BIOS güncellemesinde tecrübeli arkadaşlar Help me

Amras
07-06-2012, 00:22   |  #1  
Amras avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

MB: ASUS M5A97  CPU:AMD FX 6100.X6 3.3GHZ   GPU:ASUS HD 6970  8GB RAM

Merhaba. Öncelikle zaman ayırıp okuduğunuz için sağ olun. BIOS güncellemesi ne işe yarar bunu bile bilmiyorum. Yeni bir BIOS güncellemesi çıkmış anakartımın. Daha önce hiç BIOS güncellemedim ne gibi fayda/zarar ya da sorunlarla karşılaşabilirm. Kesinlikle yapmalı mıyım ?  [Eğer fazla zamanınız yoksa BIOS ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebileceğim bir site linki verebilirsiniz.] Ayrıca yakın zamanda PC'im de donma sorunları da yaşadım. İşlemcim daha fazla ısınmaya başladı. BF3'te Ultra da işlemcim max 59 derece verirken artık  High ayarlarda 65'lere çıkıyo. Yorumlarınız benim için çok değerli. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi forumlar.

Son Düzenleme: Amras ~ 07 Haziran 2012 00:24
anarxia
11-06-2012, 02:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 41
663 mesaj

merhaba dostum, bios güncellemesi eğer beta değilse sistemine herhangi bir şekilde zarar vermez ve performansta da bir eksilme olmaz. artıları ise update in içeriğine göre değişir, update açıklamasına bakmak lazım ama genelde gerekli ve önemlidir... eğer biosu güncellemek istersen söylemen yeterli yardımcı olmaya çalışırım, bunun dışında cpu sıcaklığından gem vurmuşsun, yeni bir cooler almadan bu derdinin tek bir çaresi var, öncelikle cpu fanını güzelce temizlemelisin, sadece fan değil altındaki metal bloklarda temizlenmeli, daha sonra ince fakat işlemcinin üst yüzeyini kaplayacak şekilde termal macununu sür, 1 damlada fanın altına dök ve bu şekilde monte et, sıcaklıklarda eksilme göreceksin, tam olarak bilmiyorum ama 55den sonrası fx işlemcilerde tehlikeli sanırım?

ommaar
11-06-2012, 09:03   |  #3  
ommaar avatarı
Üye
81 mesaj

bios u güncellemenin  bize ne gibi faydaları olur ve işlemci cok isinirsa zarar görürmü bende battlefield3 oynarken 90 'c sıcaklıga geldigini gördümde bu nun zararı nedir

anarxia
11-06-2012, 14:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

bios da donanımlarınız ile ilgili bir sürü düzenleme yaparsınız bazen bu ayarlamalar bozuk olabiliyor ve anakartanız bazı donanımları desteklemeyebiliyor işte bios güncellemeleri bu tip sorunları  kaldırmak için gelmiştir bu yüzden yüzde99 yararlıdır. işlemci sıcaklığına gelirsek her mimari için sıcaklık üst değerleri farklıdır, fakat 90c bana çok ekstrem bir sıcaklık gibi geldi, yani buna bir çözüm bulunmalı sonuçta 100 derecedeyken işlemci kaynamaya başlıyor :D işlemcinin modelini yazabilirsen belki senin için kaç derece sağlıklıdır belirtip çözüm arayabiliriz.

Amras
13-06-2012, 08:10   |  #5  
Amras avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

anarxia çok teşekkürler. Şu bios ile ilgili birkaç bişey daha öğreneyim güncelleme yaparken yardımın çok işime yarar. Bu arada termal macun için önereceğin bi marka var mı ? Vatan'da yorumlara bakarak alayım mı bi tane?

Aklıma gelmişken bi soru daha. Peki bu ani sıcaklık artışının sebebi ne olabilir ? Yani işlemci max 59'dan  68 lere vurdu. Bazı arkadaşlar havalardandır diyor ama bu sanki hasta olunca annemin Bahardandır demesi gibi birşey :) yani bana saçma geldi. Sence nedeni neler olabilir ?

Son Düzenleme: Amras ~ 13 Haziran 2012 08:14
anarxia
13-06-2012, 17:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

termal macun için marka çok fark yapmaz, al istediğin birini, önemli olan güzelce sürmek işlemciye ve fana.

sıcaklık artışınında bir sürü sebebi olabilir. havaların da etkisi olur, eğer ki metal bloklar ve fan tozla dolmuşsa da ısınır, termal macun dağılmışsa ve incelmişse de olur.

Frezzka
27-06-2012, 04:10   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

Benimde konu ile ilgili sorum olacak. Sistemi daha yeni topladım arkadaşın sisteminin aynısı.
Sıcaklık değerleri yükteyken 50-55 i geçmezken driver ve bios güncellemelerini yaptıktan sonra işlemciyi yükte 78 dereceyi gördüm sebebi nedir? yardımcı olabilir misiniz?

Kapalı Hesap (203561)
27-06-2012, 04:26   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj
Alıntı: Frezzka  
Benimde konu ile ilgili sorum olacak. Sistemi daha yeni topladım arkadaşın sisteminin aynısı.
Sıcaklık değerleri yükteyken 50-55 i geçmezken driver ve bios güncellemelerini yaptıktan sonra işlemciyi yükte 78 dereceyi gördüm sebebi nedir? yardımcı olabilir misiniz?

Dostum yeni konu üzerinden gidersen daha çok yardım alırsın :) Hatta sana nasıl açıldığı ile ilgili yardımcı olayım.

Kapalı Hesap (97618) bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]