Bios güncelledim. Bilgisayar açılmıyor.

HPQ-User
07-11-2008, 11:43   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

TCeylan sormuş:
F8 olan Bios versionunu anakart ile beraber gelen CD deki güncelleme programı ile Windows ortamında F11 olarak güncelledim. Program işlem bittiğinde yeniden başlatmamı istedi. Yeniden başlatırken normal kapanmadı. Wİndows kapandı ama kasada hal güç vardı. Bir süre bekledikten sonra güç dümesinden kendim kapattım. Yeniden başlattığımda anakarta güç geldiği halde sistem biostan başlamadı.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Gigabyte 8i955xroyal anakart
P4 3Ghz işlemci
512*2 MB Ram
AtiRadeon X700LE 256MG Ekran Kartı
160 Gb SATA Sabit Disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

SAİNT
07-11-2008, 13:52   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

arkadaşım eğer bir önceki bios versiyonu kartın sitesinden varsa onu tekrar kur yada yedek aldıysan ordanda kurabilirsin bunlar olmaz ise en son pek bi fayda edeceğini sanmıyorum ama sen bios pilini 10 dakikikadar söküp beklet sonra tak fiş prizden çemeyi unutma eğer buda fayda etmesse sorun kolay klay çözüleceğe benzemiyor.

Metal_Milita
07-11-2008, 14:03   |  #3  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

BIOS güncellemesi kapattığın sırada muhtemelen devam ediyordu güncelleme devam ettiği sırada herhangibir güç kesilmesi olursa o kart çöplük olur diyeyim sana daha işe yaramaz.

Borga-x
07-11-2008, 14:18   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Teknik servis yolu görünüyor sana

Hiper£l£v£nKids
07-11-2008, 20:03   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Bencede teknik servise merhaba demek gerekiyor.Hiç uğraşmayacaktın böyle

Kapalı Hesap (91855)
07-11-2008, 20:11   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

bios güncelleme overclock'tan bile tehlikeli
oc de işlemciye oc yaparsan işlemci gider
ama bios yüzünden herşey gider

diğerlerinin de dediği gibi sana servis yolu görünmüş

Recep Baltaş
07-11-2008, 20:13   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Teknik servise veya başka bir şeye gerek yok.

Ayrıca sistem kapanırken BIOS güncelleme bitmiştir.

Hiç üzülmeyin ve dediklerimi yapın.

1- Kasanızı açın

2- PC'nin elektriğini komple kesin.

3- Daha sonra aşağıda resimde işaretlediğim jumper'ı bulun ve sökün.

Sonra yeniden yerine takın.

Yine de her ihtimale karşın BIOS pilini çıkartın ve 30 sn bekleyin.

Tekrar pili yerine takın. Sisteminiz %99 tekrar hayata dönecektir.

Recep Baltaş bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Recep Baltaş
07-11-2008, 20:25   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Eklemek istiyorum BIOS güncellemekte o kadar büyük bir tehlike yoktur. OC'den de daha az tehlikelidir. Çünkü giden sadece BIOS çipidir. Anakart hayatta kalır.

Asıl tehliklei olan insanlarımızın yanlış güncelleme yaptıktan sonra nasıl kurtaracaklarına dahil hiç bir şey okumamalarıdır. Ya da hiç bir şey okumadan hurra diye güncelleme yapmalarıdır.

Kısacası sorun insanımızın okumamasıdır.

Kulaktan dolma bilgilerle bir yere varılamaz. Sorun olunca BIOS'u yapan firmanın web sayfasına gidilir ve nasıl bir kurtarma prosedürü izlenceğine bakılır.

piRe_
07-11-2008, 23:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Sayın Recep Baltaş;
Verdiğiniz resimdeki seçenek setuptan yapılan değişiklikler için biosu fabrika ayarlarına getirmeye yarar. Bios güncellemesi sırasında zarar gören eprom için çözüm değildir. Hatalı yazılan epromu bu şekilde eski ayarına getiremezsiniz. Dolayısı ile biosun yeniden yazılması gerekiyor.

