Bios da hdd , usb vs gözükmüyor

mecgohard
18-11-2018, 18:51   |  #1  
mecgohard avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar laptop uma format atıcam yalnız şöyle bir sıkıntım var biosa giriyorum boot menüsüne girdigim zaman hiçbir sürücü gözükmüyor hdd, dvd,cd, usb bellek vs sadece network , hard drive çıkıyor yardım edebilirmisiniz.

NOT: usb bellek takılıyken pc açılmıyor windows ekranında donuyor ..

klyglsn
18-11-2018, 20:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

pcniz kasa ise fişden çekin bios plini ters takın bir iki dakika sonra eski haline getirin biosu resetleyip bakın donanımları görüyormu lattopsa bataryasını fişini çekin açma düğmesine yarım dakika kadar basılı tutun biosu resetlemiş olursunuz usb belleğiniz sistemden açılışda öncelik olarak işletimsistemini bulmak için ayarlı konumdaysa ilk usbyi yoklamakta sistemi bulamadımı donuyor onun ayarınıda biosdan sisteminiz hardiske yüklüyse açılışda hardisk olarak ayarlayınız

iaydin
20-11-2018, 19:16   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

EFI bioslarda efi ayarı Legate (doğru yazmışımdır umarım) olarak değiştirilmediği sürece bios boot menüde sürücüleri göremezsiniz.

Laptobunuzun marka ve modelini belirtmemişsiniz ama bios'un EFI özelliğini kapatın, sorunun büyük ihtimalle çözülecektir.

Bios boot kısmından değiştirmek yerine boot menüden de bilgisayarı şu sürücüden başlat diyebilirsiniz. F8 veya F12 tuşları boot menüyü açıyor genellikle. Boot menü özelliği eğer bios'dan kapatılmamışsa.