Bilgisayarım çok geç açılıyor.

bilgeman
23-12-2014, 21:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Sorun donanımsal mı yazılımsal mı tam bilemedim aslında.Bende Exper M549SS Model laptop var.Laptopu açmak için power tuşuna bastığım zaman anakart logosu gelene kadar ki arada 3-5 dakika bekliyor.Anakart logosu geldikten sonra rahat çalışıyor ama o sürede açılmaması sıkıntı.Virüs olabilir diye tarattım ama yok hatta komple format attım bilgisayarın orjinal işletim sistemi vista vistada kurdum xp de kurdum aynı sorun devam ediyor.En son dün akşam xp yükledim ve program olarak hiç bişi kurmadım yinede sorun devam ediyor.

mehmet_93
23-12-2014, 21:21   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

problemin donanımsal. Usb aygıtı falan varsa çıkararak dene. Bilgisayarın donanımın birini tanıyamıyor veya tanımakta zorlanıyor. logo gelmeden olan kısımlar biosa aittir. Eğer bu problem donanım değişikliğinden sonra olduysa değiştirdigin donanımı bios desteklemiyor olabilir. Durduk yere olduysa biosun kotrol ettiği donanımlardan biri bozuk olabilir (hard disk cdrom vs.)

cleverman
24-12-2014, 06:04   |  #3  
cleverman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 30
2,510 mesaj

Hangi işletim sistemini kullanırsan kullan böyle bir soruna neden olmaz.

Sorun muhtemelen BIOS'tadır. BIOS'u yeniden yükle veya varsa yeni BIOS sürümü ile update et!

Eğer sorun yine de devam ederse, bilgisayarı teknik servise gönder!

Dua et de anakart da bir sorun olmasın! Anakartı yenilemen gerekirse ve de yeni anakartın fiyatı yüksek ise, laptop'ının komple çöpe gitme ihtimali var ama teknik becerin çok yüksek ise ki öyle görünmüyor, aynı model model bilgisayardan çıkma veya farklı laptop'lar için üretilmiş uygun bir anakart'ı laptop'ına uydurup onu düşük maliyet ile tekrar hayata döndürebilirsin.

Good luck!

Son Düzenleme: cleverman ~ 24 Aralık 2014 06:18