Bios Güncelleme

HPQ-User
22-06-2008, 13:08   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

BIOSMAN sormuş:
Ekran Kartı Sorunum nedeniyle BIOS güncellemeye karar verdim.BIOS dosyalarını GIGABYTE'nin sitesinden indirdim.3 tane dosya çıktı,bunlar:
FLASH864.EXE
autoexec.bat
6vxe7p.FA

İnternette bios güncelleme ile ilgili konuları araştırdım hepsinde ".bin"uzantılı dosyadan bahsediyorlardı.Fakat benim BIOS Güncellem dosyalarımda .bin uzantılı bir dosya yok.Ben direk autoexec.bat a girdim.Bana "Chipset Not Supported"Uyarısı Verdi.Ben bu BIOS güncellemesini nasıl yapabilirim?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel Pentium3 650 Mhz
256 MB RAM
GeForce FX5500 256 MB Ekran Kartı(Sorunlu)
Gigabyte GA-6VXE7+ ana kart
Anakart Chipset: apollo VIA 82C691 rev 68

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Der Rote BaroN
22-06-2008, 14:00   |  #2  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj

Buradaki .bin formatı, isimlendirme olarak kullanılıyor bildiğim kadarıyla. İndirdiğiniz dosya doğru. Anakart firmasının resmi sitesinde güncelleme ile ilgili direktifleri uygulayın.

uGuR.uK
22-06-2008, 14:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

"Chipset Not Supported" uyarısı bios güncellemesiyle senin anakartın uyumsuzlugunu gösterir. sana uyumlu olan sürüm burda:

.bin dosyalı bios yenilemesi her anakartta olmayabilir, farklı markalar farklı dosyalar kullanabilir. ayrıca ekran kartı sorunun icin niye direk bios'a yöneldgin? o sorunuda sole belki çözeriz direkGöz kırpma

BIOSMAN
22-06-2008, 14:32   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

Zaten Bende Oradan indirdim.Senin verdiğin linkide indirdim yine aynı hata "Chipset Not Supported"
Ekran kartını her yolu denedim ama çalıştıramadım.Çalıştı ama ekren 4 bit ve 800x600 çözünürlükte.Sağa tıklayıp Özelliklere girdiğimdede Ekran Kartı gözükmüyor.Aygıt yöneticisinde Kod12 Sorunu yazıyor.Aygıt yöneticisinde G/Ç'ye baktığımda e.kartı gözükmüyor.Fakat eski E.Kartım G/Ç de gözüküyor.

viking20
22-06-2008, 14:46   |  #5  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

elazigli
arkadaşımı dinle doğru\güzel demiş.
-----------------------------------
(ayrıca)
Gigabyte anakartlarda BIOS Update
[Gigabyte@BIOS Utility Ver.1.23]Program Türkçe.
araçını kullanabilirsin,yanlız programcığın help menüsündeki adımları\talimatları çok dikkatle okuyun ltf.
download

açıklama:
Eğer anakartınız bir donanım ile çalışmayı reddediyorsa, veya uyumsuzluk yapıyorsa, bu sorunları veya hataları BIOS güncellemeleri ile gidermek mümkün.
yeni nesil bir anakarta sahipseniz internet üzerinden kolay ve zahmetsiz bir şekilde bios'unuzu güncelleye bilirsiniz öncelikle anakaartınızın bunu desteklediginizi bilmeniz lazım bunun için anakartınızın kitapçıgına yada açılışta
Q-Flash v.s ibaresini görüyorsanız vardır

ilgili anakart modellerinden bir kaçı
Intel G31 BIOS for G31M-S2L F2
Intel G31 GA-G31MX-S2 GA-G31M-S2L GA-G31-S3L
GA-G31MF-S2
gelelim işlemlere anakart cd nizden gigabyte @BIOS utility programını sisteme setup.exe dosyasını çalıştırarak kurun
buradanda ala bilirsiniz (()
programı çalıştırın çalıştırdıgınızda bazı diyalok pencereleri çıka bilir onaylayın bunları onaylayınca güncelleme başlamaz hemen heyecanlanmadan panik yapmayın 1-2 dk da biosunuz güncellenecek fakat sizden son bir onay istemeden veya yüklenecek dosya bilgisayarınıza gelmeden zaten yüklenmez buraya kadar olan kısımda korkulacak bir şey yok vaz geçe bilirsinizde sonuçta program yeni bir versiyon bios dosyası olup olmadıgını kontrol ediyor yükleyip yüklememek size kalmış hiç sorun yoksa donanımlarınızda pc de yüklemeyin
açılan pencerede önce Find BIOS from Gigabyte yi işaretleyin sonra Update New BIOS butonuna basın

yeni bir pencere açılacak orada gözüken baglantılardan seçip ok basıyouz

son aşama model nolarını eşleştirip ok basıyoruz

bıos güncelleniyor pc'nizi restart etmenizi isteyecek kapatıp açtıgınızda bıos güncellendi fakat son işlem olarak açılışta del tuşuna basıp bios ayarlarından
Load Optimized Defaults yap
Save & Exit Setup çık biostan
bios un yüklendigini sistem başlangış ekranında sag alt köşede tarihini görebilirsiniz başlamadan önce tarihine bakın bittikten sonra yeni versiyon ve tarihi görebilirsiniz.
SORU:arkadasim serverlerin hicbirine baglanamadi normal mi bu nasil yapcaz bu aupdate yi?
CEVAP:bildigim kadarıyla güvenlik duvarı ile ilgili uyarı verebiliyor program engellemeyi kaldırmanız lazım özel durumlarda gwflash ı işaretleyin
nasıl bir hata verdi sizde bilmiyorum fakat aşagıdaki gibi bir hata ise programın yeni versiyonunu kurun yukarıda v 1.23 olanını kurun daha yeni denedim 1.21 versiyonda baglanamıyor 1.23 de sorun yok

