bilgisayarımı nasıl hızlandırırım

HPQ-User
31-10-2008, 04:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mustafa sormuş:
meraba..  ben  bilgisayar donanımında  acemiyim..eğer  eksiğim yoksa bilgisayarıımın özellikleri  bunlardır,bilgisayarıma  fazla program yüklediğim zaman,yavaslıyor.. aynı anda örneğin(mesenger,vinamp,2-3 internet sayfasını) açtığım zaman geçişlerde küçük takılmalar, bazende donmalar oluyor..ben hangi  parcaları değiştirmeli veya eklemeliyim,mevcut olan ekran ses kartına, ram gibi ek yapabilirmiyim.(pcı yuvaları bu işemi yarar)diyelimki değiştirecem veya ekleme yapıcam  benim donanımıma uygun olan destekleyen parcayı nasıl anlarım,yani örneğin ram alırken bütün ram ler  benim sistemime uyarmı.(ddr2-ddr3 ,birde cl2-cl3 bunlar ne demek) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...(sadece oyunlarda problem yasamamak ve bir kaç programı aynı anda kullanırken donmalar olmaması yönünde yardımcı olursanız sevinirim, çok aşırı güçlü olması sart değil)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
bilgisayar adı: NOCORP-AHIECF1T
işletim System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp_sp3_gdr.080814-1236)
System üreticisi: FUJITSU SIEMENS
       System Model: M2R-FVM
               BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
         işlemci: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+,  MMX,  3DNow (2 CPUs), ~2.1GHz
            bellek: 446MB RAM
          disk belleği dosyası: 457MB used, 597MB available
        Windows Dir: C:\WINDOWS
    DirectX sürümü DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)
DX Setup Parameters: Not found
     DxDiag Version: 5.03.2600.5512 32bit Unicode

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1)

frozen
31-10-2008, 04:47   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

bu pc ile o ram i kullanıyorsan müthiş bir iş başarıyorsun.

Bilgisayarının ciddi bir RAM takviyesine ihtiyaci var. Eğer çokta güç istemiyorsan 1 ya da 2gb ram ile istediğini elde edebilirsin.

DDR, DDR2, DDR3 mimari modellerdir. Audi a4 a5 a6 a7 a8 v.s gibi düşün. Yenisi çıktıkça 3 yerine 4 - 5 - 6 gibi değişecektir. (basit bir örnek, DDR adı komple de değişebilir, RD ram den DDR a geçiş gibi. çok kafaya takılacak birşey değil basit şeyler bekleyenler için.)

anakartını görmediğim için Ram modeli hakkında işlemcine dayanarak ddr2 ram kullanacaksın gibi duruyor diyebilirim.

Kapalı Hesap (34907)
31-10-2008, 12:12   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım Aynı konuyu 2.kez açmışsın
aynı yanıtı veriyorum........

Donanım yükseltmek için CPU-Z Veya everest yazılımları ile anakartınızdan başlayarak modelini rev nosunu sistem özelliklerinizi sırası ile not ediniz.daha sonra ankartınızın izin verdiği ölçüde donanımlarınızı ram, işlemci,değişimi yapabilir,yükseltebilirsiniz.kullanmış olduğunuz donanımlarınıza (Over-Clock)
Yapmak için örnek anakartınız asus ise asus AISUTE Proğramı ile tüm donanımlara tek yazılım ile (Over-Clock) yapabilirsiniz.,

(Over-Clock) Soğutma'da Merak Edilen Tüm konuları ADLI YAZIMI OKUMANI TAVSİYE EDERİM.

mydonose01
31-10-2008, 13:19   |  #4  
Yeni Üye
42 mesaj

evet  aynı  konuyu  iki  kez  açmışım..bu  başlıkla  göndermedim sanıyordum..  diğer başlığa verdiğin cevap için teşekkkür  ederim..  verdiğin  bilgileri değerlendirecem  teşekkürler..

Tuncay_Sukan
31-10-2008, 13:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Bunu konuyu  farklı  başlık  altında  açacakdım  ama   Yeni Başlık veya  konu açı Göremedim hepinizden  özür dilerim... arkadaşlar  konumuzla  alakası  yok ama  benim  bi konu  hakkında  bişey  soracam  ADSL modem airties RT-111 markalı  modemde   Limewire  ve  Beasheare  gibi   prglarımları  yasaklamak  istiyorm   nasıl  yapabilim   tşk  şimdiden

mladenbmv
31-10-2008, 17:29   |  #6  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

bende de aynı işlemci var ve fazla kasmıyor oyunlarda sana tavsiyem ekran kartı ve ram ve güç kaynağı alman.

henek63
31-10-2008, 17:30   |  #7  
Yeni Üye
43 mesaj

arkadaşım Limevire ile BearSHareyi  kurmazsın pc ne olur biter yada kurdun diyelimki  Paylaşım seçeneklerini devre dışı bırakırsın ...

mydonose01
01-11-2008, 02:21   |  #8  
Yeni Üye
42 mesaj

verdiğiniz  bilgiler  için  teşekkürler.  adramiti  kardeş verdiğin  linkteki makkalrleri  okudum..  uyguladım  teşekkürler..ben  şimdi  bişi   daha  sorucam..  ramdaki  800 mhz/667 mhz  değerleri  ne  anlama  geliyor.  ikisi  arasında ne  fark vardır.. birde  ram  olarak hangi marka tercih edersiniz
,