Bıosumda Virüs Olabilirmi

parthenios
20-12-2008, 10:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Benim bi işyeri birde evde olmak üzere 2 masaüstü pcm varbunlarda biridi amd 64x biride ıntel core 2duo
ben BıosAgentPlus  programıyla öncelerden baktığımda %70 iyi %30 kötü donanım gibi gösteriyordu 2 ayrı pcmde yüzde ler farklı olabilir ortalama sölüyorum ama şu an baktığımda
system scan results-BIOS&DRİVERS diyor &100 bad diye çıkıyor bu ölçme işleminde. Benim sorum Virüs olabilirmi varsa nasıl temizlenir. Pc nomal çalışıyor ama çökmesinden endişeliyim. Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

SAİNT
20-12-2008, 10:10   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

zarar görmüş biosun 100%100 yazdına göre önemli bi sorun var acaba ne olduda bu şekilde hata verdi ? olmassa biosu güncelle ama kötü haberci olmak istemiyorumda sistemin sallanıyor sanki. yazılımsal olursa formatla düzeltilir ama biosta bi bozulma yada arıza olursa çöülmesi zor olur hatta düzelse bile randıman verme şansı 100%10-20 gibi tamamen bozulursa anakartına elveda dersin.

parthenios
20-12-2008, 10:17   |  #3  
OP Taze Üye
18 mesaj

Bundan iki hafta önce bir siteye girdim ilimbahçesi diye burdan olduğunu sanıyorum çünkü arkadaşımada mail gönderdim onunda o mailimden sonra   virüs girmiş anlayamadım birinde kıs09 birinde nod32 yüklü ama ikisndede buşekilde bir sonuç veriyor.

SAİNT
20-12-2008, 10:53   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

format atın ama sorun biosla alakalı yani çok zor bi durum biosa virüs girmesi ben daha hiç duymuş değilim biosta sadece ön yüklemeler hazırlanır işlemcinin hacklandiğini okudum ve duydum ama bios sanmam kıs iyi programdır kolay kolay atlamaz güncel değilse biraz sıkıntı çıkrtır. esetse iyidir ama yardımcı ister kıs'tan sonra eset ve sonrası sıra bu şekilde virüs programlarında.

parthenios
20-12-2008, 10:59   |  #5  
OP Taze Üye
18 mesaj

Bende öyle düşünüuorum ama, pc teknik servislerine sordum imkansız diyor yeni nesil bıoaslarda virus girmesi. kıs 2009 güncel nod 32 güncel yani anlayamadım artık bir servise göstercem inşa ALLAH dediğiniz gibi zor durumla karşılaşmam. Teşekkürler.

sampiyon bilo
20-12-2008, 21:01   |  #6  
sampiyon bilo avatarı
Üye
93 mesaj

BIOS update eskisini silip yenisini sıfırdan kurmak temeline dayalıdır.Yani,BIOS update yaparsan eski BIOS ile beraber bozuk dosyalar,BIOS virusları filan hepsi gider.Yerine gıcır gıcır taze bir BIOS geçer.

parthenios
20-12-2008, 23:49   |  #7  
OP Taze Üye
18 mesaj

Sağolun Bıos uptadeyi yapmaya çalışacam.

Recep Baltaş
21-12-2008, 01:02   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Size bu programı kim önerdi çok merak ettim doğrusu.

Bakınız:

Bu program BIOS'u virüsler için taramaz! Bu program BIOS uyumluluk tarama programıdır. Eskiden uyumlu idi yıllar geçtikçe sistem eskide kaldı, program güncellendi ve artık eski diye uyarıyor program sizi.

Bu tür virüs hurafeleri nerden buluyorsunuz hayret ediyorum. Bir defa da olumlu bir şey bulsanız arkadaşlar.

Ayrıca bu soruya cevap yazan sevgili saint:

Siz de mi okumadınız bu programın ne işe yaramadığını. Yok virüs girmiş....Yok önemli sorun var...

BIOS'ta öneli bir sorun olsa sistem çalışmaz.

Programı bizzat çalıştırdım. İlk hata Award için çarpı (X) verdi. Maksat nedir?

Award BIOS kullanmayın, Phoenix yani AMI BIOS kullanın. Çünkü bu yazılımı üreten firma rakip firma ve size böyle yanlış uyarılar mutlaka verecektir.

Peki bu hataya tıklayınca ne oluyor?

Sonuç basit: Para verirseniz BIOS'unuzu güncelleriz.

Güncel BIOS'lara virüs bulaşmaz! BIOS'unuzda sorun yok.

Böyle saçma sapan programlara inanmayın. İnanadığınız için de başkalarını kötülemeyin.

Bir web sayfasında virüs varsa ve eğer gerçekten iyi bir anti-virüs programı kullanıyorsanız anti-virüs sizi siteye girmeden önce uyaracaktır.

Uyarmıyorsa zaten o programı çöpe atın gitsin...Onu çöpe atarken bu programı da beraberinde çöpe atın.

Bana kalırsa sizn sisteminizi virüs değil yüklediğiniz bu gereksiz programlar bit gün çökertecek.

parthenios
21-12-2008, 18:41   |  #9  
OP Taze Üye
18 mesaj

SAĞOLUN RECEP BALTAŞ  RAHATLATTINIZ İÇİMİ BEN YİNEDE KONTORL İÇİN SEVRİSE GÖTÜRCEM VE PROGRAMIDA HEMEN SİLİYORUM ŞİMDİ.

Recep Baltaş
22-12-2008, 13:13   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Servise boşuna götürüyorsunuz.

parthenios
22-12-2008, 17:26   |  #11  
OP Taze Üye
18 mesaj

Servise gitmedim ama EVDE baştan servis pack 2 yüklüyorum şimdi.

mazirodes
25-12-2008, 01:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

bios a gir ayarları default yap fabrika ayarlarına

ObreuS
25-12-2008, 03:29   |  #13  
Taze Üye
8 mesaj

Recep Baltaş Çok Önemli Bir Konuya Değinmişsin.

Tebrik Ediyorum Seni..