Bios Sıkıntısı

Reepsone93
21-04-2014, 02:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

İyi günler chip online ailesi yeni üyelerden olarak bir sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim ilk defa kasa toplayacağım ve montaj bittikten sonra ne yapacağım hakkında pek bi fikrim yok internette biraz araştırmalarımda bios karşıma gelecek ilk faktörmüş fakat ben biosla ilgili en ufak bir şey bilmiyorum kısacası montaj bittikten sonra pc yi açarken karşıma ne gelecek ve benim yapmam gerekenler nelerdir yardımlarınızı bekliyorum iyi günler

ümitTürmen
21-04-2014, 11:47   |  #2  
Taze Üye
16 mesaj

sen normal montajını yap bitir, tüm parçaları ve soketleri doğru taktığından emin olduğunda pc aç karşına çıkan ekranda pc boot etmek için (işletim sistemi arayacak ssd yada hdd içinde bulamayınca) cd tak felan diyecek (açılışta bios giriş yaparsan eğer pc bileşenleri hakkında bilgi içeren logolu bir ekran çıkar karşına )sen varsa işletim sistemi yüklü cd-dvd-yada flash bellğin tak pc ye gerisini ekrandan seçenekleri takip ederek halledersin sonrasında diğer donanımlarım anakartın varsa harici ekran kartın bunların driverlarını yüklersin yada netten sitelerine girip en son güncel driverlerını bulup yükleyip kurarsın, eğer anakartın yeni nesil uefi tarzı bios içeriyorsa inan herşey çok basit uefi bios ayarları facebook güvenlik ayarlarından bile daha kolay artık 

bios, donamınım ve kurulumla ilgili bilgisi daha iyi birinden yardımda alabilirsin !!!

ilk defa pc kasası toplıyacağım demişsin harcayacağın alt ve üst limiti para miktarını, pc yi daha çok ne için kullanacağını belirtip forumdaki arkadaşlardan para miktarına göre uygun bir sistem için öneri alabilirsin

Son Düzenleme: ümitTürmen ~ 21 Nisan 2014 11:53
okankurubas
21-04-2014, 11:48   |  #3  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

Karşınıza BIOS ekranı gelecek BIOS tuşu ekranın bir köşesinde yazar ona basarak BIOS'a girin ve boot sekmesine girerek daha önceden hazırlanmış ve bilgisayarda takılı olan USB'yi birinci sıraya alın ayarları F10 ile kaydedip çıkın sistem yeniden açıldığında boot ekranı gelecek, geri kalan ise sıradan format işlemi. Buradan da izleyip yapabilirsin.

Reepsone93
21-04-2014, 12:51   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: ümitTürmen  
sen normal montajını yap bitir, tüm parçaları ve soketleri doğru taktığından emin olduğunda pc aç karşına çıkan ekranda pc boot etmek için (işletim sistemi arayacak ssd yada hdd içinde bulamayınca) cd tak felan diyecek (açılışta bios giriş yaparsan eğer pc bileşenleri hakkında bilgi içeren logolu bir ekran çıkar karşına )sen varsa işletim sistemi yüklü cd-dvd-yada flash bellğin tak pc ye gerisini ekrandan seçenekleri takip ederek halledersin sonrasında diğer donanımlarım anakartın varsa harici ekran kartın bunların driverlarını yüklersin yada netten sitelerine girip en son güncel driverlerını bulup yükleyip kurarsın, eğer anakartın yeni nesil uefi tarzı bios içeriyorsa inan herşey çok basit uefi bios ayarları facebook güvenlik ayarlarından bile daha kolay artık 

bios, donamınım ve kurulumla ilgili bilgisi daha iyi birinden yardımda alabilirsin !!!

ilk defa pc kasası toplıyacağım demişsin harcayacağın alt ve üst limiti para miktarını, pc yi daha çok ne için kullanacağını belirtip forumdaki arkadaşlardan para miktarına göre uygun bir sistem için öneri