SORU:1.23 de denedim bende verdigi hata
A connection with server could not be established
yani anliyacagin server baglantisi kurulamadi
butun serverleri denedim olmuyo
benim versiyon bulunmuyo herhalde?
CEVAP:bugun aşırı bir kasılma var gigabyte stelerinde bende 2-3 makınde bayagı zorlandım,yurt dışı çıkışları fena durumda sonra deneyin sorun vermeyecektir.
Gigabyte GA 8IDX ana kartın BIOS'unu güncelledim, ilk 4-5 açılışta Flashı tanımadı ve makineyi boot etmedi. İkinci defa Load Optimized Defaults yaptıktan sonra makine açıldı ve harika oldu.
Saol kardeş.
"Gigabyte @BIOS Utility Ver: 1.23" Programı Türkçe...

Aşağıdaki linkten gwflash.zip dosyasını indirip açınız. İçindeki "gwflash.exe" dosyasını
bilgisayarınızın;
C:\Program Files\GIGABYTE\@BIOS
klasörüne kopyalayınız.
Not: Bilggisayardaki koruma programları üstüne yaz komutunu engelleyebilir. Bu nedenle önce bilgisayarınızdaki gwflash.exe dosyasının ismini gwflash_.exe olarak değiştirmenizde fayda vardır.
Not: Ana kartınızın ChipSetine uygun BIOS olmasına dikkat edin. (Intel 840, Intel 845 gibi) AMD kartlara uygulamamanızı tavsiye ederim.
Dosyayı buradan indirin::
mevcut bios unuzu yani yükleme yapmadan önce kullandıgınız bios u yedek ala biliyorsunuz programla.
Bu bios u kaydet deyince açılan pencerede dosya adı verip kaydet demeniz yeterli tekrar eski bios a dönmek isteyenler için olsa gerek onun yükleniş şekli farklı diskete veya usb disk e kaydederek yapılıyor

(Alıntı)

Son Düzenleme: viking20 ~ 23 Haziran 2008 09:52
BIOSMAN
22-06-2008, 15:06   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Cevaplar için çok teşekkürler.

Dediğiniz programı indirdim fakat bu sefer de "Load flash.dll failed" uyarısı aldım, yani program çalışmadı.

Benim bios güncelleme amacım yeni aldığım Nvidia Geforce FX5500 ekran kartıyla ilgili " Bu aygıt, kullanabileceği yeterli boş kaynak bulamıyor. Bu aygıtı kullanmak istiyorsanız, sistemdeki diğer aygıtlardan birini devre dışı bırakmanız gerekiyor. (Kod 12)" hatası yüzündendi. Fakat hala bios.u güncelleyemiyorum.

Son Düzenleme: BIOSMAN ~ 22 Haziran 2008 15:08
Der Rote BaroN
22-06-2008, 15:09   |  #7  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Hım, o zaman Aygıt Yöneticisi'nden sisteminizi yoran ve o anda ihtiyaç duymadığınız bir uygulamayı sonlandırmanız gerekiyor demektir. CTRL+ALT+DEL ile uygulamayı açıp bir deneyin.

BIOSMAN
22-06-2008, 16:02   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

bunlar resimler:

Son Düzenleme: BIOSMAN ~ 22 Haziran 2008 16:04
uGuR.uK
22-06-2008, 23:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

"aygıtı kullanmak icin yeterli kaynak yok" uyarısını ilk defa görüyorum, bu kaynak tam olarak ne cıkaramadım ama büyük ihtimal bellek yada volajla ilgili olabilir. belki ram, belki gelen elektrik yetmiyordur o yüzden baska donanımları devre dışı bırakın demiş. sen www.nvidia.com'a girip en güncel sürücüleri indirmeyi dene birde, tabi bundan önce o an yüklü sürücüleri kaldır sistemi yeniden başlat ve öyle yüklemeyi dene...

BIOSMAN
23-06-2008, 00:08   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

zaten en günceli indirdim denedim olmadı
Bir de bu aygıt yöneticisinde görünüm sekmesini tıklayıp türe före kaynakları seçiyorum,Girdi/Çıktı(G/Ç)da ekran kartı gözükmüyor eski ekran kartımı takıp baktığımda G/Ç de gözüküyor

uGuR.uK
23-06-2008, 07:55   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

yeni ekran kartın sisteme fazla geliyo olabilir, cok üst düzey bi kart degil ama senin sistemde baya zayıf. sen o ekran kartını başka bi pc'de dene bakalım calışıcakmı orda normal...

BIOSMAN
23-06-2008, 14:55   |  #12  
Taze Üye
5 mesaj

başka bir pc de çalışıyor acaba psu mu yetersiz

uGuR.uK
23-06-2008, 17:50   |  #13  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
BIOSMAN
başka bir pc de çalışıyor acaba psu mu
olabilir, ancak senin sistem genel olarak eski zaten. onu bi şekilde elden cıkarıp ucuz yollu yeni bişeyler almak daha mantıklı olur. senin pc'den çok daha iyi durumda uygun fiyata bilgisayarlar var artık...