bıos guncelleme..

alexsos
13-04-2010, 00:22   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
79 mesaj

asrock p4ı45 gv anakartın bıos unu 3.0 dan 3.40 a yukseltmeye calısıyorum .. ama beceremedım ..
yukseltmenın nedenı su .. yenı bır ıslemcı takmak ıstıyorum ama ıslemcıyı degıstırdıkten bır sure sonra yenı ıslemcının normal calısmadıgını farkedıyorum . .bıglısayar ya donmalara gırıyor ya da ılgınc durumlar cıkıyor ortaya..
bu nedenle ıslemcının degıstıgınde bıosun kabul etmedıgını varsayarak uretıcıden ındırdıgım dosyaları dıskete kayıt yaptım dısketın ıcınde dos yuklemesı de var.. dostan acıyorum komutları aynen uyguluyorum ..
son olarak komutların oldugu bır ekran goruntusu ıle karsı karsıya kaldıgımda hangı komutu versem kabul etmıyor.. yanlıs yada eksık bırsey  var.. ama bulamıyorum ..
bu nedenle de bıos umu yukseltemedım ..
merak ettıgım dıger konuda su ..
anakartımı bır bılgısayarcıda bıos gocmesı yuzunden yenıden yuklettım.. anakartımın tam ozellıklerı asrock p4ı45 gv  ama sımdı bıos yukseltmesı ıcın hangı programla baksam p4ı45 gx_pe dıye bır anakart modelı cıkıyor.. bu cok ılgınc geldı ve bıosun hangı anakarta gore yuklenecegınıde tereddut ettım ..
bu ıslerı bılen bır arkadas gorup te ılgılenır ve bana bılgı verebılırse sevınırım..
  [ BIOS ]

BIOS Properties:
      Vendor                                            American Megatrends Inc.
      Version                                           P3.00
      Release Date                                      06/01/2004
      Size                                              256 KB
      Boot Devices                                      Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM, ATAPI ZIP, LS-120
      Capabilities                                      Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS
      Supported Standards                               DMI, APM, ACPI, ESCD, PnP
      Expansion Capabilities                            ISA, PCI, AGP, USB

[ System ]

System Properties:
      Product                                           P4I45Gx_PE,
      Version                                           1.00
      Serial Number                                     00000000
      Wake-Up Type                                      Power Switch

Kapalı Hesap (34907)
13-04-2010, 09:59   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım anakartınızın desteklediği ölçülerde Socket 478, Intel® Pentium 4(Northwood/Prescott)/Celeron
- FSB 533/400 MHz donanım kullanınız.

CPU Support List
[url=http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=P4i45GV R5.0]http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=P4i45GV R5.0[/url]

Bios için   http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=P4i45GV R5.0&s=478

3.402/17/2006DOS513.83KBCPU Microcode updated.(Celeron D350, P4-PSC 3. 4Ghz G1 stepping(0F49) CPU supported) 
indiriniz kurulum yönergeleri için.
https://www.chip.com.tr/forum/tum ... emeleri_t30152.html

bosluk
13-04-2010, 10:30   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Merhabalar,

Yukarıda @Suat Bey oldukça bahsetmiş ama eksik kalan bir iki şeyi de ben yazayım.

- p4ı45 gx_pe dediği şey TAM model değil aslında. Eskiyen anakart serileri için "x" takısı kullanıyor üreticiler. Buradaki x uzantısı sizdeki "gv" yi de kapsıyor; bu yüzden @Suat Bey'in de adresini verdiği sayfadaki son bios dosyasını güvenle kullanabilirsiniz.
- Nasıl bir hata aldığınızı yazmamışsınız ama bios güncellemesinde. Adım adım ne yaptığınızı ve işlemin neresinde nasıl bir hata aldığınızı belirtirseniz daha net bir çözüm bulabiliriz sanıyorum.

Geçmiş olsun...

alexsos
14-04-2010, 02:00   |  #4  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
79 mesaj

sevgılı kardesım .. nasıl hata yapıldıgını yazdım sanıyordum ama goremedım haklısın ..
sımdı soyle baslıyayım ..
dos gırıs tamam..
dır la dosyaları acıp bıos guncellemeye gırıyorum
gırdıgım dosya benı bıos guncelleme dosyasına cıkartıyor..
bu ıslemın sonunda komutların  dokumlerının geldıgı bır sayfa acılıyor..
bu sayfada hıcbır komuta ulasamıyorumm ya ben eksık bır ıslem yaptım yada bu sayfa hıcbır ıse yaramıyor..

bosluk
14-04-2010, 10:46   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

:))

Komutu şu şekilde vermeniz gerekliymiş :

A:\ASRUBIOS P4I45G_3.40

1-2 dakika içinde güncelleştirmeyi yapacak program. Ardından baştan başlatacak ve siz "f2" tuşuna basıp bios menüsünden "Load Default Settings" ayarını seçeceksiniz (aslında buna pek gerek yok ama bazı anakartlar bunu yapmadan açılamayabiliyorlar). Birkez daha baştan başlatacak ve yeni bios yürürlüğe girecek. Son kez "f2" yapıp bios'a girecek ve kendi özel ayarlarınızı yapacaksınız.