[YAZILIM] Bilgisayarım Oyunun Ortasındayken Kapatıyor!

HPQ-User
12-09-2012, 01:10   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Bilgisayarımı 2 ay önce aldım. Geldiğinde
oyunu oynamaya başladık.(20 dk. falan)
Sonra "PROGRAM ÇALIŞMAYI DURDURDU" diye bir hata aldık. Başka oyunlar denedik. Hepsinde de aynı hatayı verdi. Bilgisayarı göndermediğimiz yer kalmadı. Ekran kartı değişimi için Konya VATAN BİLGİSAYAR'a gönderdik. Değişmeden gelmiş. Sonra DENİZLİ VATAN BİLGİSAYAR'a gönderdik. Sorun yok dediler,bize tekrar gönderdiler.Bi baktık ekran kartı ölmüş. Ekran kartında yatay çizgiler var. Tekrar gönderdik ve Bugün eimize 0 yeni bir ekran kartı geldi. Taktık açtık oyunları. Her oyunda "PROGRAM ÇALIŞMAYI DURDURDU" hatası aldık.
Bu sorunu nasıl çözeriz?
Yardımlarınızı bekliyorum.
Not:
İşletim Sistemi: Windows7 Ultimate 64 bit
8GB RAM
ASUS P8Z68 V-LX Anakart
Nvidia GeForce ASUS GTX560 1 GB 256 bit ekran kartı.
Seagate 1 TB HardDisk
650 Watt power.
Cooler Master Kasa.
Tüm sistemi yazdım.

Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: HPQ-User ~ 12 Eylül 2012 10:00
excel_mustafa
12-09-2012, 15:05   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

format at , virüs taraması yap yahut başka ramlarla dene

yahyademirbas
12-09-2012, 15:12   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Hocam öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Dediğinizi Yaptım.

Windows 7 Proffesional 64bit yükledim,Win loader vs. yaptım,etkinleştirdim. 

Ekran kartı güncellemelerini yaptım. DirectX vs. Hepsini yükledim. Tüm DRİVER ları yükledim.

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıp. Elimde Orjinal Oyun olarak bulunan Crysis2'yi kurup oynayacağım. Sonucu buraya yazarım.

Ben şöyle düşünüyorum:

Windows'um orjinal değil ondan olabilir.

Yani ben sorunun donanımda olduğunu düşünmüyorum. Ekran kartı 0. Bilgisayar daha Mart'ta alındı.

Sorun bence yazılımda

Yorumlarınızı bekliyorum...

Son Düzenleme: yahyademirbas ~ 12 Eylül 2012 15:14
yahyademirbas
12-09-2012, 15:45   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

Hocam şimdi denedim.
Oyunu son ayarlarda kasmasız oynuyorum. Sistemim iyi yani.
Sonuç:

• Oyunun 20.dakikasında "PROGRAM ÇALIŞMAYI DURDURDU" hatası aldım ve gitti. :( :(

1. Bunun sorunu ne olabilir? 
  2. Çıldırmak üzereyim. 
  3. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kapalı Hesap (223846)
12-09-2012, 16:03   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Speccy programının ekran görüntüsünü foruma koy sıcaklık değerlerini görelim.

uygarsef
12-09-2012, 16:59   |  #6  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj

ekran kartı sürücüsünü sanırsam cd den kuruyorsun yeni sürümünü indir kur

Bİ ikincisi windowsu cracklıyorsun loder zaten virüslüdür. çözüm bulmadıysan formatla 30 gün deneme sürümünü dene eger sorun çıkmıyorsa bilki virüsten

indirdiğiniz dosyaları online tarama sitelerine taratırsanız daha bilinçli olabilirsiniz.

Son Düzenleme: uygarsef ~ 12 Eylül 2012 17:06
yahyademirbas
12-09-2012, 19:15   |  #7  
Taze Üye
12 mesaj

Daha Sorun çözülmedi! :( :(

Çıldırmanın eşiğindeyim. Lütfen yardım edin.

