komşunuz kullanılan ağı tamaman dolduracak bir işlem çalıştırmış (örn. upload'u kapatmadan torrent indirmek) ve hem kendi hem kendi bilgisayarının ağını yavaşlatmış olabilir. Bir süre sonra düzelir.
3- Bilgisayarınıza bulaşan bir zararlının olumsuz etkisi olabilir. Kendiliğinden düzelmez...
4- Sisteminizdeki herhangi bir programın sistem kaynaklarını aşırı yüklemesi sebebiyle ağ iletişiminde etkisi olan programlar'daki(örn. antivirüs, antispyware, web browser) yavaşlamaya bağlı bir sorun olabilir, zamanla düzelir.

Bunlar sadece internet erişiminde yavaşlama varsa geçerlidir. Eğer bilgisayarın kendisinde yavaşlama varsa(ki sadece internet yavaşlığından bahsetmişsin) farklı şeyler düşünülebilir..