Bilgisayarım Yavaş ...

huff
04-02-2014, 04:45   |  #1  
huff avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
255 mesaj

Ben pc yi yeni aldım sayılır, özellikleri gayet iyi. Ancak beklenen performansı sağlamadığını düşünüyorum. Pc Özelliklerim:

Windows 8(x64)
8GB RAM
Nvidia Geforce 610M (2 GB)
Intel Core i7 - 3630QM, 2,4 GHz
HDD 1 TB
K55V Series

Dizüstü bilgisayarım açılıştan itibaren yavaş ancak bu sistemle alakalı değil. İlk geldiğinde de yavaştı, sonra tekrar format attırdım aldığım yere ve geldiğinde de yavaştı. Bilgisayarı alalı 4 ay filan oluyor. Markası ASUS. 

Yazılımsal bir durum değil, harddiski fiziksel hata olup olmadığıyla alakalı tarattım ve negatif sonuç çıkmadı. Sorun HDD de değil gözüküyor, yazılımda da değil. Ancak orada programda (HDD sıcaklığı olması lazım) 41 derece diye bir derece vardı, bu arkadaşın pcde bu sıcaklık 20 derece gözüküyor. Neden bilgisayarım bu kadar yavaş? Önceden masaüstü bilgisayarım vardı, bu pcnin yarısı kadar özelliğe sahipti ama bu pc nin 2 katı hızlıydı. Bu pc daha 4 aylık ve Win8 yüklü yinede açılışı yaklaşık 1dk sürüyor. O da zorla, takıla takıla. Win 8 kullanıcı giriş yeri gelmesi 20 saniyeyi buluyor, kullanıcı ekranı gelene kadar siyah ekranda bekliyor o kadar. HDD'den cevap alamıyor gibi geliyor. Ama Taramada da sorun yok gözüküyor. Şu an için tek düşüncem SSD HDD almak. Sistemi ona kurup denemeyi düşünüyorum ama sorun başkaysa boşuna uğraşmak istemem. Lütfen sistemde virüs vardır tarama yap filan demeyin. Dediğim gibi ilk kurulduğunda bile sistem hızı düşük. Bu konuda bilgili hocaların yardımlarını bekliyorum...

Son Düzenleme: huff ~ 04 Şubat 2014 04:49
DiamondMines
04-02-2014, 08:15   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: huff  
Ben pc yi yeni aldım sayılır, özellikleri gayet iyi. Ancak beklenen performansı sağlamadığını düşünüyorum. Pc Özelliklerim:

Windows 8(x64)
8GB RAM
Nvidia Geforce 610M (2 GB)
Intel Core i7 - 3630QM, 2,4 GHz
HDD 1 TB
K55V Series

Dizüstü bilgisayarım açılıştan itibaren yavaş ancak bu sistemle alakalı değil. İlk geldiğinde de yavaştı, sonra tekrar format attırdım aldığım yere ve geldiğinde de yavaştı. Bilgisayarı alalı 4 ay filan oluyor. Markası ASUS. 

Yazılımsal bir durum değil, harddiski fiziksel hata olup olmadığıyla alakalı tarattım ve negatif sonuç çıkmadı. Sorun HDD de değil gözüküyor, yazılımda da değil. Ancak orada programda (HDD sıcaklığı olması lazım) 41 derece diye bir derece vardı, bu arkadaşın pcde bu sıcaklık 20 derece gözüküyor. Neden bilgisayarım bu kadar yavaş? Önceden masaüstü bilgisayarım vardı, bu pcnin yarısı kadar özelliğe sahipti ama bu pc nin 2 katı hızlıydı. Bu pc daha 4 aylık ve Win8 yüklü yinede açılışı yaklaşık 1dk sürüyor. O da zorla, takıla takıla. Win 8 kullanıcı giriş yeri gelmesi 20 saniyeyi buluyor, kullanıcı ekranı gelene kadar siyah ekranda bekliyor o kadar. HDD'den cevap alamıyor gibi geliyor. Ama Taramada da sorun yok gözüküyor. Şu an için tek düşüncem SSD HDD almak. Sistemi ona kurup denemeyi düşünüyorum ama sorun başkaysa boşuna uğraşmak istemem. Lütfen sistemde virüs vardır tarama yap filan demeyin. Dediğim gibi ilk kurulduğunda bile sistem hızı düşük. Bu konuda bilgili hocaların yardımlarını bekliyorum...

