BİOS AÇILMIYOR

HPQ-User
13-10-2008, 14:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

doktor_23 sormuş:
BİLGİSAYARIMI AÇINCA SİYAH BİR EKRAN GELİYOR F1 BASMASAM ÖYLE KALIYOR ESKİDEN YİNE OLMUŞDU BİOS AYARLARINDAN DÜZELTMİŞTİM ŞİMDİ DEL TUŞUNA BASINCA PASSWORD ŞİFRE İSTİYO ŞİFREYİ NE GİRSEM KABUL ETMİYO BİOS AYARLARINA NASIL GİRİCEM F9 YADA F10 YAPINCA YİNE GİRMİYO LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
f1 basmadan pc açılmıyo

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Editör
13-10-2008, 15:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Merhaba,Bios ayarlarına Pcniz açılma aşamasında iken 'Delete' tuşu ile girebilirsiniz.Şifre istiyor ise bios pilini çıkarıp takabilirsiniz şöyleki;

Bilgisayarınız açılış esnasında F1 istiyor ise sebebi genel olarak floopy ve klavyedir.Klavyenizin bağlantı kablosunda ve/veya kendisinde arıza olabilir
floopy kablosunda ya da floopy de arıza olabilir ; bios ayarlarından floopy'i devre dışı bırakarak bu sorunu çözebilirsiniz.Eğer sorun devam ediyor ise,
(first) birincil ve second (ikinci) ide master bölümüne giriniz ve oradan auto seçeneğini seçiniz.
Eğer bütün bunlar sizi çözüme ulaştırmadı ise en kötü ihtimalle bios pili bitmek üzeredir.
Hiçbiri işe yaramaz ise ayarları sıfırlayabilirsiniz.Bunun için yapmanız gerekenler;
Anakart üzerindeki bios pilini çıkarınız 10 dk bekledikten  sonra yeniden pili yerine takınız ayarlanız sıfırlanmış olacaktır.

ikinci yöntem de bios piline yakın uzaklıkta ( anakart modeline göre değişebilmektedir) bulunan 'jumper'ı çıkartabilirsiniz.Çıkartıp beklemeden takabilirsiniz ayarlar sıfırlanacaktır.Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Editör ~ 13 Ekim 2008 15:12
doktor_23
19-10-2008, 11:15   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba yardımın için çok teşekkür ederim bu akşam dediklerini yapıcam inşallah olur olusa da olmasada cvp yazıcam kendine ii bak  görüşmek üzereBeğendim

aktepearif
13-01-2013, 20:57   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

benimde bilgisayarım format atarken yarım kaldı şimdi bilgisayar açılırken tekrar başa dönüyor bios a girmek istediğimde giremiyorum siyah ekran ve floppy gibi yazırlar geliyor bilgisayarın özellikleri falan yazıyor kısaca ami.com diye bi ekran geliyor american megatren

Son Düzenleme: aktepearif ~ 13 Ocak 2013 21:00