Bilgisayarın Sigortaları Attırması...

Kemal Dogan
04-05-2014, 11:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
200 mesaj

Merhaba  Arkadaşlar

Yaklaşık 2 haftadır evimde sigorta atması sorunu yaşıyorum. Bu sorun masaüstü bilgisayarımın oldugu odadaki çoklu prizin mandalını açtıgım zaman oluyor. Fişleri altılı prize tek tek takıp bir süre deneyerek sorunun PC'de oldugunu tesbit ettim. PC'nin
fişi takılı degilken sorun olmuyor. Belki PC'nin elektrik kablosu bozulmuştur diye başka kablo ile denedim, yine sigortaları attırdı, yani sorun PC'nin kablosu degil. Belki çoklu prizde sorun vardır diye gittim iyi marka, yeni çoklu priz alıp taktım, sorun devam etti. PC'nin fişi çoklu prize takılı iken prizin mandalını açtıgımda sigortalar bazen atıyor bazen atmıyor. Sigorta atmadıgında PC sorunsuz çalışıyor.

Ögrenmek istedigim, bu sorunu çözmenin basit, pratik bir yolu var mıdır. PC'nin hangi parçasının sorunu yarattıgını nasıl tesbit edebilirim. Ben PSU'da sorun oldugunu tahmin ediyorum, sizin fikriniz nedir.

Teşekkürler

murat5038
04-05-2014, 12:07   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

bilgisayarın içindeki kablolar doğru bağlandı ise sorun olmaması lazım. Elekirikler kestiğinde hiç çalışmamazlık etti ise sorun psu'da olabilir.İlk olarak bağlantı kablolarını kontrol edin yanık varmı diye. Eğer varsa psu değiştirin, yoksa bilgisayarınıza o psu yetmiyor olabilir. O yüzden güçlü bir psu alıp takın sorun devam edecek mi görün. Bilgisayarınızı direk toprak hatlı bir prize taktığınızda atma oluyor mu kontrol edin. ÇOKLU KABLONUN ELEKTİRİĞİNİ EVİN BAŞKA BİR TOPRAK HATLI PRİZİNDEN alın ve deneyin. PC açılırken evde yüksek enerji tüketen aletleri kapatıp sonra tekrar deneyin. Bu şekilde sorunları bulabilirsiniz.

muhammedberq
04-05-2014, 14:54   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

psu yu kasadan çıkar ve psu nun kablolarındaki yeşil olanı siyahın birine kesmeden bağla.Eğer atma olmuyosa güç yetmiyo demektir

Kemal Dogan
04-05-2014, 15:12   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
200 mesaj

PSU'nun yetmemesi şeklinde bir sorun yok. 5 yıllık bilgisayarım, şimdiye kadar böyle bir sorun olmamıştı. Sorun oyun oynarken ekran kartının çok güç çekmesinden güç yetmemesi ve kapanma şeklinde degil zaten. Çoklu prizin mandalını açıp PC elektrigi alınca sigortalar atıyor. Kablo baglantılarında da sorun yok. Kasayı açıp yanık kablo kontrolünü yapacagım. Çoklu prizi başka elektrik girişine taktıgımda ve evde buzdolabı hariç hiçbirşey çalışmazken de bu sorun oluyor.

pcuzmanı41
04-05-2014, 23:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

sigortanın özelliği gitmiş de olabilir 16A sigorta senin sorununu halleder

eğer psudan sorun kaynaklansa idi evdeki sigortayı değilde kendi sigortası atar tabi dandik psu değilse sen en iyisi sigortayı 16A sigorta ile değiştirttir

mehmet_93
05-05-2014, 00:55   |  #6  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Öncelikle evde bilgisayar kadar elektirik çeken (hatta mevcutsa ütü veya elektirikli ısıtıcı gibi yüksek elektirik çeken) bir aygıtı kullan eğer sigorta atıyor ise sigorta yetersiz geliyor veya ömrünü tamamlamış olabilir. Bunlar sağlam çalışabiliyorsa bilgisayarı açmayı bırak ve güç kaynağında hatta tüm bilgisayarda elektirik kaçağı ara mümkünse güç kaynağını değiştirmeyi dene. Çok açıp kapama bilgisayarı elektirik kaçağı varsa yakarsın bilgisayarıda. Bazen oluyor bazen olmuyor olduğundan kablo gibi bir şey değildir. Belki güç kaynagın bozulmustur. ek olarak bilgisayar açılmadanda sigorta atıyor ise sorunun güç kaynağından olma ihtimali yüksek. Not: monitör veya hoparlör gibi ortak bağlantı varsa onalrda da problem olabilir onlarıda hesaba kat.

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 05 Mayıs 2014 00:57