Bilgisayarımı yenilemek istiyorum bilgisizimYARDIM

ihamyou
30-06-2020, 19:01   |  #1  
ihamyou avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Herkese merhabalar öncelikle ben 2010 yılında Exper marka bilgisayar almıştım ve çoğu oyunu bu bilgisayarla en düşük ayarlarda oynayabiliyorum aşırı kasma oluyor. Aşırı iyi bir sistem toplayacak bütçem yok şu anlık gta 5 vb. oyunları falan normal ayarlarında açsa yeterli benim için. Bütçem 3 k ya kadar bir de parçaları alıp direk öbürünü çıkarıp takacak mıyım mesela işlemciye uyumu falan yardımcı olursanız çok sevinirim.

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i3 CPU   550 @ 3.20GHz (4CPUs), 3.2GHZ

Bellek:4096MB RAM

EKRAN

Ad: İntel(R) HD Graphics

Yonga Türü: İntel(R) HD Graphics (Core i3)

DAC TÜRÜ: İNTERNAL

Yaklaşık Top. Bellek:1696MB

badwizard
30-06-2020, 19:04   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

kısaca sadece bir ekran kartına ve en az 8gb ram a ihtiyacın var.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ihamyou
30-06-2020, 19:08   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hocam çok teşekkür ediyorum öncelikle 4 gb ram ekleyip ekran kartı alırsam düzgünce oyun oynayabilirim yani. Ekran kartı ve ram öneriniz var mı acaba pek anlamıyorum donanımsal işlerden

ihamyou
30-06-2020, 19:35   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

up

badwizard
30-06-2020, 19:43   |  #5  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

mainboardı bilmeden bunu söylemek mümkün değil ama ram için kendin gözlem yapabilirsin, eğer windows 10 kullanıyorsan task managerı açıp memory tabına geçtiğinde mainboardın üzerinde kaç ram slotu olduğunu, takılı modülün kapasitesini ve frekansını görebilirsin, normalde en az 2 ram slotu olmalı bazılarında 4 olabilir, tabi burada işler biraz karışıyor,

eğer sisteminde 2 ram slotu var ise: 2gb 2modül takılı olduğu durumda 4gb 2 tane ram aılıp üzerindekileri çıkarmalısın, 4 gb tek modül taklı ise aynı frekansta 4gb bir ram daha eklemelisin.

eğer 4 slot var ise, olası konfigürasyon sayısıda artıyor, 4 tane 1gb mevcut ise hepsini çıkarıp yerine 4 tane 2gb ram ekleyebilir, eğer mainboard destekliyorsa 4gb 2 modul takabilirsin,  2gb 2 tane takılıysa boş olan iki slota yine 2gb 2 tane ram daha ekleyebilirsin, eğer 4gb tek modul varsa 4gb bir ram daha eklemelisin

önemli! mevcut olanları kullanmayacaksan bile bütün konfigürasyonlarda ram frekansı üzerinde çalışan modüllerle aynı olmalı.

ekran kartı kısmında ise mainboardının kullanma klavuzunu indirip hangi kartları desteklediğine bakmalısın, bunla uğraşmak istemezsen nvidia gt740 gibi nispeten her türlü sistemde çalışabilecek oyunlarıda orta düzeyde çalıştırabilecek bir kart tercih edebilirsin.

ihamyou
30-06-2020, 19:51   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hocam açık anlatımınız için çok teşekkür ederim dediklerinizi anladım. İşlemciye kasayı açarak da bakabiliyorum sanırım internette bir kaç yere göz gezdirdim 'GTX-750 Tİ' ekran kartını önerenler olmuş sizce bu ekran kartıyla +4 GB Ram eklesem diğer parçalarla uyumlu olur mu ve oynatır mı düzgünce

badwizard
30-06-2020, 19:58   |  #7  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

işlemciyi de yine task managerdan görebilirsin, CPU tabında işlemciyle ilgili bütün detaylar bulunur, gtx 750 güçlü bir kart, aynı makinayla kullananlar var ise evet düzgünce kullanabilirsin,  kart için enerji yeterli gelmezse en kötü PSU değiştirmen gerekir.