Biosum çöktü galiba yardım edin

dabis19
30-03-2021, 04:47   |  #1  
dabis19 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar selamlar öncelikle

yakın zamanda bilgisayarıma android x86 adlı bir işletim sistemi yükledim ve bu işletim sistemi bilgisayari her açtığımda karşıma boot seçeneği çıkarıyordu windowsta mi başlatilsin yoksa androidde mi gibisinden ve geçende windowstayken bu işletim sistemini silmeye karar verdim ve hdd den dosyalarini kaldirdim ( bios boot seçeneklerininde gideceğini ümit ederek) fakat hala bilgisayar yeniden başlarken soruyordu her neyse geçen bilgisayari başlatirken yanlışlıkla androidde başlat dedim bilgisayar siyah ekran oldu ve o gun bu gundur hala siyah ekran

Bios pilini çıkarıp bekleyip geri taktım düzelmedi,

hdd yi çıkardım başlattım, ramleri çıkarttım başlattım hiçbir şekilde biosa ulaşamıyorum millet f1-f12 ye kadar tum tuşları denedim calismiyor

Bios tuşumda çalişmyiyor hiç bir şekilde giremiyorum

Sonrasinda biraz daha araştırma yapip biosumu çöktüğü ve sadece çip programlayici aletlerle yazılarak duzelebileceği kanaatine vardım ve anakartimin çiplerinin bios bin dosyalarini temin ettim ve ch341a programlayici bi cihaz buldum yakin zamanda satin alacagim ve anakartimdaki bios çiplerini yeniden yazicam.

Millet benim burada merak ettiğim bu cihazi satin almadan yapmam gereken bir işlem var mi veya bu cihazi alarak doğru mu yapıyorum ( not cihaz anakartin bios chiplerine uyumlu ) ama sorun cidden benim biosumla mi alakali bu konuyla ilgili yardim edin lutfen.

NOT;

Anakart modelim: Pegatron c15b rev 2.0

bilgisayar modelim : casper nirvana  4210m

bios chip isimleri :  (main bios chipi) w25q16dvsıq,   (ec bios chipi) w25q32fvsiq

excel_mustafa
30-03-2021, 12:12   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

aldığın cihaz uymayabilir bu iş için birden fazla cihaz denemek gerekebiliyor. mümkünse bios yazmayı bilen bir bilgisayarcıya yaptır.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
dabis19
30-03-2021, 13:02   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

oyle ama bios chiplerim alacafim cihazin programinda gozukuyor bilgisayarcilar çok ucuk fiyatlar cikariyor 250 300 gibi alacagim cihaz 60 tl

excel_mustafa
30-03-2021, 15:39   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

o zaman mantıklı olabilir cihaz almak

sylmzfaruk
05-04-2021, 23:01   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

hocam selamlar zamanında ben de bilgisayarımda bios problemi yaşamıştım ve ne yaptıysam olduramadım. hatta servis servis gezdim diyebilirim. hepsi alakasız detaylarla gereksiz masraflar çıkardılar. nirvana serisiydi ve garantisi de bittiği için rahat rahat kurcalayayım dedim ama senin  gibi ekran hop diye karardı bi gün dedim aha ellerimle çöp ettim. o yüzden şunu bunu yap gibi öyle uzaktan profesyonel olmayan tavsiyeler yerine sana gözün kapalı cihazı teslim edebileceğin bi yerden bahsedeyim. kendim de arkadaş önerisi üzerine TKA Bilişim'i aradım. teknoloji ve bilgisayar tamiri alanında büyük bir şirketler. zaten sahibiyle gçrüştüm direkt Tuğrul beyle, sağolsun titizlikle ilgilendiler. öyle ödeme zamanı şak diye sürpriz fatura kesip mağdur etmiyorlar yani süreci takip edebiliyorsun. üstelik sorunu çözemezlerse herhangi bir ücret de almıyorlar. araman halinde evinden teslim bile alyorlar bilgisayarı. şu corona zamanında baya kolaylık aslında. eğer istanbuldaysan orayla görüş derim, değilsen şehir dışından da kargoyla alım kabul ediyorlar. geçmiş olsun hocam