bios boot sorunu

HPQ-User
08-01-2008, 23:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

yasin sormuş:
notebookumu aldım vista yüklüydü xp ye geçmek istiyorum ama yapamıyorum xp kurulum cd sin takıyorum bilgisayarı yeniden baslatıyorum kurulum için bir tusa basın yazısı geliyor sonra bende enter a basıyorum ekran kararıyor kurulum devam etmiyor dvd room okumayı bırakıyor

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
msı vr 600 notebook 1gb ddr2 ram 224 vga intel gma950 80 gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

hayalett
09-01-2008, 02:38   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

bunun biosla fazla alakası yok öncelikle bi yerden 98 veya me başlangıc disketi bulup hdd ye bi fdisk çek sonra xp yi yükle sorunun düzelecektir...

Papatyasever
09-01-2008, 14:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Marka PClerde özellikle OEM işletim sistemi kullanan bilgisyarlarda bu sorunlarla karşılaşmak çok normal. Ve çözümü sanıldığı kadar basir olmayabilir. Bu sorunun asıl kaynağı bilgisayarda takılı olan donanım için sadece vista uyumlu sürücülerin yüklü olması. Tabi daha basit bir engel de olabilir ama genelde sorun buna bağlı oluyor. Sata HDD kullanan bilgisayarlarda xp sürücülü bir disketle bu sorun aşılabilse de hepsinde işe yaramadığını google'da dolaşırken karşınıza çıkan yakınmalardan anlıyorsunuz. XP kurulumu esnasında sisten xp uyumlu sürücüsü yüklü olmayan donanımı tanımayınca kurulum yarıda kalıyor. Bunun için bu sürücüleri tek tek bulup kurmak gerekebilir ve bazı firmaların özellikle laptop bilgisayarlar için sürücü desteği sağlamadığını hesaba katınca iş daha da zorlaşıyor. Bu sorun için reçete yazar gibi "şunu yap sorun hallolur" demek sorunun hallolmasına yardımcı olmayabilir. Google'a "vista kurulu bilgisayara xp kurmak" yaz ve arat. Çıkan başlıkları okuyunca sorunun birden çok kaynağı ve buna karşılık birden çok çözümü olabileceğini görceksin. Birden çok sitede sorunun kaynağını ve çözüm yollarını okuyunca kafanda ne yapman gerektiğine dair bir fikir oluşacaktır...

fb33
09-01-2008, 19:54   |  #4  
Taze Üye
4 mesaj

Öncelikle xp cdnin Sp2 li olduğundan emin ol.çünkü normal xp sata hdd leri tanımaz ve kurulum yapamaz.eğer xp cdin sp2 yi içeriyorsa notebookun bios ayarlarında ASHI seçeneğine bak ve değiştir.