Bilgisayarınızın ve Bataryanızın Ömrünü Uzatın.

Erhan Tiryakioğlu
18-12-2009, 23:52   |  #1  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,721 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Laptop’ınızı Nasıl Kullanırsanız Daha Uzun Ömürlü Olur ?

Donanım ;
1.   Bilgisayarınızı Toplu Taşıma Araçlarında (Tramvay, Otobüs, Minübüsv.s) Kendinize Çok Yakın Tutun Hele İniş Binişlerde, Yoksa DiğerAraçların Kapılarına ve Benzeri Yerlerine Çarpıp Kasası yadaAnakartında  Büyük Sorunlar Oluşturabilir ve Bu Sorunlar GARANTİKAPSAMINA KESİNLİKLE GİRMEZ .
2.   Bilgisayarınızı Kesinlikle Kapatırken (Kapağı Kapatırken) HızlıcaKapatmayın, Eğer Kapatırsanız Bilgisayarınızın Estetiği Bozulur veEkranınızın Etrafında Çizikler, Bombeler ve Kırıklıklar OluşmayaBaşlayacaktır.
3.   Bilgisayarınız Açık iken Yüksek Derecede Hızlı ve Ani  HareketlerYapmayın, Eğer Yaparsanız Bilgisayarınızın HDD’i (Harddisk) Çok YüksekDerecede Hasarlar alablir ve Belkide Harddiskiniz Çalışamayabilir.
4.   Bilirsiniz, Dizüstü Bilgisayarların Fan ve Soğutma panellerinin %80’iAşağıdadır Özellikle Fan Çıkışları, Bu Yüzden bilgisayarınızı Masadaveya Fanların Çıkış Boşluklarınının Kapanmayacağı Bir Yerde Kullanın.Böylece Bilgisayarınız Daha az Isınıp Daha Stabil Çalışacaktır, EminOlabilirsiniz.
5.   Bilgisayarınızın Çantasına Kesinlikle Sivri Uçlu Ve Çizici AletlerKoymayın, Eğer Çantanızın iç Bölmesine Sivri Uçlu Ve Çizici AletlerKoyarsanız Bilgisayarınızın Dış Kapağı Çizilecek ve Görüntü Hiç de HoşOlmayacaktır.
6.   Bilgisayarınızın Touchpad’ini çok Fazla Bastırmadan Ve Hızlıtıklayarak Darbelemeyin, Eğer Yaparsanız Gittikçe BilgisayarınızınTouchpad’i Sizin Verdiğiniz Komutları anlayamayacak ve GittikçeTıklamak ve TouchPad’i Kullanmak Zor olacaktır.
7.   Bilgisayarınızın Başında Eminim Yemek Yer kola Gibi Meşrubatlar İçerizAncak Bu Noktada Çok Dikkatli Olmalısınız.Eğer Bilgisayarınızın ÜzerineYanlışlıkla Meşrubat Dökerseniz Garanti Dışına Çıkacaktır ve Sizin İçinGerçekten Büyük Maddi Sorunlar Yaşayabilirsiniz. Artık Yeni ÇıkanDizüstü Bilgisayarların Artık Klavyelerine Dökülen Sıvılar Fazla BirHasar Yapmıyor, Çünkü Artık Tuşlar Korumalı Durumda Yani Artık BöyleBir Sorun Yok … Artık Zevk İçin Dizüstünü Çevirip Fan Girişlerindensıvı Damlatırsanız O size Kalmış :) …
8.   Bilgisayarınızın Üzerine Kitap ve Benzeri Cisimler Koymayın, KırılmaRiski olabilir ve Estetiği Bozulup Görüntüsü Bozulabilir.
9.   Doğrudan Güneş Işığına Mağruz Bırakmayın Çünkü, Doğrudan Güneş IşığıBilgisayarınızın Rengini Solduracak ve Güneş Işığına Mağruz Kaldığıanlar Isınma Sorunu oluşacaktır.
10.   Bilgisayarınızı Tozlu ve Nemli Ortamlarda Kullanmayın, Tozlu erlerBilgisayarlarınızın Fanlarını Tozlandıracak Ve BilgissayarlarınızınFanları Dönmez Bir Hal Aldığında İşlemci ve Ekran Kartınız Daha ÇokIsınacak Ve Performans Düşüklüğü oluşacaktır.

Bataryanızı Koruyun :

Bataryanızın Ömrünü Uzatın ;
1.   Bilgisayarınızın Bataryası Yük Altında Değilken Eğer BataryanızÖlmemiş İse Sizi 1 saat 30 Dakika Çalışmanıza İzin verecektir. AncakHer Dizüstü Kullanıcısının Derdi olan ilin Gittikçe Çalışma Süresininkısalması ve en Sonunda Dizüstü Bilgisayarınızı Masaüstü BilgisayarGibi Güç Kablosunun Her Zaman Prizde Kullanmak Zorunda Kalırsınız. BunaPilim Öldü Diyebilirsiniz, Bu size Kalmış ancak Bunu Daha Geç Birzamana Yani Bilgisayarınızın Bataryasının Ölmesini engelleyebilirinizAncak Eninde sonunda Ölecektir … Bunu Bilgisayarınızın Düzenli Yani,Şarjınızı Sonuna Kadar Bitirip Ardından Bilgisayarı Kapatıp BataryanızıTamamen Şarj Edip Ardından Şarj Girişinden Güç Kablosunu ÇıkartıpKullanarak Bataryanızın daha Çok Ömre Sahip olmasını sağlayabilirsiniz.Bu Gerçekten Ömrünü Yükseltmekte.
2.   Artık Neredeyse Tüm dizüstü ve Mobil Aygıtlarda Olan Bir Özellik olanBluetooth Özelliğini Kullanmadığınız Sürelerce Kapalı tutun Bu sizinşarjınızın Daha Uzun Ömürlü olmasına Yarayacaktır.
3.   Bilgisayarınızı Daha Fazla Kullanmak İstiyorsunuz o zamanBilgsayarınızın Saydamlık gibi Özelliklerini Kapatmak ZorundaKalacaksınız Demektir , Bu sayede İşlemci, Ram Daha az Yük Altındakalacak Ve daha az Güç tüketecektir. Ayrıca Ekranınızın ParlaklığınıdaDüşürerek Daha Az Şarj Harcamış olursunuz.

ÖNERİRİM :Bilgisayarınızı Her Ne Olursa Olsun Sigortalatın. Bu sayedeBilgisayarınızı Düşürsenizde Üzerinne Sıvı Damlatılsada Bilgisayarınız Çalınsada Sigorta Paraları Ödeyecektir…

Alıntı Değildir. Erhan Tiryakioğlu. Copyright by ERHAN TİRYAKİOĞLU All Rights Reserved…

Son Düzenleme: Erhan Tiryakioğlu ~ 18 Aralık 2009 23:53
Kapalı Hesap (135391)
07-01-2010, 16:52   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
2,758 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Erhan saol. Benim atarya ölldü :(