Bir acemiden acemi sorusu

Stoch
25-04-2010, 21:21   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Merhaba abilerim,ablalarım,arkadaşlarım
Ben 10.sınıf bilişim teknolojileri anadolu teknik meslek lisesi'ne giden bir öğrenciyim.Biz bu sene C programlama dilini görüyoruz . Direk ne vb.net ne de pascal ( bence bu çokda iyi bizim için gelecekte yeni diller için zorluk çekmeyeceğiz ) ancak bu sene herkesin tabiri caizse .ıçından ter damlıyor
Ve bu uygulama çoğu kişiyi daha başlamadan yazılımdan soğuttu . Sınıfta 3-5 kişi yazılıma ilgi duyuyoruz . Geri kalan herkesin ilgisi donanıma kaydı . Sanırım daha kolay olmasından ve ezber istemesinden . Bu 3-5 kişi olarak derslerin yavaşlığından çok şikayetçiyiz . Bu sene C'de komutları,syntax,dilin genel yapısını öğrendik . Bundan sonra sene sonuna kadar örnek yapıcaz.
Neyse aklıma esti . C bilgimle bi program yazayım dedim . Ancak kendimi zorlamak istedim ve çok acemice bir ajanda programı yazmak istedim . Ancak daha dosyalama komutlarını görmediğimiz için kullanıcının girdiği değeri kayıta alamıyorum . Acaba burada verdiğim komutların üstüne ekleme yaparak , bunu nasıl yapabileceğimi söyler misiniz . Birde güne göre o kişiye o günkü yapılacakların söylenmesiniz istiyorum . Acaba bunu nasıl yapabilirim? Biliyorum çok şey istiyorum . Ama ümit ediyorum siz abilerim,ablalarım bana yardım edersiniz

Dip not : Acaba bana bütün C kütüphanelerini fonksiyonları ile bulabileceğim bir site söyleyebilir misiniz? Mümkünse Türkçe olsun , ancak İngilizce'de makbuldür
İşte kodlar:

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
/* Ajanda program */ #include #include int pazartesi() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int sali() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int carsamba() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int persembe() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int cuma() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int cumartesi() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int pazar() { char yap[255]; printf("Yapilacaklari yaziniz"); gets(yap); printf("Yapilacaklar=%s",yap); } int main() { int g; printf("Merhaba\n"); geri: printf("Program yapmak istediginiz gunu yaziniz(sayiyla)\n Ornegin:\n1-pazartesi,2-sali,3-carsamba,4-persembe,5-cuma,6-cumartesi,7-pazar\n=>"); scanf("%d",&g); switch(g) { case 1 :pazartesi();break; case 2 :sali();break; case 3 :carsamba();break; case 4 :persembe();break; case 5 :cuma();break; case 6 :cumartesi();break; case 7 :pazar();break; default :printf("Girdiginiz deger bir gun degildir\nBasa donmek icin bir tusa basiniz");goto geri; } return 0; }

endazyar
26-04-2010, 19:22   |  #2  
Üye
53 mesaj

http://www1.gantep.edu.tr/~bingul/c/

Bu sitedeki dökümanlara çalışırsan istediğin değişiklikleri kolayca uygulayabilirsin.Beğendim

Stoch
26-04-2010, 22:36   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Çok teşekkürler arkadaşım tam bunun gibi birşey lazımdı . Dediğim gibi çok ağır işliyoruz dersleri kendimi daha hızlı geliştirmem için herşey var o sitede tekrardan çok sağol :)

endazyar
02-05-2010, 10:19   |  #4  
Üye
53 mesaj

rica ederim. iyi çalışamlar.