Bilgisayarım kapanıyor yardım !

akanH
28-06-2019, 01:13   |  #1  
akanH avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarımda şu 2/3 gündür başıma bela olan bi sorunla karşı karşıyayım ; 

Anakart ; GeForce 6100

işlemci ; phenom x4 9550

Ekran kartı ; gts 250

bu bileşenler içinde 400 wattlık bi psu kullanıyorum bilgisayarım oyunlara girer girmez kapanıyor örneğin lole giriyorum mesela yükleme ekranına kadar sıkıntı yok oyun başlıyor tam PC kapanıyor. Bir kaç forumdan okuyup araştırdım bi program ile denedim işlemci bellekler vs hepsini ağır yükte çalıştırdım kapanma falan olmadı ekran kartını denemek istedim testi başlattım 2/3 sn sonra kapandı PC sizce sorun ekran kartında mıdır psuda mı ? Bende yada çevremde demeyebileceğim uygun bi psu yok elimde bulunan birkaç ekran kartı ile test ettim kapanma olmadı lakin oyunlarında oynatmıyorlar yani tam anlamıyla test edemedim önerileriniz nedir ?

zombi
28-06-2019, 02:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

siz zaten sorunu bulmuşsunuz.

ekran kartınızda ya macunlar eskimiş ya kartın kendi eskimiş. bi söküp kartı temizleyin ve macunu tazeleyin. çalışmazsa da atın çöpe yenisini alın. şöyle az ısınan bi 750 ti güzel olabilir..

bu arada işlemciniz de tarih öncesi yaw. benim kadar dinazor bulmak zor olulr. ve en sorunlu amd modellerinden birisi. nasıl hala gideri var mı? çıktığı devirdeki quad core inteller çoktan tarih oldu da :D

akanH
28-06-2019, 12:51   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

Hocam sorun kesin ekran kartında mı bilmiyorum. Dün herşeyi yaptım fanı ızgarasını temizledim macununu yeniledim önüne geçemedim. Eğer öyle ise 750 ti yi beslermi benim bileşenler ?

zombi
28-06-2019, 15:43   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

core2q la besletiyor adamlar.

hem beslemezse beslemesin. sonuçta sistem artık miadını doldurmuş. seneye alacağınız donanımda kullanırsınz.ben çok daha eski s939 ddr400 amd ile hd6850 beslemiştim ama.o işlemci o ekran kartını yakasıya kavurdu ise senin sistem uçurmalı. ki arkadaşlara da inandıramıyordum. athlon işlemci değil quad core mi var diye :D

hatta bence 960 alın almışken doğal dx12 ve hevc encoder desteği üstüne sli imkanı var. -tabii nvidia pek imkan vermiyor sli ye-

bende de var. ama anakartım sli desteğine sahip değilmiş. yoksa 960 cidden güzel kart.

o değil de cidden dinazor ya. komple sistem arzalı ise sadece kargo ödeyerek alabilirim :D sırf hatıralığına :D tamir edebilirsem yeğenlere birilerine de verebilirim.

Son Düzenleme: zombi ~ 28 Haziran 2019 15:44
akanH
28-06-2019, 17:20   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

Sorunun cevabı kesinlikle ekran kartımı şimdi hocam ? Birde ekran kartı yanmadı benim yansa görüntü vermez diye biliyorum ben oyun dışında herşeyi yapabiliyorum ama oyuna girince kapanıyor.

zombi
28-06-2019, 18:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

vrm üniteleri bozulunca yüke bindiği anda reset çaktırır. tabii psu da arsza yapmış olabilir. ama sonuçta elindeki işlemci de güç çeken bi işlemci. onlar stresten çıktı ise psu olması çok zor bi ihtimal. emin olamıyorsan cpu ve gpu stresi esnasındaki aida 64 ün algılayıcı sekmesinden voltajların fotosunu buraya resimleyip atarsın. ama bu site bi garip hızlı resme yükle buraya da link at. yoksa gözükmüyor.

akanH
28-06-2019, 22:18   |  #7  
OP Taze Üye
11 mesaj

Hocam foto çekemiyorum ekran kartı stres altına girer girmez kapanıyor