bilgisayarımı nasıl güçlendiririm

HPQ-User
31-10-2008, 04:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mustafa sormuş:
meraba..  ben  bilgisayar donanımında  acemiyim..eğer  eksiğim yoksa bilgisayarıımın özellikleri  bunlardır,bilgisayarıma  fazla program yüklediğim zaman,yavaslıyor.. aynı anda örneğin(mesenger,vinamp,2-3 internet sayfasını) açtığım zaman geçişlerde küçük takılmalar, bazende donmalar oluyor..ben hangi  parcaları değiştirmeli veya eklemeliyim,mevcut olan ekran ses kartına, ram gibi ek yapabilirmiyim.(pcı yuvaları bu işemi yarar)diyelimki değiştirecem veya ekleme yapıcam  benim donanımıma uygun olan destekleyen parcayı nasıl anlarım,yani örneğin ram alırken bütün ram ler  benim sistemime uyarmı.(ddr2-ddr3 ,birde cl2-cl3 bunlar ne demek) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...(sadece oyunlarda problem yasamamak ve bir kaç programı aynı anda kullanırken donmalar olmaması yönünde yardımcı olursanız sevinirim, çok aşırı güçlü olması sart değil)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:

bilgisayar adı: NOCORP-AHIECF1T
işletim System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp_sp3_gdr.080814-1236)
System üreticisi: FUJITSU SIEMENS
       System Model: M2R-FVM
               BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
         işlemci: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+,  MMX,  3DNow (2 CPUs), ~2.1GHz
            bellek: 446MB RAM  ddr2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1)

man on the moon
31-10-2008, 06:33   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

*Sanırım bilgisayarınızda ekran kartı onboard(yani tümleşik) oyunlarda problem yaşamamnız için bir ekran kartı şart.
*işlemcinize bakarak DDR2 ram kullandığınız belli. ve xp ile devam edecekseniz billgisayarınıza 512 MB ddr2 ram takviyesi yapabilirsiniz. (diğerleri olmaz)
*bununla birlikte Denetim masası>sistem>gelişmiş>performans seçenekleri'nden bazı efektleri kapatarak sistemi rahatlatabilirsiniz.
*TuneUp utilities veya benzeri bir sistem programı da performansınızı arrtırmaya yardımcı olacaktır.

Kapalı Hesap (34907)
31-10-2008, 12:07   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım
Donanım yükseltmek için CPU-Z Veya everest yazılımları ile  anakartınızdan başlayarak modelini rev nosunu sistem özelliklerinizi sırası ile not ediniz.daha sonra ankartınızın izin verdiği ölçüde donanımlarınızı ram, işlemci,değişimi yapabilir,yükseltebilirsiniz.kullanmış olduğunuz donanımlarınıza (Over-Clock)
Yapmak için örnek anakartınız asus ise asus AISUTE Proğramı ile tüm donanımlara tek yazılım ile (Over-Clock) yapabilirsiniz.,

(Over-Clock) Soğutma'da Merak Edilen Tüm konuları ADLI YAZIMI OKUMANI TAVSİYE EDERİM.

mydonose01
31-10-2008, 14:10   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
42 mesaj

suat kardeş over clock adlı yazın çok açıklayıcı olmuş fakat,bende  o  imkanlar biraz  alt seviyede..sistem özelliklerime  bakıp  bana hansini değiştirmem veya oluyorsa ek yapmam konusunda bilgi verebilirmisiniz..  ekran kartım ATİ RADEON 256 MB. 512 MB veya daha üstü olması için mevcut ekran kartına ek yapılabilirmiyim(ram gibi),veya eskisini çıkartıp yenisini takmammı gerek..  bana uygun olan ekran kartını nasıl anlarım,sistem özelliklerimde verdiğim bilgiler yeterli ise  bana , şu marka,şu model diye yazabilirmisiniz..  bilgisayarı bir  tamirciye  götürsem sorunumu hemen çözerler, açıkcası   ben  kendim  halledip  hem masrafından kar edip  hemde  öğrenmek  istiyorum.