Biosdan Şifreyi Silmek

lazikopat
17-09-2006, 01:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

benim bir arkadaş biosa şifre girmiş fakat daha sonra unutmuş fakat bilgisayarı açtığında şifre ekrana çıktığı için bilgisayarı açamıyom şifreyi nasıl kaldırabilirm bana yardımcı olursanız sevinirim....

timejazz
17-09-2006, 01:36   |  #2  
Üye
72 mesaj

COZUM ANAKARTIN FABRIKA AYARLARINA DONMESIYLE COZULEBILIR...

Bu ise anakarta takılı tum guc kabloları çekildikten sonra bios pilinin anakart kitapçığının içerisinde belirtilen sure kadar dısarıda tutulması ile yapılabilir ki bu genelde 10 dakika civarıdır. bu durumda biosun fabrika ayarlarına donecektir.

viking20
17-09-2006, 11:11   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

buradan bulabilirsiniz:

BIOS Ayarlarını Değiştirmek:

"Load Setup Defaults" seçeneği bütün ayarları fabrika ayarlarına geri döndürür ve yaptığınız bütün değişiklikleri siler. Yanlış ayarlar yaptığınızda ve sistem bu yüzden kilitlenmeler yaşadığında bu ayar çok işe yarayabilir.

Son Düzenleme: viking20 ~ 17 Eylül 2006 11:17
Rockford Fosgate
17-09-2006, 14:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

bu konu yu 2001 temmuz CHIP te var dı işte sana bios şifresi kırma

CHIP DERGİSİNDEN ALINTINDIR Bios şifresini kırmak için "bios320.exe"adlı programa ihtıyaçınız vardır.Bu PROGRAM fREEWARE(ÜCRETSİZ) BİR PROGRAMDIR ve netten indirebilir.Bunun için www.google.com da programı bios320.exe diye arattın.
Ancak Dikkat
Programı kullanırken çok dikattli olunuz.Teste kusursuz çalıtı ama yine dikkatli olun.İsnistai durumlarda BİOS a zara verebilir BUNDAN BEN VE CHIP DERGİSİ SORUMLU DEĞİLDİR.
1.İndirmek İçin Hazır Link http://www.11a.nu/FILES/!BIOS/SRC/D.../BIOS320.EXE DEN indirin
2.Dosyayı C:/ ye kaydedin Program saf MS-DOS kipinde çalıyor(Win XP için İse Boot ederken F8 e basın oradan komut istemini şeçin(onun devamı varda ben unutttum))
2.Komut isteminde dosyayı bios320 şeklinde çağırıyoruz. 3
3.Griş Ekranında yanıp sönen şeçme işaretini imleç tuşlarıyla aşağıya "Crackers" alanına doğru sonra ikinci sütüna ulaşmak için sağa doğru hareket ettirin.Burada BİOS unuzu üretici adını seçin ve onaylamak için enter a basın.
4.Şimdi bir alt meüye ulaşacaksınız.Burada, Crack Supervisor/Sytem password menüsüne girmek için "1" numaralı seçeneğe girin.
5.Yeniden "1" üzerine bastırınBöylece şifreyi çözmek için en efektif yöntemi seçmiş olursunuz.Size özgün şifre olmaksızın BIOS a erişme olanağı sağlamış olursunuz.Şimdi yeşil bir sayı dizesi belirlecek bunu bir yere not edin.
6.Programı iki kez ESC ye basarak kapatın.CTRL+ALT+DELETE tuş kombinayonu ile yeniden başlatın.
7.Bilgisayar yeniden açılıyorsa BIOS a girin.Şimdi şifre istenecektir.Bunu için Num Lock a Basın yanıyor ise basmayın.Not ettiniz sayı dizesini girin.Sonra Enter e BASIN.
8.Şimdi iki seçenek arasından istediğinizi yapın.İlki eski şifreyi pasifleştirmek ikincisi yeni şifre oluşturmaktır.Ama Yeni Şifre Girmek Daha iyi olacaktır.
9.Her İki durumda da Supervisor Password menü noktasına gidip giriş tuşuna basın.Eğer Yeni Şifre isteyorsanız iki kez girip giriş tuşana basın.(burada ilk girip entere basılacak sonra yine yazılacak enter e basılacak)Eğer şifre istemiyorsanız sadece 2 kez entere basın. ama ne olursa olsun.DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDETMEK İÇİN Save&Exit Setup dan terdin
işte oldu bios şifresi çözüldü.
PROGRAMDAN OLACAK ZARALARDAN BEN VE CHIP SORUMLU DEĞİLDİR
CHIP TEMMUZ 2001 DEN ALINTIDIR

Recep Baltaş
18-09-2006, 13:27   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Anakartın üzerinde BIOS un yanındaki clear CMOS jumper'ı vardır.genelde Jumper çıkartılıp bir yana tkılır ve tekrar yerine takılır.BIOS ve ayarlar sıfırlanır şifre böylece kalkar.