Bilgisayarım kendi kendine kapanıyor...

HPQ-User
10-10-2008, 14:16   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Machlife sormuş:
Bilgisayarım bazen açıldıktan 45-60 dk. sonra kendi kendine kapanıyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Özellikleri: PII 350, 20GB Hdd, 16MB Ekran Kartı, 128 MB Ram. Teşekkürler...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Yavuz Taşcı
10-10-2008, 14:23   |  #2  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
531 mesaj

merhaba..öncelikle sisteminiz oldukça düşük donanım bileşenlerine sahip.
sisteminizin kapanmasına gelince işlemciniz gereğinden fazla ısınmış olabilir.
windowsunuzun çalışması için bile mevcut belleğiniz oldukça düşük durumda
bu durumda windows yeterli miktarda ram ihdiyacı karşılayamadığı için daha performanslı çalışmayacaktır.

Borga-x
10-10-2008, 15:02   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

işlemcinin sogutucusu uzerınde tozlar ve kir varsa hemen temızlık yapmanı onerırım

Banned
10-10-2008, 15:47   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

BİLGİSAYARIN KENDİ KENDİNE KAPANMA NEDENLERİ ?

01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.

02- İşlemci ısısını kontrol edin.

03- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.

04- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir.

İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.

05- Anakartında sorun olabilir.
06- Power supply’den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.
07- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
08- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.
09- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.
12- Power supply watt yetmiyor olabilir.
13- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin. İşlemcinin fanı düzgün yerleştirilmişmi?
14- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.

15- Çakışan programlar neden olabilir.Son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
16- Msn’de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
17- Usb çıkışlarını kontrol edin.
18- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.
19- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )
20- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.
21- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
22- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
23- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.
24- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.
25- AGP slotu bozuk olabilir.
26- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
27- Anakartı usb 2.0 desteklemeyen kasalarda webcam’le görüntülü chat yaparken reset atabilir.
28- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.

GENİŞ DETAYLI RESET OLASILIKLARI

BİR VİRÜS VE BİLGİSAYAR WİNDOWS LOGO’ SUNU GÖREMEDEN RESTART ATIYOR:...........
Son birkaç gündür başıma gelen bir sorun başa bela bir sorun birde Virüs programlarının bu virüsü tanıyamaması yani bilgisayarınızı temiz zannetmeniz. Aslında ortalıkta dolaşan bir virüs var ve sisteminize bulaştığı anda Windows LOGON .exe dosyasını bozuyor ve sisteminiz açılırken Winlogon.exe yi yüklemeye başladığı anda ( Windows Logosu gelirken ) Bilgisayar birden bire RESETleniyor ve yeniden başlıyor.
İlk aklıma gelen ve denediğim bilgisayarı GÜVENLİ KİPTE açmak . Fakat sonuç vermedi bilgisayar Güvenli Kipte dahi açılmıyor.
Güvenli Mod seçenekleri arasında olan HATA AYIKLAMA MODU ve EN SON EN İYİ YAPILANDIRMA AYARLARINIZ Seçenekleri de hiçbir işe yaramadı. Çünkü virüs aktif olmuş ve sistemi anında ele geçirmişti.
Benim bilgisayarımda C ve D olarak iki bölüm var diğer bölümde yani D sürücüsünde özel doslarımı saklıyorum ve C ye format atmayı denedim. Format attıktan sonra yedek dosyalarıma Virüs taraması gerçekleştirdim ve hiçbir virüs bulamadı yedek dosyalarım arasındaki SETUP yani KURULUM ları yapmaya kalktım ve bilgisayar bir anda RESETLENDİ ve yine açılmadı sürekli RESTART RESTART RESET ve sistem hiçbir şekilde açılmıyor. KUDURDUM RESMEN ..!
Sonra tekrar Windows kurdum ve YEDEK dosyalarıma hiçbir şekilde dokunmadım şuan sistemim gayet güzel bir şekilde çalışıyor fakat YEDEK dosyalarımın arasındaki bir Virüs yüzünden hiçbir şekilde kullanamıyorum. Üstüne üstlük kurduğum en ünlü virüs programları dahil bu tehlikeli virüsü tanımıyor…!

