bilgisayarın kendini resetlemesi

HPQ-User
03-11-2008, 22:11   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

xman sormuş:
bilgisayarım düzensiz bir şekilde kendine reset atıp yeniden başlatıyor. bazen 3-5 gün hiç yapmıyor. bazen aynı gün içinde defalarca yapıyor.yaz-kış farketmiyor.sıcaklık değerleri normal,power suply ve ramı değiştirdim yinede aynı hatayı yapıyor. bazende reset atmayıp örneğin explorer ı kapatıyor ve hata mesajı veriyor. bilgisayar dan az çok anlamama rağmen ve servise götürmememe rağmen ne onlar nede ben sorunun kaynağını bulamadık. Harddiske fabrika formatı atıp sürücülerini yüklemeyip xp nin standart sürücüleriyle çalışmasını denemeyi düşünüyorum. sorunumun çözümünde yardımcı olursanız sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel dual core E2140 işlemci,1 gb kingston ram,on board ekran ve ses kartı,gigabayt board,samsung 160 gb harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.1)

man on the moon
04-11-2008, 02:56   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Sen farketmiyor olabilirsin ama elektrikler gidip geliyor olabilir. benimkinden biliyorum. kesintisiz güç kaynağı aldıktan sonra anladım.

hoş ben o aleti aldıktan sonra bölgedeki tüm trafo ve elektreik direkleri değişti ama o bir hafta içinde hiç reset olmadı. ama UPS devreye giriyordu.
ben tunçmatik 650 VA kullanıyorum. memnunum ama bilgisayarla iletişimi yok. yani sadece elektrik. ama seri kablo ile bağlanan (rs 232) bir model olsa daha konforlu olurdu.

Recep Baltaş
04-11-2008, 03:22   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

BIOS güncellemesi yapın. Çözüm olabilir.

Hata raporunu da MS'e gönderirseniz çözüm bulunabilir...