Bilgisayarım eski performansını vermiyor

Bluerelia
20-12-2020, 02:34   |  #1  
Bluerelia avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar arkadaşlar.
Bilgisayarım da sorun yaşamadan oynayabildiğim oyunları (cod warzone) şu an oynayamıyorum. Eski FPS değerlerini göremiyorum. İki gün önce bilgisayarımda oyun oynarken virüs programı (ESET) ile tarama yaparken bir anda bilgisayarım kapandı ve ardından açmayı denediğimde açamadım. Sorunun elektrik kaynaklı olduğunu düşünsem de sorun bilgisayar ile alakalı. Yanlış bir şey yapmamak adına müdahale etmeden önce bilgisayarcıya götürdüm kendisi sıvı soğutmamda bir problem olduğunu ve çözdüğünü artık sorunsuz şekilde çalışacağı şeklinde dönüş aldım.

Tekrardan eve geldiğimde ise FPS değerlerim yarı yarıya düşmüştü. Sorunu çözebilmek adına, format atıp bütün driver kurulumlarını yaptıktan sonra eski FPS değerlerini alamadım ta ki bugün sabaha kadar, sabah bilgisayarımı eskisi gibi kullanabiliyorken bugün akşam saatlerinde tekrardan Warzone'a girdiğimde FPS değerlerimin yarı yarıya düştüğünü gördüm.Normal şartlarda 80 90 sabit fps alırken 20 lere kadar düşen bir fps alıyorum. Ekran kartı veya işlemci ile alakalı bir sorun mu diye düşünüp birkaç benchmark testi yaptım.

Ekran kartı 60-70 derece de %100 kullanımda, işlemci ise 60 derece de 70-80 kullanım oluyor. Ben sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Sizce ne olabilir? Bu arada sistemim 1060 6 GB, i7 6700K, 16 GB RAM, 750W PSU, B250M-K anakart, Dark Aqua Force 120mm sıvı soğutma kiti ekstra olarak 240 GB SSD ve 120 GB bir HDD mevcut. Şimdiden teşekkürler.

excel_mustafa
20-12-2020, 14:23   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

hdd sentinel ile ssd ve hdd ye badsector ve performans testi yap, health ı kontrol et. memtest64 ile ramları testten geçir. elinde stok cpu fanı varsa bir de bununla dene.

Banned
21-12-2020, 13:00   |  #3  
Hasan Aydoğdu avatarı
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 27
97 mesaj

Kardeşim senin bilgisayar artık yavaş yavaş mefta olmak üzere. Bence artık kasanı güncellemeyi düşünebilirsin. Veya gaming laptopa geçebilirsin. Excalibur ürünlerini tavsiye ediyorum. 10k vererecek E600'ü konfigüre edebilir veya G900 gaming laptopu alabilirsin. FPS'in artar

tianjin
24-12-2020, 20:11   |  #4  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Değerli CHIP üyesi, sorun apaçık ortada... RAM bölümündeki slotlarda problem olup, olmadığını tesbit edin. Har halükarda anakart sorunu yaşıyorsunuz. Anakart bir süre sonra arızalı olacaktır. Bir bilgisayar serivisi ile, yahut benimle irtibat kurunuz.

Son Düzenleme: tianjin ~ 24 Aralık 2020 20:19