Barış
07-11-2008, 23:07   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
piRe_
Sayın Recep Baltaş;
Verdiğiniz resimdeki seçenek setuptan yapılan değişiklikler için biosu fabrika ayarlarına getirmeye yarar. Bios güncellemesi sırasında zarar gören eprom için çözüm değildir. Hatalı yazılan epromu bu şekilde eski ayarına getiremezsiniz. Dolayısı ile biosun yeniden yazılması gerekiyor.
katılıyorum arkadaşıma

kişi sistemin güçünü kestiqi sırada BIOS rom'una bilgi kaydı devam ediyordu ve bunu yanlış bi yolla durdurmuş oldu ve daha önceki bilgilere jumper ile ulaşılması olası deqil çünkü önceki veriler silindikten sonra yeni yüklemeye geçiyor...
sorun %99 onla çözülmeycektir..

Recep Baltaş
07-11-2008, 23:54   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
piRe_
Sayın Recep Baltaş;
Cevabınız için teşekkürler fakat:

verdiğim linkteki Jumper'ın ne işe yaradığını takdir edersiniz ki ben de biliyorum.

Fakat:

arkadaşın sorusuna bakacak olursak:

Windows üzerinden güncelleme yapmış ve güncellem işlemi bitince program PC'nin yeniden başlatılmasını istemiş.

Fakat:

burada güncelleme esnasında CMOS Clear seçneği aktif edilmediği için BIOS, daha önceki donanım IRQ adreslerini temizleyip yenileyememiş. Bu durumda yeni açılan sistem güncel BIOS dosyasındaki ayarlarla çakışınca anakart BOOT etme aşmasına geçememiş.

Bu durumda siz de takdir edersiniz ki yapılması gereken CMOS yongasını temizleyip yeni yüklenen BIOS'un ayarlarının devreye sokulmasını sağlamaktır.

Bu konuda bir de tecrübemi siz sevgili CHIP okurları ile paylaşmaktan zevk duyarım:

ECS marka AMD tabanlı bir anakartın BIOS'unu güncellerken malesef Clear CMOS seçneğini devreye sokmayı unutmuşum. Sonuçta günelleme işleminden sonra sistem BOOT etmedi.

Fakat Jumper ile CMOS sıfırlaması yaptıtkan sonra sistem açıldı.

Soruyu soran akradaştan ricam biraz zaman ayırıp siteye üye olması ve sonucu bize bildirmesidir.

Fakat yine de belirtmek isterim ki buradaki sorun her halükarda CMOS Clear ile çözülebilir.

Zira güncellemeyi yapan arkadaş firmanın kendi aracını kullanmıştır ve burada BIOS'u doğru indirdiği için anakarta yanlış BIOS yükleme şansı çok düşüktür.

Barış
08-11-2008, 00:08   |  #12  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj

aynı durum bendeki asus anakartta meydana geldi. kendi update programıyla windows ortamında güncelleme yaptıktan sonra hata verdi ve pc boot etmeyerek açılmadı. mecburen biosu söküp, benzer model bir anakarta  takarak dos ortamında yazmak zorunda kaldım.Farklı anakartta biosu yazarken bios versiyonu bu anakarta uygun değildir diye uyarı vermesine rağmen onayladım ve chip’i yazdırdım. işlem bittikten sonra biosu sökerek kendi anakartına taktım ve kullanmaya başladım...
şunuda belirtmek isterim…
bazı anakart modellerinde recovery bios seçeneği var ve bios bir nedenle zarar gördüğünde bu yedek bios la pc açılıp sorunlu biosa kurtarma yapılabiliyor…

