Bilgisayarım donuyor reset atıyorum

HPQ-User
22-10-2008, 13:30   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

salih sormuş:
bilgisayarım açtıktan 5-10 dakika sonra donuyor reset atmak zorunda kalıyorum

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel pentium 4 3.00
x1550 512 mb ekran kartı
1500 mb ram
160 gb harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Banned
22-10-2008, 13:49   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bilgisayar ddonmaları anakart<işlemci<ekran kartı<ramlerden kaynaklanır.sen bunlardan hangisini olduğunu anlamak için tek tek deneme yapacaksın.ama büyük bir ihtimalle ramler olabilir eğer iki ram kullanıyorsan birini çıkar tek slota takıp pc'i öyle çalıştır gene donarsa farklı bir slotta dene.ya da ramler pc ile uyumsuz olabilir bu da donanım çakışması yapar bu durumda pc'i donanımları ile uyumlu başka bir ram takman gerekir. ekran kartının sürücülerini güncelle mümkünse başka bir ekran kartı takıp öyle çalıştır.kasayı aç tüm fanları temizle,işlemci fanının termal macununu yenile pc'i ısınıp kendini soğutamıyorsa donmaya neden oluyordur.

Blacksmith
22-10-2008, 13:58   |  #3  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
312 mesaj

bu gıbı problemler genelde asırı ısınmadan,ramlarda olusan bı hasardan olabılecegı gıbı windows kaynaklıda olabılır.tavsıyem pc wizard 2008 programını kurup ordan ıslemcı,anakart ve ekran kartı ısılarını kontrol etmen ve buraya yazman.programı acınca sag taraftakı sımgelerın en alt sagdan sonuncu sırasındakı uzerınde +  - sımgelerı olan analog gosterge sımgesı..buna tıklayınca orda "procesor tempature" islemci ısısını,  "mainboard tempature" anakart ısısını,  "gpu tempature" ekran kartı islemci ısısını,  "gpu ambient temp" ekran kartı ram ısısını temsıl eder..bunları kontrol et..normal zamanda yanı windows masaustunde herhangı bir ekstra program calısmazken islemcı ve anakart ısısı 45 i ekran kartıda 55 i gecmez...en azından ıslemci fanların temiz ve kasanın havalandırması normalse.bunlar dusuk degerlerde ıse format at yınede yaparsa sisteminde cift ram kullanıyorsan bırını cıkar dene yaparsa taktıgını cıkart oburunu tak dene.oda olmazsa harddiskini baska bilgisayarda hata denetlmesi yaptır yuzey taraması yaptır..artık yıne olmazsa bi servise git :D

Blacksmith
22-10-2008, 13:59   |  #4  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

unutmadan birde aygıt yoncetıcısıne gırıp ordakı sımgelere bır bak uzerınde sarı unlem ısaretı olan varmı belkı cakısma oluyor olabılır.kontrol etmende fayda var.

yamyam salih
04-11-2008, 15:11   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

bendede aynı sorun var yardımlarınızı bekliyorum dediklerinizi yaptım ama olmadı