Son Düzenleme: yahyademirbas ~ 12 Eylül 2012 21:23
excel_mustafa
13-09-2012, 22:31   |  #8  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj
Alıntı: uygarsef  
ekran kartı sürücüsünü sanırsam cd den kuruyorsun yeni sürümünü indir kur

Bİ ikincisi windowsu cracklıyorsun loder zaten virüslüdür. çözüm bulmadıysan formatla 30 gün deneme sürümünü dene eger sorun çıkmıyorsa bilki virüsten

indirdiğiniz dosyaları online tarama sitelerine taratırsanız daha bilinçli olabilirsiniz.

loader virüslü değil.ona kalırsa ablamın pc yide crackledik.cillop gibi çalışıyo.kaspersky 2012 virüs taraması yaptık yine temiz çıktı.loader konusunda rahat ol.soruna gelince başka bi format cd sinden dene..

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 13 Eylül 2012 22:32
dead man
14-09-2012, 01:54   |  #9  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

Ben overclock'u Abarttığımda Böyle Hata Alıyordum Oyun Yarıda Kapanıyor Biraz Şanslıysam Mavi Ekran Vermiyor Ama Yine Oyuna Girdiğimde Durduyordu Reset Atmadan Düzelmiyordu Isıları Bi Kontrol Et İyi

Kapalı Hesap (128169)
14-09-2012, 02:28   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

Ben Speccy programı ile  sisteminizdeki donanımların sıcaklıklarını oyun esnasında kontrol etmenizi öneriyorum. Oyun esnasında donanımlarda yüksek sıcaklıklar görürseniz büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyordur çünkü kasadaki fanlar stabil çalışmıyor olabilir, kasa içi hava akımı sağıklı olmayabilir. Eğer yüksek sıcaklıklar görülmüyorsa;

sisteminizi Advanced System Care 5 ile tüm kayıt defteri sorunlarından arındırmanızı, HiJackThis ile aynı işlemleri yapmanızı, sağlam bir antivirüs ile bilgisayarı taratmanızı ve anakartınızın BIOS sürümünü güncellemenizi öneriyorum. BIOS güncellemeyi de anlatayım. Ayrıca kesinlikle oyun esnasında MSI Afterburner gibi programlar kullanmayın!

Windows Üzerinden Bios Güncelleme:
Güncellemeden Önce:
-Anti-Virüs Programınızı kapatın.
-CMOS (CLR CMOS) özelliğini güncelleme öncesinde aktif edin. Bu zorunlu değildir fakat aktif edilmediğinde güncelleme sonrası anakartın açılmamasına neden olabilir. Bu durumda kasayı açıp CMOS yongasını CLR_CMOS yazan kısımdaki Jumper ile de sıfırlayabilirsiniz. (zorunlu değil, isteğe bağlı. Bende bir sorun olmamıştı)

ASUS Update:
Asus anakartlar için otomatik BIOS güncelleme yazılımı ASUS Update 7.18.03
ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/misc/...dateV71803.rar

Nasıl Update edilir?
http://support.asus.com/technicaldoc...nt.aspx?no=714

Nvidia ekran kartınızı şu an ki son sürümü olan 306.23 sürümüne güncellemenizi öneriyorum. Link: http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 14 Eylül 2012 02:29
uygarsef
14-09-2012, 09:21   |  #11  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
loader virüslü değil.ona kalırsa ablamın pc yide crackledik.cillop gibi çalışıyo.kaspersky 2012 virüs taraması yaptık yine temiz çıktı.loader konusunda rahat ol.soruna gelince başka bi format cd sinden dene..

virüslerde benden iyi oldugunu idda ediyorsan ispatla temiz bi loder yükle sana bana gönder bakalım içinde varmı yokmu görürüz.ne yazıkki int temiz loder yok :)

yahyademirbas
14-09-2012, 10:31   |  #12  
Taze Üye
12 mesaj

Speccy falan bunlar bazen tam ölçmüyormuş diye duydum. Benim ekran kartının kendi programıyla ölçtüm. Max 60'a çıktı. fan hızını arttırdım max 40 oldu.

Speccy ile ölçtüğümde

CPU 42

Anakart 85

Gerisi de önemli değil zaten. Anakart 85 diyor ama deyiyorum . Resmen ana kart 0 derece hiç bir ısınma söz konusu değil. Isı ölçerleri bozukur diye düşünüyorum. BIOS'u güncellersem bir zararı olur mu? Faydası ne olur?

