bilgisayarın fan sesi

HPQ-User
21-03-2008, 14:10   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

isil caymaz sormuş:
Evde kullandığım kişisel bilgisayarım çalışırken o kadar uğultulu bir fan sesi çıkarıyor ki başetmek mümkün değil.Nasıl bir çözüm bulabilirim??

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
BYRON MARKA- 512 MB SERVİCE PACK 2 ORJİNAL XP
(DETAYLI BİLGİM YOK-YAKLAŞIK 3 YILDIR KULLANIYORUM)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1; .NET CLR 1.1.4322)

slevin
21-03-2008, 14:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
160 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/bilgisayarin-fan-sesi_t51641.html

Banned
21-03-2008, 15:41   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1. Komple fanları ve soğutucu ızgaraları sökün
2. Fanları yağlayın yada herhangi bir servise cüzi ücret karşılığında yağlatın
3. Soğutucuları iyice temizleyin
4. Termal macunları yenileyerek tekrar sistemi toplayın
5. Fan bağlantı kablolarını varsa direk PSu ya değil anakarta takın
6. Biosa girip hardware monitör seçeneğinden sistem fan kontrolünü açık seçin, alt kısımdaki sıcaklık fan voltaj ayarlarını uygun değerlere getirin.Kaydedip çıkın
7. Çoğu rahatsız edecek derece ses gelme sebebi düzensiz sistemlerden kaynaklanmaktadır. Gerekesiz veya proplemli çalışan servis ve programlar aşırı bellek ve işlemci kullanılmasına ayrıca Hdd nin yok yere üst performansta çalışmasına sebeb olurlar. Bu durumdada gereğinden çok çalışan işlemci hdd ekran kartı gibi donanımlar daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyar ve fanlarınız buna ayak uydurur. Sözün özü bunları yaptıktan sonra komple bir yazılım temizliği disk temizliği birleştirmesi vs... kaplayan komple bir sistem yazılım bakımı yapın. Hatta zor olmayacaksa sıfırdan format atarak sisteminizi yeniden kurun.
Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra hala rahatsız edici se geliyorsa fanları değiştirin, dahada geliyorsa Pc yi en yakın camdan fırlatın , kuklaklarınız ve ruhunuz dinlensin boşverin kendinize eziyet etmeyin

Cengelkoylu
21-03-2008, 15:50   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Eğer ses, işlemci fanından geliyorsa, devir sayısı 3000'lerden 5000'lere çıkmıştır. Bios'tan devir sayısı görülebilir.
Bu da, bilgisayar kasasının kapalı yerde olmasından dolayı sıcak havayı atamamasından, işlemcinin üstündeki, fanın altındaki soğutucunun gözeneklerinin toz ile dolmasından, bilgisayara yakın ısı kaynağının olmasından olabilir.

İşlemci soğutucusu, komprasör gibi kuvvetli hava üfleyicileri ile veya fırça ile iyice temizlenmeli. Ayrıca kasanın arkasında fan yeri var, (1 veya 2 tane oluyor) eğer orada hiç fan yoksa (Power supply fanını kasdetmiyorum) üstte olana, vida deliklerine uygun çapta (genellikle 8 cm) dışarıya üfleyecek şekilde fan takılırsa çok faydası oluyor.

Her zaman yapmıyorsa, sadece işlemci soğutucusunu temizlemek aylarca sessiz çalışmasına yetiyor.

Hallederiz_87
15-10-2008, 02:42   |  #5  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj

Yaaaaaaa bildiğiniz gibi değil benim fanım tam bi "MOTOR" O Kadar Temizledim Sildim banmısın demedi hala o ses vınnnnnnnnnnnnnnnn!