• ISINMA PROBLEMLERİ

Bu başlıca fanlarla alakalı bir sorundur. Öncelikle işlemci fanı sonra kasa içerisindeki havayı devir-daym eden fanlar sonrada Power Supply ( Güç kaynağı ) Fanlarıdır. Peki Fanlarla alakası ne ? diye soracak olursanız. Hemen cevap verelim.
Fanlar oluşan ısıyı dağıtmak ve sistemi soğutmak için çalışırlar. Örnek olarak işlemci fanını verirsek ..
İşlemciniz çalıştığı zaman ortaya belirli bir ısı çıkar eğer bu ısıyı dağıtmazsanız yani işlemcinizi soğutmaz iseniz işte o zaman işlemci fazla ısınır ve sonunda eriyip yanabilir.
İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.

• EKRAN KARTI FANI

Ekran kartınızın fanı aşırı tozdan dolayı durmuş olabilir bu yüzden soğutma yetersiz kalıyor özelliklede oyun oynarken bilgisayarınız RESET atıyor olabilir. Bir kontrol edin eğer durmuşsa temizleyin yinede dönmüyorsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabi ekran kartını değil sadece Fanı değiştirin.

• İŞLEMCİ FANI KAYMIŞ YADA YERİNDEN OYNAMIŞ OLABİLİR

Eğer işlemci fanı ile oynadınız ise yada fanınızın altındaki Aliminyum soğutucuyla oynadınız ise yada bilgisayarınızı bir yerden başka bir yere taşıdıysanız tabi o sırada kasayıda bir yere çarptıysanız bu esnada; İşlemci fanı altındaki soğutucu aliminyum yerinden oynamış olabilir ve tam olarak işlemci üzerine oturmadığı yani sağa sola kaydığı için soğutma yapmıyor işlemci aşırı ısınıyor ve bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

• RAM BOZULMASI YADA RAM UYUMSUZLUĞU

Bilgisayarınıza yeni bir RAM aldınız ve taktınız yada birine taktırdınız. Eğer RAM ‘ yani Yeni ram ile eski RAM birbirine uyumsuz ise yada yeni aldığınız RAM anakart’a uyumsuz ise işte o zaman bilgisayarınız hiç açılmayabilir yada RESET atabilir. Yapmanız gereken anakartınıza ve eski ram’inize uygun bir ram almaktır.
Diğer bir sorunda RAM’iniz bozulmuş olabilir. Sıksık mavi ekranla karşılaşabilir yada bozuk olan ram ‘den dolayı bilgisayarınız SÜREKLİ RESTART ediyor olabilir.

• BIOS GÜNCELLEME YADA AYARLARINDAN KAYNAKLANAN RESTART PROBLEMLERİ

Bu da sık görülen sorunlardır. Bilgisayarınızın bios unu güncellediğiniz zaman bazı parçaların donanım çakışmalarına yada uyumsuzluğuna neden olabilir. Yanlış bir bios yüklediyseniz zaten PC sürekli uyarı verir ve açılmaz bunun dışında ise
Bios ‘tan İşlemci Update yada Hight performance değerleri ile uğraştıysanız sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bilgisayarınız reset atabilir. Başlıca bu konuda işlemci Jumper ve Frekans ayarları neden olabilir.

• DONANIM PARÇALARININ ARIZALI OLMASI YADA ÇAKIŞMA YAPMASI

Bilgisayarınızda PCI yada AGP slotlarına takmış olduğunuz kartlar yada kartlardan birisi eğer yerinden oynadı yerinden hafifçe de olsa çıktı ise işte o zaman bilgisayarınız sürekli RESTART atıyor olabilir. Buda çok doğaldır. Yapmanız gereken parçaları tek tek yerlerine oturup oturmadığını kontrol etmektir.
Bunun dışında birbirine uyumsuz olan donanım parçaları donanım çakışmalarına sebep olur ve bilgisayarınız RESET atmaya başlayabilir. Güvenli kipten tek tek aygıtları kontol etmenizi tavsiye ederim.
Yada bir donanım parçasının (Ethernet kartı , Ses kartı gibi) bozulmuş olması bu soruna neden olabilir. Eğer yerlerine tam oturdular ve çakışma yoksa Bilgisayarınızda sürekli RESET atıyorsa işte o zaman tek tek parçaları çıkartıp test etmeniz arızalı parçayı bulmanız gerekmektedir.

