Bilgisayarımda yeniden başlatma problemi

Yılmaz Özkan
18-12-2019, 21:26   |  #1  
Yılmaz Özkan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın ilgili konu bulamadım.  Benim sorunum şu bilgisayarım normalde kendini yeniden başlatmıyor fakat rainbow sixsiege oynamaya başladıktan maksimum 3-5 dakika sonra yeniden başlatıyor herhangibir hatada vermiyor mavi ekran falan. diğer oyunlarlada test ettim ve ağır sayılabilicek pubg overwatch gibi diğer oyunlarımdada artık bu sıkıntıyla karsılastıgımı fark ettim. Fakat hafif sayılıcak oyunlarda bir sorun yaratmıyor örneğin internet cafe similatörü gibi.

İşlemcinin sogutmasından şüphelendiğimden stok fanı Collermaster 240r rbg sıvı sogutucuyla değiştirdim termal macununu düzgün birşekilde değiştirip taktım fakat sorunumda bir değişme olmadı

sistemim i3-9100f İntel İşlemci - Asus Rog Strix RTX 2060 6GB OC ekran kartı - 8gb Kingston Hyprex - MSI H310M PRO-VD Anakart ve Termaltech 750 wat psudan oluşuyor sorun nedir kesinlikle bir fikrim yok yardımcı olabilicek biri varsa aşırı sevinirim oyun oynuyamaz hale geldim şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: Yılmaz Özkan ~ 19 Aralık 2019 01:09 Neden:
zombi
18-12-2019, 22:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

sorununuz ne psu ne basşka bi şey. o ekran kartı o ramle nasıl çalışsın?

o ram miktarı rainbow için r9 seviye kartlarda gereken ram idi. sizdeki kart çok daha yüksek. daha iyi fps ve ayar demek bu. bu da rami sınırlaması demek.

aynı sorunları ben gtx960 la yaşıyorum.

cs ya da daha düşük ram yiyecek eski oyunlarda sorun yaşamıyorsunuzdur büyük ihtimal. bu ram konusu yüzünden çok yerden de kovuldum. ama 8 gb değil 16 gb bile artık yeterli değil. özellikle amd işlemcileri tam verimli kullanabilmek için 16 ve üstü şart artık.

excel_mustafa
18-12-2019, 23:23   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

aida64 ile stres test yap ve sıcaklıkları kontrol et. aşırı ısınma yoksa ekran kartının frekanslarını düşük ayarlayıp oyunda test et. sorun devam ederse farklı ram ve psu dene. sonuç alamazsan sorun büyük ihtimalle anakarttadır.

zombi
19-12-2019, 02:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
aida64 ile stres test yap ve
sıcaklıkları kontrol et. aşırı ısınma yoksa ekran kartının frekanslarını
düşük ayarlayıp oyunda test et. sorun devam ederse farklı ram ve psu
dene. sonuç alamazsan sorun büyük ihtimalle anakarttadır.
yok
kardeş yok. arkadaş o sisteme 8 gb ram takmış. napsın sistem? bende 960
var. onda bile 8 gb ram yert yer aynı sorunları verdiriyo. ya oyundan
atar ya restart verdirir. 2060 lı sisteme 8 gb ram nedir ya? lkartın kendi rami zaten 6 gb.

Yılmaz Özkan
19-12-2019, 11:08   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

testleri yaptımda resim atamıyorum link vermeme izin vermiyor site :(

zombi
19-12-2019, 16:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

dostum. bende 960 var ve saydığın oyunlar bende de benzer sorunlara yol açıyo. bfv i misal ayar açınca 5 dakika geçmeden oyundan atıyo ya da direkt rest verdiriyor. senin sorunun ram. yetersiz o.

Yılmaz Özkan
19-12-2019, 19:10   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

Herkese teşekkür ederim sorunu tespit ettik psudan kaynaklı çıktı değişince sorun kalmadı

zombi
19-12-2019, 20:42   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

o sistemde o psu sorun yapmamalı idi. ayrıca psu sorunu restart yapması da ilginç. yani direkt kapatması gerekirdi. kablolarda gevşeklik olmasın.

yok şlimdi ben boşuna ram aldırmış olucaktım ama sonuçta o ramle o kart nasıl verim vercek onu da anlamış değilim.

neyse siz bi eski psu yu tekrar deneyin isterseniz. tabii psu eski mi değil mi diye baştan sormadım ben.

Yılmaz Özkan
20-12-2019, 10:00   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

psuda ağrıza çıktı hocam daha sonra arkadasın pcdede denedik onun ekran kartınada aynı sorunu yarattı pc boştayken sorun yaratmıyor ama ekran kartı yük altına girdiğinde  karta yük verdiğinde pcı-den verdiği voltajda dengesizlik oluyor akımda dengesizlik oluyor ve anakartın  anti-surge koruması bilgisayarı yeniden başlatıyor karta zarar vermesini engellemek için.Ram konusunda gelirsek o çok sorun yaratmıyor amd olsa yaratırdıda intellerde cok  bir problem görmedim o konuda şuanakadar asıl sorun işlemci karta düşük glediğinden 32lik bi Bottleneck var ama aldığım fps oyunları 4k açınca bile 130-140dan aşşağı inmediğinden sorun etmiyorum.

zombi
20-12-2019, 14:00   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

bn yi ramden yapıyor olabilir haberiniz olsun. bende de 1200 ve 960 var. bn nin dibini görüyorum. r3 960 a darboğaz yapar mı yapıyo İ:D

evet amd çok ram istiyor. store mi olsun çipset driverleri olsun. baya bi ram tüketimi var. ama intelde de az değil. sonuçta rtx serisi bi kart kullanıyoruz. kartın kendi vram i 6 gb. onun gerektirdiği texture nin falan işlemciden geçmesi gerekiyo aynı zamanda. aynı sorunu bven ramden yaşadığım için size de ram demiştim.

psu nun dengesiz voltajda reset attırması inanın olacak bi şey değil. direkt kapatması lazımdı. o psu da sağlam bi arza oluşmuş. rica etsem onu bana bi gönderiri misiniz lazım değilse. incelemek istiyorum. gerçekten merak ettim. neyi var da böyle bi şey yapıyor.