Bilgisayarım neden bu kadar yavaş?

burcuyesil
06-08-2019, 00:12   |  #1  
burcuyesil avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar,

Ben reklamcı ve tasarımcıyım. Bilgisayarla sürekli işim oluyor. Adobe programların birçoğunu kullanıyorum işim gereği. Aynı zamanda oyun için de kullanıyorum ve özellikle Pubg Mobile. 16 GB ram'i olan bilgisayarım sanırsınız 2 gb ram'e sahip gibi. Çok kasıyor, yavaş, inanılmaz zorlanıyor işlem yaparken. Kasayı temizledim, bilgisayarda da virüs vs herhangi bir problem yok. Termal macun yenilesem düzelir mi? Yoksa donanımsal bir şey midir? Hep böyleydi bilgisayar yeni olan bir durum da yok ama son zamanlarda iyice sinir bozmaya başladı. CPU da hep 100 bu arada, internette ne varsa denedim ama asla düşmedi. Ne alsam, ne yapsam bilgisayarda sorunsuz işlerimi halledip, oyun oynayabilirim? Ne gördüysem yazıyorum aşağıya çünkü neyin ne olduğunu asla anlamıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımınız için! :)

Gigabyte Technology H81M-DS2

Intel Core i5 4460 CPU 3.20 GHz

16 GB RAM

Intel(R) HD Graphics 4600

AMD Radeon R7 200 Series 2GBytes 300 mhz

Sistem Bilgilerim
  • Windows 10 Home 64-bit
  • Intel i5 4460
  • Gigabyte Technology H81M-DS2
  • AMD Radeon R7 200 2 GBytes
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 16 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
zombi
06-08-2019, 17:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

o oyun mal bi oyun bende de ryzen sistem var bende bile kasıyor.

biosunuzdan virtualization u açıp denerseniz az performans artışı allırsınız ama çok bi şey beklemeyin. oyun acayip bi şekilde hdd den çalışmaya devam ediyor.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
klyglsn
06-08-2019, 19:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

işlemcinizle anakartınız iyi ama ekrankartınız vasatında altında ben kullanmışlığım vardır 2gb hafızaya kanmayın oyun oynamaz o psuyla hddyi bilmiyorum yazmamışsınız

klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
burcuyesil
07-08-2019, 22:09   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: klyglsn  
işlemcinizle anakartınız iyi ama ekrankartınız vasatında altında ben kullanmışlığım vardır 2gb hafızaya kanmayın oyun oynamaz o psuyla hddyi bilmiyorum yazmamışsını

peki hangi ekran kartını almalıyım ya da nasıl bi ekran kartım olmalı? ustunde input 220-230 watt output 350watt yazıyor ama doğru mu baktım bilmiyorum. hdd 500gb olması lazım. yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim

zombi
07-08-2019, 22:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
işlemcinizle anakartınız iyi ama ekrankartınız vasatında altında ben kullanmışlığım vardır 2gb hafızaya kanmayın oyun oynamaz o psuyla hddyi bilmiyorum yazmamışsını
o oyun için o ekran kartı fazla bile ama sıkıntıulı hocam oyun. benim sistemde bile çakılıyor :D

arkadaş liteye geçiş yapsın düzelicek sorunları.

burcuyesil
07-08-2019, 22:42   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: zombi  
o oyun için o ekran kartı fazla bile ama sıkıntıulı hocam oyun. benim sistemde bile çakılıyor :D

arkadaş liteye geçiş yapsın düzelicek sorunları.

bir tek oyun değil aslında sıkıntım. dediğim gibi grafik ve video programlarıyla uğraşıyorum bunlarda da kasma olmaması lazım. şuan internette dolaşırken bile sıkıntı yaşıyorum. ekran kartı yükseltirsem pubg oynarken de herhalde rahatlar en azından biraz daha? ekran kartı önerisine ihtiyacım var :)

zombi
08-08-2019, 00:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

o sisteme gtx960 970 ya da 1060 üstü fazla bile.

ama r7 tabii ki ağır limit koyar.

öte yandan bahsettiğiniz programlar için o kartın yerterli hwa sunması lazımdı. bence sisteminize bi baktırın derim. ayrıca programlarınızda donanım hızlandırma aktive edilmiş mi bi inceleyin.

excel_mustafa
08-08-2019, 00:26   |  #8  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

kaspersky ve malwarebytes ile ful tara. windows sürücü imza zorlamasını devredışı bırak ve pc ile birlikte gelen anakart cd sinden tüm driverları kaldırıp baştan yükle (çipset ve ıch yi atlama). crackli windows kullanıyorsan msdn çıkışlı bir win10 yükle.