Bios'u kendim güncellemeye kalktım.

mezzy
31-03-2013, 22:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar Asus k42jc laptopum var. Geçenlerde servise yolladım benim biosumu güncellemişler. Fan hızı eskiden yalnızca yüksek performansta çok çalışıyordu ve otomatikti. Bios güncellemesinden sonra fan arada duruyor arada çok hızlı çalışıyor 2.5 saat giden batarya 1 saat dayanmıyordu.

Ben de biostan kaynaklandığını düşünerek bir önceki versiyonu olan 215 i biosa girip EASYflash kullanarak güncellemeyi yüklemeye çalıştım. your pc is shutdown 2 seconds later "2 saniye sonra pc kapanacak" yazdı ve kapandı

Sonrasında açma tuşuna basıyorum hiç bir ışık, tepki bişey yok.

Bilgisayarımdaki hasarla ilgili olarak ne söyleyebilirsiniz? Bios yanar mı? Bios yanmazsa neleri yakmış olabilirim? Yarın servise yollayacağım ve garantisi yok. Takribi bana ne kadar mal olur?

Cevaplarınızı bekliyorum ve özellikle bios güncelleme yapmayı bilmeyen arkadaşlara kesin olarak söylüyorum; bilmiyorsanız sakın ellemeyin.

Sistem Bilgilerim
DiamondMines
31-03-2013, 22:53   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: mezzy  
Arkadaşlar Asus k42jc laptopum var. Geçenlerde servise yolladım benim biosumu güncellemişler. Fan hızı eskiden yalnızca yüksek performansta çok çalışıyordu ve otomatikti. Bios güncellemesinden sonra fan arada duruyor arada çok hızlı çalışıyor 2.5 saat giden batarya 1 saat dayanmıyordu.

Ben de biostan kaynaklandığını düşünerek bir önceki versiyonu olan 215 i biosa girip EASYflash kullanarak güncellemeyi yüklemeye çalıştım. your pc is shutdown 2 seconds later "2 saniye sonra pc kapanacak" yazdı ve kapandı

Sonrasında açma tuşuna basıyorum hiç bir ışık, tepki bişey yok.

Bilgisayarımdaki hasarla ilgili olarak ne söyleyebilirsiniz? Bios yanar mı? Bios yanmazsa neleri yakmış olabilirim? Yarın servise yollayacağım ve garantisi yok. Takribi bana ne kadar mal olur?

Cevaplarınızı bekliyorum ve özellikle bios güncelleme yapmayı bilmeyen arkadaşlara kesin olarak söylüyorum; bilmiyorsanız sakın ellemeyin.

Eski versiyona almasaydın keşke. Yeni biosla daha verimli çalıştığı için daha çok güç tüketmeye başlamışda olabilir, veya pilin ömrü azalma noktasında veya bitme noktasında denk gelmiş de olabilir. Bu laptop pilleri dayanır, dayanır 1 sene, sonra pat diye %50 performans kaybeder. Benim Dell 5110 da aynı şekilde gitti. Şu anda dolmuyor bile. Ve ayriyeten, bios güncellemesinden sonra kaynaklandığını düşünmüyorum. 

Sorunu çözmeye gelirse, bios çipi yenilenmesi gerekir eğer yükleme esnasında hata olmuşsa. Ya mevcut çipe tekrardan yükleme yapılacak (çok teknik iş), yada 400c derece makine ile çip sökülecek ve yenisi takılacak. ASUS servisine yolla da baksınlar, min. 100TL, biraz daha da olabilir. Yerine göre değişir.

murat5038
31-03-2013, 23:28   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Dediğin gibi bilmiyorsan ellemicen çoğunlukla yanlış bios güncelledin veya ayarlarını doğru yapmadın.Eğer donanıma zarar gelmemiş ise Sorun yok sadece kurtarma yapcaklar onun maliyeti pek tutmaz ancak yinede garanti olmadığı için 20/50tl arası bişey alabilirler.

Ancak donanıma zarar vermişse hangi donanımsa ona göre fiyat artıp düşebilir.

mezzy
02-04-2013, 15:02   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

200 tl den fazla tutarsa yeni pc alıcam, uğraşmak istemiyorum. Bu gün teknosanın teknik servisine teslim ettim. Sorun belirlenip masrafını söylediklerinde buraya paylaşacağım. Arkadaşlar teşekür ederim.

murat5038
02-04-2013, 18:00   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ok raporlarını da yazarsan iyi olur teknik servisin Ve bir dahaki bilmediğin işde forumlara yazarsan nasıl yapılcağını daha doğru anlatabiliriz tabi tecrübesiz kişilere sorar ve uygularsan aynı duruma düşebilirsin :) easyflash normal bioslardan farklı rom sistemi vardır ondan dolayı normal bios güncellemeye pek benzemez ami ve awardlar gibi.

mezzy
17-04-2013, 15:33   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar bilgisayar geldi, bu gün teknosadan teslim aldım. Anakart değişimi + teknik servis ücretiyle 570TL istiyorlar. Kesin olarak tekrar söylüyorum arkadaşlar; bilmiyorsanız (hatta bilseniz bile) kendi başınıza bios güncellemesi yapmayın. Sadece fan ayarlarını düzeltmek için girdiğim bios bana 570TL ye patladı. Herkese teşekürler.

mhmt06
17-04-2013, 16:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

geçmiş olsun. Allah hepimizi fırsatçılardan korusun.
böyle arızalarda fiyat bellidir.  ürünün yenisini  almak için zorlanırsın. ister yenisini al,  ister yaptır, aynı parayı kaptırmak zorundasın.  isterse taktığı parça on kuruş olsun.  önemli olan bilgisayarın can damarından tutabilmiş, ve seni elinde oynatma fırsatını yakalamıştır.

murat5038
17-04-2013, 17:21   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:DKomedi ama dediğin gibi bu işe bilmeyen girmemeli.Normalde Anakarta zarar gelmemişdir(çok çalıştırmamış isen)Sadece Bios kurtarma yapılcakdı ancak uğraşmamk için sıfır anakart takılmış (tabi buda gerçekden değişmiş ise ) :)