Ayrıca Ekran kartını güncellemiştim. 301.42 versiyonuyla

Saygılar

Son Düzenleme: yahyademirbas ~ 14 Eylül 2012 10:33
Kapalı Hesap (128169)
14-09-2012, 16:32   |  #13  
Kapalı Hesap
2,851 mesaj

Anakartın sıcaklığı bana fazla geldi. AIDA64 ile de bakın bir derim. BIOS güncellemeniz yararınıza. Biosu güncellemek sisteminin güncel sürücülere karşı daha verimli çalışmasını sağlar. Aslında bios yazılımı çok eski değilse güncellemeye pek de gerek yok. Fakat bazı kişilerini başına geldiği gibi herhangi bir driver yüklemesinde bios güncellemesi gerekebiliyor. Genel olarak eski bilgisayarlar için önerilir zira anakarta yeni bir işlemci desteğinin de gelmesini sağlayabilir. Hem overclock için de faydalıdır.

Ayrıca sadece Crysis 2 oyununda mı bunu yapıyor ? Başka bir oyunda da aynı sorunla karşılaştınız mı ? Eğer sadece Crysis 2'de yapıyorsa oyunun tüm kayıt dosyalarını silin, son güncellemesi olan 1.9 sürümüne getirin ve DX11 ve High Res Textures grafik güncellemelerini de yapın.

Nvidia'yı son sürümü olan 306.23 sürümüne güncelleyin.

İlk mesajımda dediklerimi lütfen yapın. Sonuç verir veya vermez. Ben iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum.  Bunu siz soruyorsunuz kestirip atmayın önerilere dikkat edin!

excel_mustafa
14-09-2012, 23:20   |  #14  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

virüslerde benden iyi oldugunu idda ediyorsan ispatla temiz bi loder yükle sana bana gönder bakalım içinde varmı yokmu görürüz.ne yazıkki int temiz loder yok :)

kendi gözlerinle gör

uygarsef
17-09-2012, 13:21   |  #15  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj

al en basitinden gör :D daha detaylı istersen başka sekilde açıklanır    :D çok komiksin hakketten 

yahyademirbas
21-09-2012, 20:14   |  #16  
Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: M.CaN009  
Anakartın sıcaklığı bana fazla geldi. AIDA64 ile de bakın bir derim. BIOS güncellemeniz yararınıza. Biosu güncellemek sisteminin güncel sürücülere karşı daha verimli çalışmasını sağlar. Aslında bios yazılımı çok eski değilse güncellemeye pek de gerek yok. Fakat bazı kişilerini başına geldiği gibi herhangi bir driver yüklemesinde bios güncellemesi gerekebiliyor. Genel olarak eski bilgisayarlar için önerilir zira anakarta yeni bir işlemci desteğinin de gelmesini sağlayabilir. Hem overclock için de faydalıdır.

Ayrıca sadece Crysis 2 oyununda mı bunu yapıyor ? Başka bir oyunda da aynı sorunla karşılaştınız mı ? Eğer sadece Crysis 2'de yapıyorsa oyunun tüm kayıt dosyalarını silin, son güncellemesi olan 1.9 sürümüne getirin ve DX11 ve High Res Textures grafik güncellemelerini de yapın.

Nvidia'yı son sürümü olan 306.23 sürümüne güncelleyin.

İlk mesajımda dediklerimi lütfen yapın. Sonuç verir veya vermez. Ben iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum.  Bunu siz soruyorsunuz kestirip atmayın önerilere dikkat edin!

Hocam bios güncellemeyi denedim beceremedim. Aa bilgisayarcılar yapmış zaten heralde.

Son günlerdeki gelişmeleri de yazayım. Mavi ekran verdi. Sorun ramlerdedir dedim,memtest86+ adlı programla 11 saatlik bir testten geçirdim ve büyük ihtimalle sorun ramlerde.9 tane hata verdi. Ben Crysis oynuyum dedim. Tüm güncellemeleri yaptım windows ekran kartı falan.eve geldim okuldan saat 3 gibi, başladım oynamaya gece 12'ye kadar hiç kapanmadı.çok şaşırdım. diğer oyunları da 4-5saat oynadım. amaaaaa bugün 1 saat sonra takıldı. Windows yeni güncellemeler verdi onları da yaptım. Advanced System Care kurdum ve derin bakım yaptırdım. her gün çabuk bakım yaptırıyorum. yani yapılabilecek her şeyi yaptım.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti:

Advanced System Care'da sistem eniyileme yaparken şöyle bir yazı gördüm:

Windows Program Kasmalarında Programı Kapat

kaç gündür arıyorum bulamadım bu mereti. Siz böyle bir şey biliyorsanız söyler misiniz?