şu an elimde olan kasama takviye maksatlı fakat yazın geri kalan parçaları tamamlamayı düşünüyorum o yuzden dolayı 4 parça ilave edeceğim işlemci fx 6300 anakart m5a97 le r2.0 (asus) harddisk segeta 1 tb harddisk 64 mb cache 7200rpm pus gigabyte 420 watt (şu an elimde 300 watt lik frisby var) bunları satın alacağım mevcutta ise 6570hd ekran kartı ve 4 gb 1333 mhz ram var yaza nasipse ekran kartı takviyesi ve ram ilavesi olacak bakalım benim için problem olan formata kadar yani sistemi yuklemeye kadar gerisi kolay format driver guncellemesi surekli yaptıgım şeyler yorumunuz için teşekkü
Alıntı: okankurubas  
Karşınıza BIOS ekranı gelecek BIOS tuşu ekranın bir köşesinde yazar ona basarak BIOS'a girin ve boot sekmesine girerek daha önceden hazırlanmış ve bilgisayarda takılı olan USB'yi birinci sıraya alın ayarları F10 ile kaydedip çıkın sistem yeniden açıldığında boot ekranı gelecek, geri kalan ise sıradan format işlemi. Buradan da izleyip yapabilirsin.
 dvd okuyucu var oradan cd ile halledebilirim elimden geldigince yorumunuz için teşekkürler

ümitTürmen
21-04-2014, 13:57   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

ileride alacağın yeni ekran kartına göre psu belirlersin 500w yada daha üstü imkanın olursa en az bir tane ssd almanı tavsiye ederim 120gb işini görür işletim sistemini ve duruma göre 2-3 oyunda yükler öyle kullanırsın diğer 1tb hdd harddiskinide depo olarak kullanırsın, almayı düşündüğün anakartan yana biosta sorun yaşamassın :) bios kolay görünüme girdiğinde 3 seçenek sunuyor sana enerji save modu -normal -hızlı 3'ünden birini seçip tek tuşla overclock yaparsın kullanıma göre

Son Düzenleme: ümitTürmen ~ 21 Nisan 2014 14:00
Reepsone93
21-04-2014, 14:40   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj
ileride alacağın yeni ekran kartına göre psu belirlersin 500w yada daha üstü imkanın olursa en az bir tane ssd almanı tavsiye ederim 120gb işini görür işletim sistemini ve duruma göre 2-3 oyunda yükler öyle kullanırsın diğer 1tb hdd harddiskinide depo olarak kullanırsın, almayı düşündüğün anakartan yana biosta sorun yaşamassın :) bios kolay görünüme girdiğinde 3 seçenek sunuyor sana enerji save modu -normal -hızlı 3'ünden birini seçip tek tuşla overclock yaparsın kullanıma gö

peki şöyle yapsam 420 wat pusu su an almasam yerine 300 wattlık pusla yaza kadar idare etsem yazın 500 wattlık pus ve ekran kartı+120 gb ssd alsam nasıl olur yani şu anki 300 wattlık pusum sistemi kaldırmaya yeter mi ?

ümitTürmen
21-04-2014, 17:57   |  #7  
Taze Üye
16 mesaj

idare eder seni yaza kadar

MegaFreak
23-04-2014, 01:40   |  #8  
MegaFreak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
856 mesaj

senin yapman gereken birşey yok bilgisayarını vatandan topla onlar kurup test edip veriyorlar

Reepsone93
23-04-2014, 21:27   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj
idare eder seni yaza
yani bi sorun cıkmaz demi kaldıramama gibi bi durumda cihazı yakmayalımda gerisi muhim
Alıntı: MegaFreak  
senin yapman gereken birşey yok bilgisayarını vatandan topla onlar kurup test edip
anakart işlemci harddisk ram alcam bunları kurup veremez heralde demi ?