Son Düzenleme: Barış ~ 08 Kasım 2008 00:11
piRe_
08-11-2008, 00:16   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

es-low güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim. Yalnız burada önemli bir etken var oda epromun kaç mb olduğu. Gerçi aynı model bir anakartta bu sorun olmaz fakat örneğin atıyorum asus p4xp-x anakartın biosunu asus p4B533 üzerinde yazmaya çalışırsanız bu bios versiyonu bu anakarta uyumlu değildir diye uyarı verir. Fakat onayladığınızda sorunsuzca yazar. Benzer bir durumla bende karşılaşmıştım ve yazdığınız gibi yaparak biosu kurtarmayı başardım. Yinede bunu herkesin denememesini öneririm. Zira chip'in ayaklarını kırabilirsiniz.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 08 Kasım 2008 00:17
Recep Baltaş
08-11-2008, 00:21   |  #14  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Bir başka seçenek ise kör update dir. Buradaki makalede anlattığım gibi:

Ayrıca bazı BIOS üreticleri artık BIOS yongalarını kart üzerinde fazla yer kaplamaması açısndan anakarta monte ediyorlar.

Burada benim en çok sevdiğim çözüm GIGABYTE'ın patentli Dual BIOS çözümüdür. Yanlış BIOS atılsa dahi sistem açılmaktadır.

Bu özellik patentli olduğu için birçok üretici malesef kullanmıyor ya da patent ücreti vermek istemiyor.

Bir başka çözüm ise BIOS programlayıcılardır. Tabii ki bunlar sadece teknik servislerde mevcuttur.

Barış
08-11-2008, 00:23   |  #15  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Recep Baltaş

1- Kasanızı açın

malesef o %1 lik oran dogru oLdu...

Recep Baltaş
08-11-2008, 00:28   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

es-low, sizin yaşadığınız sorun Asus'un programlama hatasından kaynaklanıyor malesef.

Bazı Windows üzerinden güncelleme araçları malesef sorun çıkartabiliyor. Hatta özellikle Asus'un istesinde bazı BIOS'ların altında hangi şekilde GÜNCELLENMEMESİ gerektiği kırmızı bir şekilde yazılıyor.

Yine burada her zaman en son sürümü kullanmak ve arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakmak da çok önemli.

piRe_
08-11-2008, 00:32   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Yinede Anakartın kendi programlarından ziyade biosu dos ortamında güncellemek bence daha sağlıklı. Sanırım aynı fikirdeyiz.

Recep Baltaş
08-11-2008, 00:57   |  #18  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Dos ortamında disket ile güncellemek bence çok tehlikeli. Zira disketlere hiç mi hüç güven olmuyor.

Evet, dos ortamı hala en güvenli yöntem fakat CD veya flash bellek ile yapılırsa...

Bu arada eklemek istiyorum:

Şİmdiye kadar Windows üzerinden yaklaşık 20'ye yakın BIOS günceledim.

Sadece bir defasında yanlış BIOS yüklediğim için sorun oldu. Bunn dışında tüm işlemler %100 başarılı idi.

Blacksmith
08-11-2008, 01:29   |  #19  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
312 mesaj

soruyu soran arkadas bir cevap yazsada bu munakasada kım haklı cıkıcak bizde gorsek merak ettım dogrusu...bence burada dıger arkadaslarda recep arkadasımızda haklı problem fabrıka ayarlarındanda olabılır bıosun guncelleme sırasında yazılımında hata olusmasındanda..bence yarı yarıya ıhtımal..

Recep Baltaş
08-11-2008, 01:35   |  #20  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Evet, yarı yarıya bir ihtimal :)...

Zira her ikimiz de benzer sorunları yaşamışız.

mertkann94
19-09-2010, 15:17   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  

1- Kasanızı açın

bende anakartımı 1 saat önce f4 ten f5 e update ederken bozdum. programla update etmeye çalıstım sonra res atmamı istedi attım sonra bidaha pc acılmadı sonra bu arkadasın dedigini yaptim yuvarlak pil var onu cıkarıp taktım pc calıstı gerçekten çok teşekkür ederim pcsi bu şekilde bozulan herkese bu yolu öneririm. bu arada anakartım : Gigabyte GA-945GCMX-S2 v6.6 :) ve şuanda versiyonu f5 tekrar tşk.