İlgilendiğiniz için teşekkürler...

Ayrıca şu konuya gelelim

Virüs konusuna . Lütfen konuyu saptırmayın.

Son Düzenleme: yahyademirbas ~ 21 Eylül 2012 20:16
GannicusS
22-09-2012, 00:28   |  #17  
GannicusS avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
467 mesaj

yavv benimde hiç bi sorun yokken ama sadece crysis i oynarken nadiren oyun bir donuyor ne masaüstüne gelebılıon ne windows + L yapabılıon dırek kapatmak zorunda kalıon acaba bunun çözumu var mı agalar?

yahyademirbas
22-09-2012, 20:19   |  #18  
Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: GannicusS  
yavv benimde hiç bi sorun yokken ama sadece crysis i oynarken nadiren oyun bir donuyor ne masaüstüne gelebılıon ne windows + L yapabılıon dırek kapatmak zorunda kalıon acaba bunun çözumu var mı agalar?

Lütfen sorunununuzu başka bir konu altında bildiriniz. Ben burada yardım istiyorum, sen de gelip yardım istiyorsun böyle bir şey olamaz...

Batuhan Karsan 26
22-09-2012, 21:10   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj
 windows 7 çıktığından beri loader kullandım.Formattan beridir de 5 aydır loader kullanıyorum.hiç bir sorun çıkmadı şu ana kadar...her crackte virüs bulur virüstotal gibi siteler...

Kapalı Hesap (128169)
22-09-2012, 22:58   |  #20  
Kapalı Hesap
2,851 mesaj
Alıntı: yahyademirbas  
 Hocam bios güncellemeyi denedim beceremedim. Aa bilgisayarcılar yapmış zaten heralde.

Son günlerdeki gelişmeleri de yazayım. Mavi ekran verdi. Sorun ramlerdedir dedim,memtest86+ adlı programla 11 saatlik bir testten geçirdim ve büyük ihtimalle sorun ramlerde.9 tane hata verdi. Ben Crysis oynuyum dedim. Tüm güncellemeleri yaptım windows ekran kartı falan.eve geldim okuldan saat 3 gibi, başladım oynamaya gece 12'ye kadar hiç kapanmadı.çok şaşırdım. diğer oyunları da 4-5saat oynadım. amaaaaa bugün 1 saat sonra takıldı. Windows yeni güncellemeler verdi onları da yaptım. Advanced System Care kurdum ve derin bakım yaptırdım. her gün çabuk bakım yaptırıyorum. yani yapılabilecek her şeyi yaptım.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti:

Advanced System Care'da sistem eniyileme yaparken şöyle bir yazı gördüm:

Windows Program Kasmalarında Programı Kapat

kaç gündür arıyorum bulamadım bu mereti. Siz böyle bir şey biliyorsanız söyler misiniz?

İlgilendiğiniz için teşekkürler...

Ayrıca şu konuya gelelim

Virüs konusuna . Lütfen konuyu saptırmayın.

Yani daha çok bilgi edinmemiz için mesela Battlefield 3 ile de deneyin derim. Aynı sonucu verirse başka çözümlere el atabiliriz.

Kapalı Hesap (54346)
23-09-2012, 01:02   |  #21  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
281 mesaj

ramlerin  birini  çıkar  öyle dene    psu yetmediği  için ramlere tam voltaj gitmiyordur ve o yüzden mavi ekran veriyordur  ramlerin yerlerini değiştir    2 ramle çalıştır tek ramle çalıştır
psu yetse bile bazı anakartlar  bazı durumlarda 8 gb ramde sıkıntı yaratıyor bunun için anakart biosunu güncelle  işlemcinin markasını yazmamışsın  işlemcin intel ise biostan  hyper threading i kapat  ve öyle aç pc yi bakalım düzgün çalışacak mı   bu arada tüm elektronik parçalarının firmware lerini güncelle
son olarak bence 650 watt  çok az  öyle bir pc ye minimum 750 watt  lazım