1 dakika sürmemesi lazım bir yerde bir sıkıntı var. Windows 8 için güncel bios olmasının faydası var ve markası ASUS ise derhal bios güncellemesi yapılması taraftarıyım. Diğer bir konu bios ayarları ile AHCI modunu kontrol et. Eğer bunlar yapıltıkdan sonra eğer yine aynı süredece açılıyorsa, sabit diskin yavaş çalıştığı ile alakalıdıdır büyük ihtimal fakat bu kadar yavaş açılmaması lazım güncel bir PC sonuçta içinde güncel bir disk vardır. Bir yerde darboğaz vardır bir dene bakalım dediklerimi ondan sonra ilerleriz. Son sonuç olarak format at dicem ama bilmem ne kadar faydalı olur.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (153334)
04-02-2014, 14:30   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
1 dakika sürmemesi lazım bir yerde bir sıkıntı var. Windows 8 için güncel bios olmasının faydası var ve markası ASUS ise derhal bios güncellemesi yapılması taraftarıyım. Diğer bir konu bios ayarları ile AHCI modunu kontrol et. Eğer bunlar yapıltıkdan sonra eğer yine aynı süredece açılıyorsa, sabit diskin yavaş çalıştığı ile alakalıdıdır büyük ihtimal fakat bu kadar yavaş açılmaması lazım güncel bir PC sonuçta içinde güncel bir disk vardır. Bir yerde darboğaz vardır bir dene bakalım dediklerimi ondan sonra ilerleriz. Son sonuç olarak format at dicem ama bilmem ne kadar faydalı olur.

Abicim insanlar marka diye asus a para sayıyorlar çocugu bilgisayarı böyle.Casper  ve  pro 2000 bundan 10 kat iyi.Bir sürü yazlım ıvır zıvırla dolu.Hdd yi meşgul ediyor agırlaşmasına neden oluyor.Aslında ben team viverle bir baksaydım belki sıkıntıyı anlardım.Kendi yigenimin bilgisayarı var windows 7 asus marka laptop i5 işlemci 4gb ram nvidia 540m razelet ötesi bir sistem.Geç açılıyor geç cevap veriyor.Formatıda normal atmadım asus un imajını geri getirdim pc 2 ay sonra şişiyor pert.Yani 2 ayda bir format atıcan pc kendine gelsin diye.Yigenime de söyleyemedim kırılmasın üzülmesin diye i3 lü bir pc ondan güzel çalışır öyle diyeyim hatta p4 ht 3.0 ondan hızlı.Üstelik ısısıda muhteşem 35 derece max 60 dereceye çıkıyor oyunda.Fakat neden böyle agır çözdüm.Asus diyince iki kere düşünüceksin.Asusun herşeyi böyle özellikle anakartları illett ettirir.Bios güncelemesi yapmazsın sorun çıkar yaparsın pc bozulur.Çok cins bir firma.Ha kaliteli işler yapıyormu evet yapıyor ama sürekli değil.

işte buydu galiba.Yani bakıyorsun windows puanları uçmuş ooooo süper laptop diyorsun fakat hiçte öyle değil.

Yeni alınan 2500 tl bir asus laptobu benim laptopla karşılaştırdım.

Sonuç.Asus un ekranı berbat.Ben kendi erkanımı kötü sanardım alttan bakınca beyazlaşıyor.Asus un attan bakınca bişey görünmüyor.Çözünürlük ikimizinde aynı1368*768 fakat asus da görüntüler net değil bulanık.Ne iş anlamadım.Sözde panel üreticisi donanım üreticisi.Çok ilginçtir benim ekran daha iyi.Ama benim masaüstünün samsung 2250p 21.5 hepsinden iyi her açıdan iyi görünüyor ve net.Bunla kıyaslanmaz.

ikinci olarak hızı çok kötü.Tepkilere çok geç cevap veriyor.hdd de.sdd takarsan bilemem.Isı konusunda benden iyi ama i5 işlemci 2 çekirdek bırakta ısınmasın.

Diger konulara ses kalitesinde bile geride.bende thx pro stüdyo var onda dandik bir ses çipi dolby bile yok.bir sürü ıvır zıvır yazılım.Açılış bile geç açılıyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139315) ~ 04 Şubat 2014 15:16
Kapalı Hesap (153334)
04-02-2014, 15:09   |  #4  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Elime geçen laptoplar lenavo yeni modelli i5 8gb ram ssd 128gb nvidia 540m.samsung i5 6gb ram ekran kartını hatırlamıyorum..Asus 4 tane geçti elime nerdeyse her modelini gördüm.Kendi laptobum pro 2000 probook 5816 2635qm nvidia635m 4gb ram 500gb hdd.

elime okadar laptop geçti hp de dahil (bir dell kullanmadım)

Hepsinde sıkıntı şu ısı.Çok ısınıyorlar.Lenovo çok ilginç bir fan tasarımı yapmış fan temizleme modu diye uçak gibi ses çıkıyor laptoptan fakat sadece temizlik için oyun modu falanda sessiz.Ama ısıyı korumayı başarıyor çok iyidi diyebilirim.Fakat o laptopta istedigimi vermiyor atak değil seri değil.Masaüstü gibi değil.Onu, çok laptop çok masaüstü kullanan bilir.Fark var.

Asuslar çok fazla ısınmıyor fakat çok agırlar.Oyun açıyorum güzel çalışıyorlar sabit fps düşme inme yok fakat windows 7 berbat bir performansları var.Ben para verip almam öyle diyeyim.

