Bilgisayarımın açılışı çok yavaş! yardım edin

ogzhnaydn
06-09-2013, 03:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhaba arkadaşlar CHIP ailesinde yeniyim cidden bu portal çok güzelmiş, benim bir sorunum var ve yardım etmenizi umuyorum şimdiden teşekkürler hepinize...
Başlıktada belirttiğim gibi bilgisayarımın açılışı çok aşırı yavaş. Öncelikle ilk işlemler hızlıca geçiyor sonra standart "Hoş Geldiniz" ekranıyla karşı karşıya bekliyorum en az 20 saniye civarlarında ondan sonrasını geçtim keşke 20 saniyeyle kalsa... "Hoş Geldiniz" ekranından sonra ise bilgisayarımın masaüstüne koyulan arkaplan resmi (wallpaper) ekrana geliyor ve burada da 20 saniye civarında bekliyorum hiçbir simge yok sadece resim var ekranda sonraysa başlat çubuğu ve simgeler gelmeye başlıyor ekrana ve bilgisayarım işleme hazır oluyor. 
Biliyorum hemen  "Başlat>çalıştır>msconfig>başlangıç" dan kullanılmayan işlemleri kaldırmamın yararıma olacağını söyleyeceksiniz ben elimden geldiğince kaldırdım fakat yine hiçbir şey değişmedi. Hatta size fotoğraf atayım. 
Hepinizden yardım etmenizi rica ediyorum bilgisayarım;
Windows XP, Servis Pack 2 , 2GB RAM bir bilgisayar şimdilik bu kadar bilgi yeterli olucağını düşünüyorum eğer başka merak ettiğiniz veya gereken bilgi varsa cevap olarak atabilirim.
Hepinize şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum....

ogzhnaydn
07-09-2013, 23:03   |  #2  
OP Taze Üye
8 mesaj

Güncel hala burdayım hadi yardımlarınızı bekliyorum koskoca CHIP'te kimse yardım etmeyecek mi bana? Deli

padisah
07-09-2013, 23:24   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Normal başlangıç olarak ayarla ve xp sp3 kullan, ccleaner ile temizlik yap (kayıt defteri ve sistem).
Bilgisayarını norton 360(tam tarama) ve emsisoft antimalware(derin tarama) ile tara bulunanları sil.

murat5038
08-09-2013, 00:51   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Windows8'e geçme fırsatın varsa geç. Msconfigde tam olarak işlemi yapamamışsın, Temiz önyükleme işlemini uygula nette var. Sonra Kaspersky IS ile sistemi fullscan yap güncelledikden sonra, bir tane zararlı gözüme çarptı sanki. Bunları yaptıkdan sonra SP2'den SP3'e geçmen iyi olacaktır(Hızda düşme olabilir ancak stabilite açısından önemli)

ogzhnaydn
08-09-2013, 05:45   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

yardımınız için teşekkürler henüz çoğunu deneyemedim ccleaner da sistem bölümünü pek yapamadım açıkçası korktum eğer bir zarar gerlirse diye eğer bir zararı yoksa hemen hepsini yapabilirim nortonu henüz indirmedim antimalware da ancak zaten indirsemde taradıktan sonra silicem çünkü sistemimi kasıcağını düşünüyorum sistemimde sadece Microsoft Security Essentials var kaspersky falan yükleyip tekrar silicem işlemler tamamlanınca kasar diye korkuyorum dediğim gibi.
murat5038 maalesef Win8 e geçme fırsatım yok olsa geçeceğim temiz ön yükleme işlemini internette hala aramaktayım kaspersky fullscan demişsiniz deneyeceğim yarın uyanır uyanmaz uygulayacağım.
Ancak bu SP3'e geçiş işlemini yapamayacağım pc'e zarar gelmesinden şüpheleniyorum. Bazı programlar SP2 kullanıyor sanırım öyle bir şeyler vardı ve forumlarda okuduğuma göre Sp2 den Sp3 e geçerken bilgisayarı pert olanlarda var hiçbirşey olmadan yükselenlerde var benim kafam bu konuda çok karışık. dediğim gibi Temiz önyükleme işlemine hala bakıyorum. 
Size birşey daha sormak istiyorum benim Başlangıç ekranında driver lar var ordan kaldırsam çalışmaz değil mi? Üzgün

murat5038
08-09-2013, 11:57   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Norton vs gereksiz, Kaspersky yükle ve ilk benim dediğimi uygula. Temizledikden sonra silebilirsin, Sp3'e geçmekde sıkıntı yok sadece yükledikden sonra biraz daha yavaşlamış hissedebilirsin.