• POWER SUPPLY (GÜÇ KAYNAĞI) ÖLMÜŞ YADA YETMİYOR OLABİLİR

Eğer sisteminize yeni bir disk yada yeni bir fan eklediyseniz ve sonrada bilgisayarınız durduk yere RESET atıyorsa bir nedeni de Power Supply gücü yetmiyor olabilir. Yada Power Supply artık ömrünü doldurmuş olabilir yetersiz yada kesik voltaj çıkışı yaptığından dolayı Bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

• ELEKTRİK TESİSATINIZ YANİ EVİNİZİN VOLTAJLARININ DÜŞÜK OLMASI YADA BİR ANDA DÜŞÜP TEKRAR DÜZELMESİ

Bu durum sıkça başımıza gelen sorunlardan birisidir. Ev yada iş yeri elektrik tesisatından topraklama hattı bulunmaması yada tesisatın eski olmasından kaynaklanan voltaj düşmeleri ve yahut ev yada iş yeri elektriklerinin sık sık dengesiz voltaj düşmesi yada ani yükselmeleri.
Bu durumda yapacağınız bir Elektrik teknisyenine danışmaktır. Aksi taktirde Power Supply yanabilir hatta anakartı dahi yakabilirsiniz.

Alıntıdır....

sticker
10-10-2008, 22:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
AdRaMiTi
Kanımca işlemcinin fazla ısınmasından kaynaklanan bir sorun ancak bunu analizlere dayandırarak gözlemlersen daha iyi bir sonuc elde edebilirsiniz.

Everest proğramı ile sistemini en ince detayına kadar bakabilirsiniz.

DONANIM FAZLA ISINIYO ÖZELLİKLEİŞLEMCİ

minnoş_97
10-10-2008, 22:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

xp kullanmak istiyosan 512 mb ram tak.16 mb ekran kartı az.aslında senin bilgisayar biraz geri kalmış yani komple değiştir bence.illede değiştirmeyecem dersen windows ME kur daha performanslı olur .

MystCrose
10-10-2008, 23:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
203 mesaj

İşlemci Isınmıstır.

Eger Reset Atıyorsa PC.

Anakart ında Sorun vardır.

Banned
10-10-2008, 23:25   |  #8  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj

ARKADAŞIM SİSTEMİNİ BİRAZ YÜKSELTMENİ TAVSİYE EDERİM RAMIN EN AZ 256 MB olmalı,Ayrıca Pentium 2 işlemciniz herhalde Makinanızda Xpnin çalışması Bir Mucize Gerçekten :d;Büyük ihtimal Soğutma Problemin Var,İşlemci Isısını Denetlemen için http://www.almico.com/speedfan435.exe adresinden Speedfan ı indir Ekran kartı ve İşlemci sıcaklıklarını kontrol et.maximum 60c den yüksek ise işlemcin aşırı ısınıyor ve ciddi problemin var demektir,Ayrıca Bazı Virüsler de Sistemi kendiliğinden kapatıyor olabilir..... adresinden bir virüs tarayıcı edinmeni tavsiye ederim...İşAllah sorununa çözüm bulabilmişizdir...

frozen
11-10-2008, 01:28   |  #9  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Bilgisayarım özelliklerinden hata örnekleme alanını bulup kapanmasına engel olabilirsin. Ancak bu işlemcine zarar verebilir. PCni güçlendirecek maddi durumun yoksa soğutma sistemine biraz daha önem verebilirsin. 25-40 ytl arası güzel soğutucular bulabilirsin.

