bios pili ve termal macun

Abdullah Akbıyık
15-04-2019, 09:31   |  #1  
Abdullah Akbıyık avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

kolay gelsin arkadaşlar benim 2 sorunum var  kullandığım laptopta pc fişe takılı değilken açtığımda biraz kapalı bekletip biosa giriyor çıkıp devam ediyorum kullanmaya ama fişte bekletince biosa girmeden açılıyor laptop 2 senelik uzun süre fişde olmadan kullandım bios pili bitmiş olabilir mi diyecem ama tarih falan sıfırlanmıyor açıldığında  bilemedim bios pilini çıkartıp bekledim ama yine olmadı yeni pil mi almalıyım bilemedim birde termal macun almıştım cooler master htk-002 diye ilk günlerde pc yükte 80 derece iken 2 gün sonra 95lere çıkıyor 2 kere sürdüm aynı şey oldu işlemci i7 6700hq ekran kartı gtx950m

klyglsn
15-04-2019, 14:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

bakın burada bir beyfendi sorununuzun  nasıl çözülebileceğini anlatmış https://www.youtube.com/watch?v=ZI8CStykGA0

Son Düzenleme: klyglsn ~ 15 Nisan 2019 14:38
Abdullah Akbıyık
15-04-2019, 15:31   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

kardeşim bendeki böyle bir şey değil ben de pc prizde değilken biosa giriyor biostan çıkınca pc kullanılıyor zaten fişteyken biosa girmiyor genelde ama tarih saat değişmiyor bitmiş olamaya bilir diye düşünüyorum o videolara baktım çoğunu denedim fayda vermedi size sordum ben de pil bitik olsa tarih saat değişmesi gerekmez miydi

klyglsn
15-04-2019, 16:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

bataryan varmı batarya varsa ordan gelen çok azda olsa enerji bile sistem saat ayarlarını korur ama budurumun illada bios pilinden olabileceğini söyleyemeyiz biosa giriş mesela bir donanımı göremediğinden dolayıda olabilir atıyorum  mesela klavye  veya monütörü tüm bağlantıların doğru teması olup olmadığını kontrol et işlemcide dağil mesela işlemcininiz entegre değilse yanında - + gibi işaretler vardır merak edip hiç onları döndürdünmü velhasıl illakin bence birdonanımı doğru algılamıyor o yüzden biosa giriyor hiç bios güncellemesi yaptınızmı yada resetleme  mesela bataryı ramleri sökün hdd dahil fişten çekin açma kapama tuşuna yarım dakikakadar basılı tutun içini açmışsanız hergangibi bir voltaj kapama devresine elinle temas anında elektrik geçmesine yani ters voltaja sebebolur ve sistemin bir kısmının çalışmasına mani olursunuz

Son Düzenleme: klyglsn ~ 15 Nisan 2019 16:18
Abdullah Akbıyık
15-04-2019, 21:32   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

kardeşim birkere laptopa çay döktüm şekersiz orda klavye yi anakarta bağlayan yere gelmiş çok az çıkarttım kurttum taktım düzeldi ama zaten o zamandan sonra olmaya başladı haklısın başka biryerini ellemedim termal macununu değiştirdim ondan sonra değiştirdim ama laptop 2 yıldır aktif çoğu zamanda priz dışı kullanıldı bu etki eder mi bilmiyorum biosun tükenmesine laptopun kendi bataryası hala sağlam ordan tarihi saati ayarlıyor olabilir diyorsunuz ben yinede bios pili sipraişi verdim deneyeceğim ne yapmalıyım şimdi çıakrtık tekrar mı takmalıyım yada böyle kullansam pc açılırken bazen biosa giriyor bu pcye zarar verir mi bilemiyorum

klyglsn
15-04-2019, 21:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

syn akbıyık bak diyorsunuzki kendi kendine biosa giriyor düşününkü açık kaldıda unuttunuz geldinizki tutuşmuş onu servise yollayın yetkili servisine mahalle bilgisayarcısına değil anakartımı değişecek herneyi değişecekse değişsinler herşeyini  test etsinler öyle geri yollasınlar burdan yazmayla ordan söküp takmayla hallocak birşeye benzemiyor daha fazla zarara girmeden inşallah işiniz hallolur

Abdullah Akbıyık
15-04-2019, 21:51   |  #7  
OP Taze Üye
10 mesaj

o kadar tehlikeli mi ya bayadır kullanıyordum çok bir şey yapacaklarını zannetmiyorum ama adamlara yolladım pcyi  termal macun yenilenmesi için onu bile yenilemeden yollamışlar termal macunu ben yeniledim acaba sıkıntı çıkartılar mı garanti için :/

Abdullah Akbıyık
15-04-2019, 22:03   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj

bir de kardeşim pcyi ben açtığımda griyor biosa prizde değilken açıyorum pcyi prizde prizdden çıkarmadığım sürece kapatıp açtığımda sıkıtı yok ama prizden çıkartıp biraz zaman geçtiğinde açtığımda pcyi öyle bios ekranı açılıyor sadece bir de inan bakmaz adi herifler

zombi
16-04-2019, 16:49   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

biostaki csm ayarını değiştirin. enable ise disable, disable ise enable deneyin belki çözer.

Abdullah Akbıyık
16-04-2019, 18:25   |  #10  
OP Taze Üye
10 mesaj

kardeşim  dün bios pilini çıkartıp ,pcyi açtım nasıl açılıyorsa öyle açıldı bir tane bios pili sipariş ettim deneyeceğim olur inşallah dediğin  ayarları internette görüp yapmıştım olmamıştı sağ olasın yine de :)