Ramin server için yetersiz En azından 8 gb yapıp istediğin server'i kurabilirsin.

http://support.microsoft.com/kb/310353/tr

http://support.microsoft.com/kb/929135/tr

ogzhnaydn
08-09-2013, 15:39   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

kaspersky hemen şimdi uyandım deniyorum indirip. Sp3 e gerçekten geçmekten korkuyorum onu yapamayacağım maalesef :D

Ramin server için yetersiz demişsiniz. Ne serveri ortada hiç server lafı geçmedi ki? Oha!

murat5038
08-09-2013, 18:16   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Konu server başlığında açılmış!! bu yüzden xp server olarak değerlendirdim. Normal xp kullanıyorsan Ram yeterli. SP3 sen bilirsin, geçmende fayda var zarar yok.

ogzhnaydn
08-09-2013, 21:58   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

ya ben bir şey daha farkettim hani ben bilgisayarımı açınca hoş geldiniz yazsından sonra ekran resmiyle 20 saniye daha bekliyordum ya kaspersky kurarken program hemen açıldı daha simgeler gelmeden. Explorer.exe geç açılıyor olabilir mi? çünkü ben beklemeye alıp tekrar açıncada en az 15 saniye bekledikten sonra düzeliyor açılma yeri geliyor. bekleme modu böyle birşey olmaması gerekmezmiydi?

murat5038
09-09-2013, 11:08   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

O kadar saniye farkları normal. Bekleme modu direk açılır diye bişey yok uyku modu da aynı şekilde. Bilgisayar iyi değilse o saniyeler normal.

ogzhnaydn
09-09-2013, 14:44   |  #11  
OP Taze Üye
8 mesaj

Ama 1 format öncesi hemen açılıyordu şimdi niye böyle bekliyorum hasar verdi sanırım format :(

padisah
09-09-2013, 14:56   |  #12  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: ogzhnaydn  
yardımınız için teşekkürler henüz çoğunu deneyemedim ccleaner da sistem bölümünü pek yapamadım açıkçası korktum eğer bir zarar gerlirse diye eğer bir zararı yoksa hemen hepsini yapabilirim nortonu henüz indirmedim antimalware da ancak zaten indirsemde taradıktan sonra silicem çünkü sistemimi kasıcağını düşünüyorum sistemimde sadece Microsoft Security Essentials var kaspersky falan yükleyip tekrar silicem işlemler tamamlanınca kasar diye korkuyorum dediğim gibi.
murat5038 maalesef Win8 e geçme fırsatım yok olsa geçeceğim temiz ön yükleme işlemini internette hala aramaktayım kaspersky fullscan demişsiniz deneyeceğim yarın uyanır uyanmaz uygulayacağım.
Ancak bu SP3'e geçiş işlemini yapamayacağım pc'e zarar gelmesinden şüpheleniyorum. Bazı programlar SP2 kullanıyor sanırım öyle bir şeyler vardı ve forumlarda okuduğuma göre Sp2 den Sp3 e geçerken bilgisayarı pert olanlarda var hiçbirşey olmadan yükselenlerde var benim kafam bu konuda çok karışık. dediğim gibi Temiz önyükleme işlemine hala bakıyorum. 
Size birşey daha sormak istiyorum benim Başlangıç ekranında driver lar var ordan kaldırsam çalışmaz değil mi? Üzgün
Sitem özelliklerini ayrıntılı yaz. Merak etme 1gb ram'in varsa kasma falan olmaz. Ccleanerde hepsini değil sadece varsayılan olarak işaretli gelenleri sil. Norton360 ve Emsisoft antimalwareyi yükle ve derin, tam tarama yap bulunan aları sil. Seçmeli başlangıç yazan yeri normal başlangıç olarak ayarla. Kayıt defterini temizle.
Ama 1 format öncesi hemen açılıyordu şimdi niye böyle bekliyorum hasar verdi sanırım format :(
Önce zararlıları temizle sonra bak sitem açılış hızına ayrıca sp3'e geçmen gerekli.

