Bilgisayarım Donuyor

Tavuk
11-02-2018, 15:38   |  #1  
Tavuk avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

2 ay önce bilgisayarıma win 10 yükledim ama 1 ay önce nerdeyse her gün 1 kez donmaya başladı şöyle oluyor: önce donuyor fareyi hareket ettiremiyorum video izliyorsan sesi gidiyo kapatıp açmak tek çarem oluyo açılınca atl+tab çalışmaz hale geliyo ve ne olursa olsun görev çubuğu aşşağı inmiyor fullscreen video izlerkende kenarsız oyun oynarkende ayrıca 300 olan fpsim yaklaşık 60 a iniyor ve fps drop yiyorum bunun üzerine bilgisayar yeni açıldığında youtube açınca ses gelmeye devam etsede ara sıra donuyo geri geliyo donuyo geri geliyo bi yerden sonra böyle olmayı bırakıyo yardım ederseniz çok sevinirim ;_;

Son Düzenleme: Tavuk ~ 11 Şubat 2018 15:43 Neden:
efmukl
12-02-2018, 09:53   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
13 mesaj

Bilgisayarin özelliklerini yazsaydin ya da aygit yöneticisini screenshot olarak atsaydin forumdakiler daha rahat fikir yürütebilirler. Öncelikle bunlari yazman iyi olur. Sistemin cok eski olabilir windowsu kaldiramaz vs gibi ihtimalleri buna göre düsünebilirz.

Ama sistemin yeni oldugunu windows 10 u kaldirabilecegini varsayarak konusuyorum. Driverlarini bi gözden gecir. Özellikle ekran kartini. Gerekirse üreticinin sayfasindan en son Stabil olan sürümlerini indirip tekrar kur. Aciklamalarina bakarak neler düzeltilmis falan filan kontrol edersin. Bazen eski sürüm daha iyi olabiliyor. CCleaner veya benzeri bir program kullanarak ve windowsun kendi temizlik araclarini kullanarak bilgisayarindaki gereksiz dosyalardan kurtul. (Bunu driverlari güncellemeden de yapabilirsin). Sorun hala devam ederse ne olur ne olmaz windows update yap. Sorun hala devam ederse son bir defa windows kurulumunu baslatip öncelikle Windowsu tamir et kismini kullan. ( Türkce windows kurmadigim icin tam olarak türkcesine ne yazdiklarini bilmedigim icin tercümede hata varsa kusura bakmayin)

Eger halen daha olmuyorsa ben yerinde olsam windowsu en bastan temiz bir sekilde kurarim. Dosyalarimi yedekler Disc Partitionlarini tekrar ayarlarim. Ama bu en son care olsun bence. Partitionlari ayarlarken sürücünün boyutunu cok da kücük tutma. Söz gelimi Windows + Programlar + Dosyalarin 30GB ise sen en azindan 50GB olarak ayarla. Ki ben bunu 70den asagi yapmazdim. Cünkü internette gezindigin her sayfa öncelikle bilgisayarina yüklendigi icin ne kadar bosluk o kadar az bosaltma ve buna o kadar az vakit ayirma demek

Tavuk
12-02-2018, 16:38   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

bilgisayarım oldukça yeni ve windowsu kaldıra biliyor öyle gereksiz çökmeyi sağlayacak bir dosyada yok windowsla ilgili olanları da nasıl yapıcağımı bilmiyorum çünkü dcsi yok son çare zaten son ekran kartı amd herşey güncel eski versyonarı da denedim

aslanmestan
13-02-2018, 10:22   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
20 mesaj

bu bana driver çakışması gibi göründü. Bende de snappy kullandığım bazı laptoplarda bu tarz sıkıntılar ile karşılaşıyordum. bios güncellemesi yap sonra format at ve internet bağlantısı vermeden daha ince orjinal internet sitesinden indirdiğin driverların son sürümleri kur sonra internet erişimi ver ve uptade yap bi dene istersen. Bunun haricinde hdd sorunlu olabilir hddtune ile bad sector taraması yaptır

Tavuk
19-03-2018, 17:54   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

dediklerini yaptım fakat hiç bir yardımı olmadı ne bir hata ne başka birşey windowsu yeniden yükledim o da olmadı her gün 1 kez kapanmaya devam ediyor

zazaca
27-03-2018, 22:59   |  #6  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

pc niz özeliklerini yazarmsınız  ram işlemci ekrankartını ana kartını

Kurye Times
10-04-2018, 10:55   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Sanıyorum PC ne izinsiz Programlar yüklü o yüzden kasıyor.Sistem geri yüklemeyi dene düzelmez ise tek çare Format..

Kurye Times.

yavuzcihanozyurt
13-04-2018, 10:37   |  #8  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 4
31 mesaj

En temiz çözüm, format. Eğer yine düzelmezse sorun donanımsaldır.