Samsung.Abi ben kendi pro 2000 pro book laptobumun çok ısındıgını zannederdim şöyle söyleyeyim fırın gibi sıcak.Klavyeden bile ısı hissediliyor.Benim laptopta 95 derecelere kadar çıkar fakat crysis 3 gibi bir oyunda samsungda bu hep böyle.Ayrıca klavyemde ısı yok sadece yandan üfliyen fandan ısıyı algılarsın hatta 95 derece oldugunda alttanda ısı alamıyorum böyle garip bir laptop.Benm laptobun ısınması normal 4 gerçek çekirdek 4 de sanal böyle olunca ısısı normal.

Kısacası söyle söylemek isterim.Herkez casperi , pro 2000 ini, veya diger türk firmalarını çok kötü lanse ediiyor.Bu kötülük asusdada samsungdada apple dada var yani tüm firmalaradada var fakat kötü imaj kazanan türk firmaları oluyor.Şu benim kullandıgım laptop yemin ederim masaüstündende öte bişey.Hemen cevap veriyor.Yoksa ben laptobu camdan aşşagı sallardım.(kalkıp 4970x 32gb ram 7990hd 500gb ssd li bir masaüstüyle kıyaslamam ama bir çok masaütünden iyi bazılarında bezer kalitede performansı var)

Ben bu laptobu 1600tl ye aldım 2200 tl lik leptoların hepsinden 1600tl lik masasütünden şuan 2 kat iyi bir laptop.Herkez ekran kartından dem vurabilir fakat performansı ekran kartı vermez.

Bu laptobu toplayan ekip gerçekten bilgisayar konusunda kendini aşmış bir ekip sanki laptop hissiyatı  yok.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139315) ~ 04 Şubat 2014 15:35
Kapalı Hesap (139315) bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
huff
05-02-2014, 02:41   |  #5  
huff avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
255 mesaj

Anladım, format vs çözmüyor bu işi. Ya oyun yüklüyecem, pc yeni, mesela Crysis 3'ü kurucam ama pc de güzelce oynanır mı şüphe ediyorum. Ne olur kesin bi çözüm sunun. O kadar para verip aldık ama küfredicem şimdi, bi işe yaramıyor pc. O kadar özellik koymuşlar ama yapanların da o sistem özelliklerini yazıp o fiyata satanların da Allah bildiği gibi yapsın. Markasına ayrı sistemine ayrı tüküreyim. Bu ne ya, pc embesil gibi çalışıyor. Doğru düzgün oyun bile oynanmıyor bu sistemle bi de ya. Allah aşkına işe yarar bişeyler söyleyin yoksa elimde kalıcak pc ya da aldığım yerin sahibinin bi tarafına sokacam pc yi. O kadar özellikte pc böyle performans veriyorsa hiçbirşey diyemiyorum ...................................................

Pc alıcaklar ASUS ALMAYIN ! Performansını .*.*.*. ettiğimin pc si.

Son Düzenleme: huff ~ 05 Şubat 2014 02:43
0nurKavak
05-02-2014, 02:50   |  #6  
0nurKavak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
164 mesaj

Yüksek performans moduna al. Bios güncellemesini mutlaka yap. Pc açılışındaki gereksiz programları devre dışı bırak. Bunlar açılma süresini ciddi etkiliyor!

0nurKavak bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Kapalı Hesap (153334)
05-02-2014, 03:02   |  #7  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

team viveri bir kur bakayım id ve paraloyı özelden gönder.
http://www.teamviewer.com/tr/

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139315) ~ 05 Şubat 2014 03:04
Kapalı Hesap (153334)
05-02-2014, 03:16   |  #8  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

herşeyi kapat yeniden başlat şifreyi yeniden gönder modemin yanına yakınlaş.wifi sanki çekmiyor.İlk defa böyle bişey gördüm görüntü resmen donuyor.

Baglantı sürekli kopuyor ben bişey yapamıyorum.Kaliteyi en düşüge getirdigim halde hat kopuyor.

ya modemde yada wifi de bir sıkıntı var servis saglayıcısındada bir sıkıntı olabilir.Hat kopuyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139315) ~ 05 Şubat 2014 04:09
Kapalı Hesap (153334)
05-02-2014, 04:10   |  #9  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

yeniden başlat f11 bas recovery aç formatla.Yanlız iyi oku herşeyi formatlamasın..Düzgünce kur yarın konuşuruz.Formattan sonrada sorun devam ederse hemen elden çıkart laptobu.

İlk başta ekran kartları yüzünden bir donma vardı yazılar geç geliyordu sonra hat kopmaları yaşandı sıkıntın büyük.Formatla çözülmezse sat.

geçengün arkadaşa da xp kurduk canavar gibi oldu.yine team viver üzerinden.Senin laptopta sıkıntı var.Kesinlikle teknik servise gitmeli.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139315) ~ 05 Şubat 2014 04:15