murat5038
10-09-2013, 00:20   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Kaspersky ile tarama yaptın mı? Zararlı buldu mu ?, Sistemin bilmeden tam bişey diyemem. Sistem yeterli ise win8'e geç.

ogzhnaydn
10-09-2013, 04:48   |  #14  
OP Taze Üye
8 mesaj

ccleaner yaptım kaspersky da hepsini yaptım bu arada sistemim 2GB ve abicim zaten win8 geçme fırsatım olsa :D hiç böyle bi sorunum olmaz :D fırsat yok maalesef...
bu arada dediğiniz gibi normal yüklemeye alınca bütün hizmetler bütün işlemler seçiliyo bu sefer hepten yiyo nane yi bilgisayar bikaçını silince otomatik özele alıyor yani normal yapsam bütün işlemler falan daha uzun sürücek bence

padisah
10-09-2013, 09:09   |  #15  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
ccleaner yaptım kaspersky da hepsini yaptım bu arada sistemim 2GB ve abicim zaten win8 geçme fırsatım olsa :D hiç böyle bi sorunum olmaz :D fırsat yok maalesef...
bu arada dediğiniz gibi normal yüklemeye alınca bütün hizmetler bütün işlemler seçiliyo bu sefer hepten yiyo nane yi bilgisayar bikaçını silince otomatik özele alıyor yani normal yapsam bütün işlemler falan daha uzun sürücek
  Sorunun çözümü için yardım almak istiyorsun ama yazılanları inatla yapmıyorsun.
Norton ve emsisoft'a ne oldu?
Şu başlangıcı bir düzelt.
Ccleanerle temizlik yap.
Sp3'ü yükle.

ogzhnaydn
10-09-2013, 14:30   |  #16  
OP Taze Üye
8 mesaj

kaspersky zararlı bişey bulmadı norton ve emisoft şimdi denicem :P ve abi özür dilerim ama ben 15 yaşındayım bilgisayarımı SP3 yapmaya korkuyorum :D ve Win8 geçebilsem zaten açılma problemi olmazdı

murat5038
10-09-2013, 18:36   |  #17  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ok sp3 kalsın o zaman Win8'de geçme önceki dediğim temiz önyüklemeyi yaptı isen sorunun azalmışdır Yanına tune up utulity kur temizlik yap.

padisah
10-09-2013, 22:03   |  #18  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
kaspersky zararlı bişey bulmadı norton ve emisoft şimdi denicem :P ve abi özür dilerim ama ben 15 yaşındayım bilgisayarımı SP3 yapmaya korkuyorum :D ve Win8 geçebilsem zaten açılma problemi olmazdı
Tamam sp2 olarak kalsın ama çok güvenlik problemi yaşarsın. 

Kullandığın windows orijinal mi?

Ne yaptığını biliyorsan bilgin ve birazda tecrüben varsa yaşın forumların çoğunda önemli olmaz. Önerilerinden birisi zarar görmesin yeter.

Birde speccy yükleyip açıkken buraya bir fotoğrafını koy.

Son Düzenleme: padisah ~ 10 Eylül 2013 22:07
bagkonak32
11-09-2013, 11:38   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

http://www.sahibinden.com/ilan/a ... uz-133594442/detay/

VATAN'DAN TOPLAMA GAMER KASA PC BÖYLESİNİ ZOR BULURSUNUZ  
PC BANA AİTTİR İLGİLENEN İLETİŞİME GEÇSİN TELEFONUM İLANDA MEVCUT

cm1987_
30-10-2013, 14:01   |  #20  
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
58 mesaj

BOOT.INI ayarlarını kontrol et safemode gibi herhangi birisi seciliyse kaldır sonra restart at