mancukya
20-09-2010, 15:20   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Bios update yaparken tek risk elektrik kesintisi onun haricinde hic bir riski yok. Ama güncelleme esnasinda pcyi kapatmak gibi bir hata icine girende cezasini cekecek.
Birde hatali bios yükleme yapanlar var ayni tarz anakart icin yada ayni marka modellerde bile islemci vs vs degisiyor.
Ama Recep arkadasin dediklerine bende katiliyorum 100 % 99 her halukarda bios kurtarilir yazma islemi yarim kalsa dahi elektrik kesintisinde bile cünkü o programlama olayi tam bitmeden eskiyi silmiyor tam yazma islemi sistem yeniden baslamada basliyor.
Ayrica Asusun win üstünden bios atma programi hatali olduguna katilmiyorum ben o programla baska marka pclere bile bios attim (Cd vs vs ile ugrasmamak icin) etkili ve iyi bir program bence hatali olan arkadas ya hatali bir bios atti ya frewall yada güvenlik yazilimlarindan birisi engelleme yapti sistem kararsizligina sebeb oldu bu durum.

HectorCyprus
02-10-2010, 13:27   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj

Ama Recep arkadasin dediklerine bende katiliyorum 100 % 99 her halukarda bios kurtarilir yazma islemi yarim kalsa dahi elektrik kesintisinde bile cünkü o programlama olayi tam bitmeden eskiyi silmiyor tam yazma islemi sistem yeniden baslamada basliyor.
burda söylediğiniz gibi bios işlemi bitmeden laptop kapandı şimdi ekranda karardı  ama makine çalışıyor ve hiçbir şekilde ekrana yazı veya resim bişey gelmiyor bu durumda ne yapmak gerekiyor

hakan.aktepe
19-06-2016, 00:58   |  #24  
Taze Üye
1 mesaj

Merhabalar.Bugün benim başıma aynı sorun geldi.Bios güncellemesini olması gerektiği gibi yaptığımı düşünüyorum.İşlem tamamlanınca klavyem yazı yazmaz oldu.Bende makinemi tamamen kapatıp daha sonra yeniden açmaya çalıştım.Makine start veriyor ancak görüntü yok.Yazınızda belirttiğiniz şeyleri yaptım.Önce makineyi kapattım.Daha sonra tüm elektrik bağlantısını kestim.Ardında cmos jumper ı çıkarıp tekrar yerine taktım.Tabi bunların yanın da bios pilinide çıkarıp dakikalar ca bekledim.Ayrıca cmos jumper ı sıfırlama konumuna getirip aynı işlemleri tekrarladım.Ama ne yaparsam yapayım sonuç aynı.Ses var görüntü yok:))))Bayağı stres altına girdim.Acaba nerede yanlış yaptım.Yardımcı olurmusunuz saygılar.Bu arada anakart pegatron ipm41-d3.

Arslan1
09-12-2017, 16:17   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

Başlarda fan çalışıyordu ve sistem başlatıldığında bir durup bir çalışıyordu sonrasında laptop umun içini açtım fana baktım bios ekranındayken çalışıyordu fakat sistem açıldığında duruyor ve bir süre sonra çalışıp tekrar duruyordu. anakarta baktım ve fiziksel bir sorun olmayacağını düşündüm biosa baktım sürümü eskiydi son güncel halini buldum ve kurmaya karar verdim bu sorun çözülebilir belki diye ve kurulum anında tam bitmek üzereyken kurulum, bilgisayar bir anda kapandı ve ben de haliyle tedirgin oldum. Sonrasında açtım bios ekranı geldi klavyeyi taktım mouse taktım nafile çalışmadı sadece saati gösteriyordu ama bir donma da yoktu araştırma yaparken yazınızı gördüm ama;

İşaretlediğiniz Jumper ı bulamıyorum çünkü göndermiş olduğunuz resim gözükmüyor ben de acaba yardımcı olabilir misiniz?