bilgisayarım kapanıyor yardım lütfen..

feti81
27-05-2008, 12:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Herkese merhaba.
Aranıza yaklaşık bir kaç dakika önce katıldım ve gelir gelmez de bir sorunumu paylaşmak istiyorum.
Aşağıda bundan 8 ay önce toplamış olduğum bilgisayara ilişkin bilgiler yer almaktadır.

AMD AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4000+ 65nm 65W AM2 940 2.1 GHz
MSI MSI 7253 K9VGM-V K8M890 VIA AM2 SOCKET 940 ANAKART
SEAGATE ST3250620A 250 GB 7200 RPM 16 MB CACHE IDE HARDDISK
LG 18X DUAL DOUBLE LAYER DVD YAZICI SİYAH
Sapphire 256 MB ATI HD2600XT
OCZ OCZ GOLD Edition 1 GB 800 MHz CL5 DDR2
COOLER MASTER ELITE RC-332 350W ATX SİYAH KASA
LG Monitör

Benim sorunun bilgisayarım oyun oynarken(özellikle yüksek kalitedeki oyunlar, COD 4 vs. gibi)kapanıyor ve bir süre açılmıyor. Belirttiğim sorun yalnızca oyun oynarken gerçekleşiyor. Başka işlemler yapıldığında bu sorun ortaya çıkmıyor. Güç kaynağından olabileceğini söylediler nitekim güç kaynağı da sorunluydu bu yüzden güç kaynağını değiştirdik ancak sorun yine devam etti. Geçenlerde bilgisayara format attık ancak şimdi oyun oynarken daha sık kapanıyor ve yaklaşık 15-20 dakika açılmıyor. Ancak bu süreden sonra bilgisayarımızı açıp işlem yapabiliyoruz. (Düşük ekran kartlarında oynanabilecek oyunlarda bu sorunlar yaşanmıyor).
Bana sorun ekran kartından kaynaklanıyor gibi geliyor ancak www.systemrequirementslab.com adresinde COD4 için bilgisayarımın yeterli olup olmadığını test ettirdiğimde CPU hızının düşük olduğu uyarısını veriyor. Bir kaç bilgisayarcı arkadaşımın da sorunun RAM dan kaynaklanabileceğini ifade ettiler.
Sizce sorunum neyden kaynaklanıyor olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Banned
27-05-2008, 12:33   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Aynı oyunu sizin sisteminizden çok daha düşük sistemde sorunsuzca oynuyorum.Bu hatayı almanızın dört sebebi olabilir

1.) Sürücülerinizden kaynaklanabilir.Özellikle ekjran kartı olmak üzere anakart ve diğer sürücülerinizi güncelleyin

2.) Overloc yaptıysanız olabilir. Bildiğiniz gibi ati kontrol panelde bu özellik var yaptıysanız geri alın

3. Sisteminizin soğutması yetersizdir ki ben bundan şüphe ettim termal macunları fanları vs kısacası sisteminizin soğutma sistemini kontrol edin. Muhtemelen oynarken bir süre sonra sistem reset atıyor ve bir miltar soğuyana kadarda açılmıyordur.

4.) Yetersiz psu. PSU oyunlarda hat safhaya çıkan sistem güç gereksiniöi karşılayamadığı durumlarda bu tür reset atmalar olabilir.

feti81
27-05-2008, 13:51   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Cevabınız için teşekkürler. Sürücüleri güncelleştirmeyi deneyeceğim. Ancak overloc yapmayı bilmiyorum ki geri alayım. Kasanın hem yan tarafında hem de arka tarafında kocaman fanlar mevcut. Soğutmanın yetersiz olacağını zannetmiyorum. Bunun yanında 350w PSU var. Bu tür oyunlarda asgari PSU gücü nedir?

Reborn91
27-05-2008, 13:57   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

bence sistemin sogutması yetersiz ve oyun oynarken aşırı ısınarak sistemi resetliyor... işlemcin ve ekran kartından olablir ama büyük ihtimalle işlemci heralde.. montaj sırasında termal macununun düzgün sürüldüğünden eminmisin?

Borga-x
27-05-2008, 14:27   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj

İşlemcinin uzerınde bulunan sogutucu yerınden cıkmış olabılır. Bence sisteminin kapagını aç ve oyun oynarken ne kadar ısındıgına bır bak. Eger sogutucu ısınmıyorsa o zaman tam yerıne oturmamış demektır veya termal macun sürülmemiştir.

baryu
27-05-2008, 14:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

speedfan adlı programı kurup oyuna gir ve 5-10 dk oyna sonra oyundan çık ve sıcaklık kaç derece diye bir bak bakalım sorun sıcaklıktamıymış

feti81
27-05-2008, 15:52   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

Topladığım bilgisayarı Vatan Bilgisayar birleştirmişti.Termal macunu onlar sürmüşlerdir. Ne kadar sürdüklerini bilmiyorum.

Borga-x
27-05-2008, 15:58   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Toplama sırasında sogutucu tam yerıne oturmamış olabılır bır kontrol edermısın. Elinle biraz sağa sola dogru kuvvet ver. Sogutucunun hıc oynamaması lazım. Oynasada bır ıkı milim en fazla bunun dısında sogutucu soguksa dedıgım gıbı montajı adam gibi yapılmamış olabılır. Tabı bu sogutucunun takılı olup olmadını anlamak ıcın yaptıgın deneyı sıstem kapalı ıken yaparsan sıstemın hayrına olur

Son Düzenleme: Borga-x ~ 27 Mayıs 2008 15:59
feti81
27-05-2008, 16:07   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

Bu arada speedfan programını kurup aşağıdaki sonuşları eldde ettim.
system:46
cpu:53
aux:52
hd:40
core:32

Sizce bu sonuçlar nasıl?

djpires
27-05-2008, 20:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

Bence soğutma sisteminde sorun var yerinde olsam pc yi direk tamirciye götürürdüm çünki bu sorun ilerleye bilir ilerlerse işlemcini bile yakabilir çünki yüksek kalite oyun oynarken ekran kartın ısınır bunu gidermek için bilgisayarın fanı otomatik olarak fanı daha hızlı dönderir bence ekran kartın ısınıyo fan soğutamıyınca otomatik olarak kapanıyo soğuyana kadar da açılmıyo en iyisi sen bilgisayarına bi tane daha fan tak olmazsa tamirciye götür;)

dual34
13-06-2009, 20:51   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

15-25 dk sonra bilgisayar çalışıyor fakat monitörün tuşu yanıp sönüyordu  .bu sorunu ekran kartı güncelleştirme programı ile çözdük fakat format attıktan 2 hafta sonra cod4 oynarken vb. aynı sorun oluyo ekran kartı 512 NVIDIA GeForce 9600 GSO bunu NVIDIA sitesinden güncelleştirdik fakat yine olmadı.Sorun fanla ilgili olmadıgını düşünüyorum bu tip oyunlardaki ekran kartının kaldıramayacağı veya eksik kaldıgı yerlerden dolayı böyle oldugunu düşünüyorum bilen varsa yardım :D