bios sorunu

HPQ-User
25-05-2008, 21:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mehmet ali sormuş:
normal windows şifresi vardı. bir de bios şifresi koydum fakat şu anda ne bu şifreyi değiştirebiliyor ne de şifreyi kaldırabiliyorum çünkü bilgisayar açılırken f2 ye bastıktan sonra gelen ekrandan sağ sol tuşlarıyla güvenlik bölümüne geliyorum fakat oradaki seçenekleri seçemiyorum seçilmiyorlar. sağ tarafta user olarak bu ayarları değiştiremezsiniz supervisor olarak değiştirebilirsiniz gibi birşey yazıyor bilgisayarın tek kullanıcısı da benim. şu anda blg her açıldığında bu bios şifresini istiyor yardım ederseniz çok sevinirim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
marka lg
windows vista
core 2 duo 1.80 ghz
sabiti disk sata hdd 250 gb
1gb ram
256 mb ekran

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Batıkan Doğan
25-05-2008, 21:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım bu olay benim de başıma gelmişti.Benim yaptığım şeyi anlatmaya çalışayım belki işine yarar.Supervisor parolanı biliyorsan o parolayla giriş yap ve girdikten sonra "Clear User Password" seçeneğiyle kullanıcı parolanı silmeyi deneyin.Eğer yapabiliyorsan User Access Limit'i Full Access yapın.İyi akşamlar.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 25 Mayıs 2008 21:19
Fatih_ARMAĞAN
25-05-2008, 21:40   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

daha açıklayıcı anlatabilseydiniz detaylı yardımcı olmak isterdim ama size çok kolay bir çözüm önericem fakat bunu yaparken dikkatli olun...

eğer bilgisayarınız Masaüstü PC ise öncelikle bilgisayarınızı elektrikten tamamen çıkartın kesinlikle prizden çıkık olsun.   kasanızın kapağını açın.. içindeki alt tarafta bulunan anakartın üzerinde ufak 50 YKR metal para boyutunda bir pil görüceksiniz.  o pili yerinde kolayca çıkartabilirsiniz. onu çıkartıp en az  5 dk bekleyin.. ( bu sırada bilgisayar kesinlikle elektrikten çıkık olması gerekir..) bu şekilde yaparsanız anakartınızın tüm ayarları fabrikasyon ayarlarına geri dönücektir.. daha sonra tekrardan F2  ile setup a girdiğinizde bir kereye mahsuz sağdaki menüden LOAD SETUP DEFAULDS un üstünde enter ve Y basın  ve save and exxit yapın parola ve şifreler iptal olucaktır...
karmaşık gelirse tekrar burada nelirtin yardımcı olmaya çalışırım...

Fatih_ARMAĞAN
25-05-2008, 21:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

5 dk bekledikten sonra pili tekrar yerine takmayı unutmayın...

Batıkan Doğan
25-05-2008, 21:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
sakarboy
daha açıklayıcı anlatabilseydiniz detaylı yardımcı olmak isterdim ama size çok kolay bir çözüm önericem fakat bunu yaparken dikkatli olun...

eğer bilgisayarınız Masaüstü PC ise öncelikle bilgisayarınızı elektrikten tamamen çıkartın kesinlikle prizden çıkık olsun. kasanızın kapağını açın.. içindeki alt tarafta bulunan anakartın üzerinde ufak 50 YKR metal para boyutunda bir pil görüceksiniz. o pili yerinde kolayca çıkartabilirsiniz. onu çıkartıp en az 5 dk bekleyin.. ( bu sırada bilgisayar kesinlikle elektrikten çıkık olması gerekir..) bu şekilde yaparsanız anakartınızın tüm ayarları fabrikasyon ayarlarına geri dönücektir.. daha sonra tekrardan F2 ile setup a girdiğinizde bir kereye mahsuz sağdaki menüden LOAD SETUP DEFAULDS un üstünde enter ve Y basın ve save and exxit yapın parola ve şifreler iptal olucaktır...
karmaşık gelirse tekrar burada nelirtin yardımcı olmaya çalışırım...

Fatih Abi bende senin anlattığını söyleyecektim ama galiba arkadaşın bilgisayarı dizüstü.Ama yinde de bilmeyen arkadaşlarımız için çok güzel anlatmışsın.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 25 Mayıs 2008 21:48
Fatih_ARMAĞAN
25-05-2008, 22:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

laptop ise hangi bios u kullandığını bilmek gerekir aksi takdirde sorunlar çıkabilir..

Fatih_ARMAĞAN
25-05-2008, 22:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

söyşe bir alternatif çözümde yapabilir bununla ilgili...

F2 tüşüna bastığınızda karşınıza gelen menüde  en alt kısımda bazı kısayol tüşlanırın açıklamaları yazar. bu açıklamalarda SETUP DEFAULT, DEFAULT SETUP seçeneklerine denk gelen tuşa basın. bastığınızda size onay için Y , N sorar fakat öncesinde daha önce verdiğiniz şifreyi sorabilir tbu şifreyi yazıp Y tuşuna basın..  bi kaç kez bunu tekrarlayın...

bu şekilde bi deneyin sorununuz devam ederse   o kısımda iken bi foto. çekip buraya atarsanız menüyü görüp size daha net yardımcı olabilirim.
LG laptopların bios u na bakma şansım olmadığından  daha fazlasını anlatmam güç ...

Reborn91
25-05-2008, 22:32   |  #8  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

bios resetlemeyi dene.. bence sorun bu şekilde hallolur

mehmet-ali
25-05-2008, 23:13   |  #9  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

nasıl yapılacağını da açıklasan

mehmet-ali
25-05-2008, 23:15   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj
sakarboy
söyşe bir alternatif çözümde yapabilir bununla ilgili...

F2 tüşüna bastığınızda karşınıza gelen menüde  en alt kısımda bazı kısayol tüşlanırın açıklamaları yazar. bu açıklamalarda SETUP DEFAULT, DEFAULT SETUP seçeneklerine denk gelen tuşa basın. bastığınızda size onay için Y , N sorar fakat öncesinde daha önce verdiğiniz şifreyi sorabilir tbu şifreyi yazıp Y tuşuna basın..  bi kaç kez bunu tekrarlayın...

bu şekilde bi deneyin sorununuz devam ederse   o kısımda iken bi foto. çekip buraya atarsanız menüyü görüp size daha net yardımcı olabilirim.
LG laptopların bios u na bakma şansım olmadığından  daha fazlasını anlatmam güç ...

setup dafault f9 diyordu yaptım fakat hiçbir şey olmadı

mehmet-ali
25-05-2008, 23:18   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj
sakarboy
5 dk bekledikten sonra pili tekrar yerine takmayı unutmayın...
masaüstü dgl makina ama laptop