Ayrıca Ctrl+shift+ESC tuş kombinasyonuyla görev yöneticisinde işlemcinin ne kadar yüklendiğine bir göz at. sürekli işlem halindeyse muhtemelen bir virus etkisindesin. Anti-virus programları bu aşamada pek işe yaramazlar. Tavsiyem kısa yoldan format atarak geçmen. Yinede soğutma sisteminde ısrarcıyım.

kalamarr
11-10-2008, 10:39   |  #10  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

o makinaya xp yüklemek işkence demektir. Arkadaşların dediği gibi ya işlemci aşırı ısınıyor, ya da ram yetersis geldiği için sistem kapanıyor. illa windows diyorsan windows 98 kur. ama windows 98 microsoft tarafından desteklenmiyor. eğer linux'e gıcığın yoksa çok az sistem isteyen bu;http://www.delilinux.org/ Linux dağıtımını kurmayı deneyebilirsin.

Ad3mS
14-12-2016, 19:57   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 3
18 mesaj

bilgisayarım özellikleri;

windows xp servis pack3

interl pentium(R) D CPU 3,00GHZ

2 GB RAM

ATİ X550 RADEON 512MB RAM (EKRAN KARTI) mevcuttur.

dün bilgisayarımı temizledim bilgisayarımda deepfreez yüklü yıllardır format atmıyordum ve yıllardır deepfreez i hiç kapalı hale getirmedim sanırım bu yüzden olsa gerek nedeni windows XP  kullanıcılarına windows 2014 itibari ile güncellemelere son verdi ben ise yaklaşık 2012 den beri deepfreez açık olduğundan hatasız kullanıyordum xD ama deepfreezi dün kapatınca pc yi temizledim. not ben internetcafede çalıştım pcyi takıp sökmeyi bilirim neyse herzamanki gibi söktüm temizledim taktım fakat pc açılırken kapanıyor. başta birşeyi eksik yaptım dedim ama birkaç deneme yanılma ile sorunu çözdüm. Sorun şu windows saatini sıfırladığımda 2005 te almıştım pcyi saat sıfırlanınca 1 ocak 2009 tarihine sıfırlıyor. bu şekilde açılınca pc açılıyor ama internete bağlanamıyorsun nedeni saat güncel olmayınca internete giremezsin girsende sayfalar saçma sapan görünür. Bende pc saatini güncelledim tarihi normale aldım bu arada deepfreez açık tabi hali ile güncellemeyi yapıp sistem saatini normale getirince sistemi yeniden başlatınca deepfreezi açsamda açmasamda pc açılırken reset atıyor yani yeniden açılıyor saati güncellemez isem pc açılıyor. Muhtemelen windows bunu yeni sürümü yükleyelim diye yapmıştır ama ben xp kullanmak istiyorum o yüzden üşenmeden pc saatini her açtığımda güncelliyorum internete giriyorum daha sonra pc kapatırkende sistem saatini 1 ocak 2009 yapıp kapatıyorum pcye reset atınca geri açılıyor xD bu arada sistem saatini windows açılırken delete tuşuna bas bios ayarlarına gir saat ayarlama kısmına girip oradanda ayarlayabilirsin yardımcı olabildiysem ne mutlu ...

Ad3mS
16-12-2016, 00:05   |  #12  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 3
18 mesaj

Bir kaç deneme sonucu nihayet bilgisayarımı eski haline getirmeyi başardım. Nasıl yaptığıma gelince;

Bilgisayar sistem saatini güncelleyince kapandığı için bende şöyle yaptım pc açılınca kapanmadan deepfreez i önce kapattım tabi o esnada pc hemen kapanıyor siz eğer bunu yapamıyorsanız yani o kadar beklemeden kapanıyor ise 2.ci yol pc açılırken delete tuşuna basarak bios ayarlarına girin "Standard CMOS Features" tıklayın burada Date kısmının sağındaki saat örnek: Dec 15 2016 diosa burada sadece 2016 yı 2015 yada daha eski bir yıla getirin. Sonra F10 diyip kaydedin ve pc yi yeniden başlatın pc açıldığında sistem kapanmayacaktır. Şimdi gelelim düzeltme kısmına pc açıldığında ilk işiniz deepfreez var ise pcde kapatıp yeniden başlat diyin daha sonra açıldığında pc en son diyelim 1 hafta önce yada 1 ay önce düzgün çalışıyor ise sistem geri yüklemeyi o tarihe ayarlayın artık pc düzgün çalışır hale geldiğine göre deepfreez  varsa pcinizde tekrar açın keyfinize bakın.