ExCeLLiuM
23-09-2012, 13:34   |  #22  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Anakart sıcaklığı 78 ise gerçekten yüksek bir sorun var demek. uyarı vererek oyundan atması ilk başta yazılmsal bir eksikliktenmiş gibi gözüküyor. Fakat mavi ekran hatası donanımsaldır. Öncelik ram olmakla birlikte güç kaynağı harddisk ekran kartı ve anakart ile ilgili problemlerden de olabilir. Sıcaklık ve voltajların doğru olup olmadığını kesinlikle belirlemelisin. Belkide anlamadan overclock yapmışsındır biostan, voltaj ayarlarını değişmişsindir belkide.. Tavsiyem biosunu önce resetlemen sonra en son versiyonuna güncellemen.  Çok küçük ihtimal olsada ramleri takarken anakartta çatlak oluştumuş olaiblirsin veya bnm başıma gelen işlemci pinlerinde oluşabilecek yamulma ya da kırıklarda sistemin kararsız çalışmasına neden olabilir. Güç kaynağın cooler master 650w ise sistemine yeteceğini tahmin ediyorum ondan kaynaklanacağı ihtimali az olduğu kanısındayım.

yahyademirbas
23-09-2012, 14:10   |  #23  
Taze Üye
12 mesaj

Hocam Battlefield 3 benim zaten en çok oynamak istediğim oyun :D

Battlefield'da da takılıyor :(

Ama şöyle bir gariplik var: Eğer oynamışsanız bilirsiniz. İlk bölümde bir adamıımız vuruluyor ve onu tutarak çekiyoruz ve ardından tam ateş edecekken oyun kitleniyor. Ama hep aynı yerde. 1 milim bile şaşmıyor. Bugün bir daha yükleyeceğim.

Batman Arkham City Fatal Error Verdi.

vs vs. Ama şu da dikkatimi çekti. Genelde yüklediğim oyunların RELOADED sürümü sorun çıkarıyor.

Mavi ekran hatası artık yok.

Advanced system Care'da gördüğüm seçeneği bulabilirsm sevinirim

Kasmalara Karşı programı kapat seçeneği.

Ayrıca Overclock Yapmadım. Ayrıca Bilgisayarı 1 gün hiç açmıyorum ve açtığım an hiçbir şey yapmadan ana kart ısısına bakıyorum. 80 derece. Bunda bir hata var. Isı ölçme şeyerinde...

Kapalı Hesap (128169)
23-09-2012, 17:21   |  #24  
Kapalı Hesap
2,851 mesaj

Dediğin seçeneği aradım fakat Turbo Gücü bölümü ona benzer bir yer. Orayı kontrol edebilirsin. Ayrıca biraz araştıracağım senin anakartının ısı değerleri çok fazla görünüyor.

yahyademirbas
23-09-2012, 20:08   |  #25  
Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: M.CaN009  
Dediğin seçeneği aradım fakat Turbo Gücü bölümü ona benzer bir yer. Orayı kontrol edebilirsin. Ayrıca biraz araştıracağım senin anakartının ısı değerleri çok fazla görünüyor.

Hocam ama bilgisayarı açtığım an 80 derece olacağını sanmıyorum. ısı ölçerlerde bi problem olduğunu düşünüyorum.Ayrıca Battlefield'da da aynı hatayı aldım. aşağıda görüldüğü üzere...

Hocam ayırca şu oyunlarda hata alıyorum:

Crysis2

Mafia 2

Battlefield3

Sniper Ghost Warrior

Saints Row3

GTA IV :EFLC

Batman Arkham City

COD Black Ops

COD MW3

NFS The Run

Tom Clancy's Ghost Recon Future Soldier

James Bond 007 The Blood Stone

Borderlands 2

Dead Island

Sadece Lego Star Wars III Hata vermedi Gerisi Verdi.

Ayrıca PSU yetiyır hesaplama falan da yaptım. Cooler Master GX 650 Watt Psu var bende.

Son Düzenleme: yahyademirbas ~ 23 Eylül 2012 20:11