Dipnot: Pc ye ben antivirüs programı yüklemiyorum çünkü işe yaradığına inanmıyorum. size tavsiyem sisteminizde virüs kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız şunu deneyin

1.ci yol "BAŞLAT/ÇALIŞTIR/ msconfig deyin burada başlangıç alanına gelin ve buradaki tüm işaretli olanları işaretini kaldırın daha sonra sistemi yeniden başlatın buraya bulaşmış bir virüs sistemi yeniden başlatabilir bilginiz olsun.

2.ci yol sistem saatinize virüs bulaştıysa sırasıyla yapacağınız işem ;

"BAŞLAT/ÇALIŞTIR regedit deyin açılan ekranda sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Windows NT/CurrentVersion/Run   Burada bulunan Run dosyasını silin gitsin ne alaka diyenlere söyleyim böyle bir virüs var bu dosya adı altında buraya bulaşıyor bu dosyayı kaldırsanızda sisteminiz normal çalışır bu yüzden hem bunu kaldırın hemde 1.ci yöntemi yapın göreceksiniz virüs size engel olamıyacak ;)

Diyelimki bunları yaptığınız halde virüs gitmiyor bunları yapmadan önce "combofix" programını internetten indirin bilgisayarı açtığınız anda önce onunla sistemi bir temizleyin daha sonra 1.ci ve 2.ci adımı yapın böylece daha garantili bir temizlik yapmış olursunuz. Boşuna antivirüs indirip kasmayın arkadaşlar hepsi bedava sürüm hepside kandırmaca sistemde virüs buldum diyenide fiyasko bulamayanda fiyasko eskiden ben internetcafede çalışırken truva atı diye eskiler bilir bir virüs vardı beraberinde tonlarca trojen virüs bulaştırırdı 1 ay int cafede deneme yanılma yaparak virüsün nasıl işlediğini araştırdım nette millet combofix bile ortalıkta yokken ben basit bir yöntemini buldum pcye format attım belgeleri paylaş kısmı varya onu kaldırdım sorun çözüldü virüs pcden pciye ağ paylaşımı açık olduğundan bulaşıyordu yani anlıcanız virüsü virüs programı silmez siz elinizle koymuş gibi nerde olduğunu bulursunuz acık nette araştırın zaten virüs denen şey pciyi olması gerekenden farklı çalışmasını sağlayan bir çeşit program kimisi sistemi kasar kimisi dosya çoğaltır kasar kimisi saati bozar felan fişman bunu bana eski bir pc programcısı öğretmişti sizede tavsiyem virüsü antivirüsle bulamadığınızda virüsün nasıl işlediğini anlayın o zaman nerede saklandığını bulursunuz gerekli dosyayı silerseniz oda çalışamaz böylece sisteminizde korunmuş olur ;) her virüs bulaşınca format atmayın gereksiz yere ben 2005 ten beri pciye fotmat atmamış biriyim şu an 15/12/2016 tam 11 yıldır atmamışım format xD virüs programıda yüklü değil pcide sadece sistem C: ye deepfreez kuruyorum Sistem D: ye kurmuyorum dilediğim gibi yüklediğim resim video ne varsa D: sürücüsünde saklı xD format atsamda C: ye attım mı sorun kalmaz ama dediğim gibi pc iyi aldığımdan beri format bile atmadım...

Son Düzenleme: Ad3mS ~ 16 Aralık 2016 00:11
NarKo
26-10-2017, 00:59   |  #13  
Taze Üye
9 mesaj

Bilgisayarın kapanma nedenleri ve sorunun çözümü için bu bağlantıdan detaylı bilgiye ve çözüme ulaşabilirsiniz https://goo.gl/qSPeQr