Bir bakarmısınız ne olur!!!

memoli_vip1
25-03-2007, 12:30   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

Arkadaşlar ben bundan 5 ay önce işlemcim yandı gitti geldi 3 gün sonra anakart yandı.Oda garantiye gitti bu seferde garantide aynı kart yokmuş.Bunlarda başka anakart takıp ekran kartım ona uygun olmadığı için adi bir anakart takmışlar.Bende tekrar götürdüm asusun p5vd2-mx anakartını aldım.Bu seferde ram olmadı.gittim birde ram aldım ama oda iyi çıkmadı sanırsam.Üstelik işlemcinin termal macunuda bitmiş sky diye bir termal macun aldım ve 2 günde bir işlemciye sürüyorum fakat ısınıp eriyor.Gerçekten durumum içler acısı.Aslında halen garantisi var ama götürüp tekrar başka parçaların değişmesinden korkuyorum.Çünkü bilgisayar geldi 7 ay bende kaldı 5 ay aralıklı garantide.Acaba benim sorunum ne olabilir.Ha unutmadan birde mesela çalışıyor yarım saat sonra reset atıyor.Tekrar açıyorum.Her açışımda windowsun başlaması 5 dakika alıyor.arada birde fanı çıkartıp macunu tekrar sürüyorum.Ve bazende başlarken cpu overlock filan diye bir yazı çıkıyor.F1 e basınca açılıyor.İlginiz için teşekkür ederim.Biraz acemiyim everestle test yapıp onu aktarmıştım şimdi düzelttim.Özellikler aşağıda:

Bilgisayar:  
   İşletim Sistemi   Microsoft Windows XP Professional  
   OS Servis Paketi   Service Pack 2  
   DirectX   4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)  
   Bilgisayar Adı   MEMOLI  
   Kullanıcı Adı   kanka  

Anakart:  
   CPU Türü   Intel Pentium 4 630, 3000 MHz (15 x 200)  
   Anakart Adı   Bilinmiyor  
   Anakart Çipseti   Bilinmiyor  
   Sistem Belleği   512 MB  
   BIOS Türü   Award (08/04/06)  
   İletişim (COM ve LPT)   İletişim Bağlantı Noktası (COM1)  
   İletişim (COM ve LPT)   ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)  

Görüntü Birimi:  
   Görüntü Bağdaştırıcısı   NVIDIA GeForce 6200 TurboCache(TM) (256 MB)  
   3D-Hızlandırıcı   nVIDIA GeForce 6200 TurboCache  
   Monitör   Tak ve Kullan Monitör [NoDB] (154319504)  

Çokluortam:  
   Ses Bağdaştırıcı   VIA VT8237A/8251 High Definition Audio Controller  

Depolama :  
   IDE denetleyici   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici  
   IDE denetleyici   VIA Bus Master IDE Controller - 0571  
   IDE denetleyici   VIA Serial ATA Controller - 0591  
   Floppy Sürücüsü   Disket sürücüsü  
   Disk Sürücüsü   Maxtor 6E040L0 (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)  
   Disk Sürücüsü   ST380817AS (80 GB, 7200 RPM, SATA)  
   SMART Sabit Disk Durumu   OK  

Bölümler:  
   C: (NTFS)   20002 MB (3463 MB boş)  
   D: (NTFS)   24999 MB (23384 MB boş)  
   E: (NTFS)   19194 MB (13347 MB boş)  
   F: (NTFS)   51309 MB (37205 MB boş)  
   Toplam Boyut   112.8 GB (75.6 GB boş)  

Son Düzenleme: memoli_vip1 ~ 25 Mart 2007 19:31
egemengiga
25-03-2007, 13:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ozellikleri yazarken abartmissin. bazi sorunlarin olmus ve bir sekilde halletmissin. suanda sorunun islemcinin isinmasi mi? eger sorunun bu ise kasa ici sogutmani iyilestirmelisin.

su abartili ayrintilari sil ve sadece islemcin, anakartin, belleklerin ve ekran karti marka ve modelini elinle yaz.

selimhun
25-03-2007, 14:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Bu toplama bir masaüstü herhalde.

Şu toplama işine oldum olası ısınamadım...

Saygılar,

egemengiga
25-03-2007, 15:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ne hazir sistemler gordum baslari dertten kurtulmuyor. genelde uygun fiyatli hazir sistemlerde cok adi ya da ozel uretim anakart kullaniliyor. bu yuzden servis ve dokumasyon konusunda sorunlar cikartiyor. neyse hazir mi toplama mi cok yazilip cizildi forumda ve forumlarda. sonucta cogunluk (yaklasik %90) toplama demisti...

egoclu
25-03-2007, 17:04   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

kusura bakma ama bu kadar uzun yazıyo kimse okumaz ve cevaplamaz egemengiga abimizinde dediği gibi özellik
+sorununu kısaca yazarsan elimizden geldiği kadar ne yapabileceğini söyleriz

kısacası abartma

selimhun
25-03-2007, 17:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Egemengiga haklısınız. Ama PC toplamak için konu hakkında donanımsal ve de yazılımsal bilgiye ( oldukça derin ...) sahip olmak gerektiğine inanıyorum.

Benim evimde kullandığım masaüstü HP. CPU intel P4..Maxtor HDD, Nividia 5200 ekran kartı.....  Alırken içinde neler olduğunu bilmiyordum...Bu arada 4 yaşında..belkide 5...Bu güne değin format atılmadı...çökmedi..Bu günün standartlarıyla   komik bir makina belki...Ama çalışıyor...Ben oyun filan oynamadığım için de yetiyor...

Arkadaşımızın sorunu altında bunları yazamak belki uygun değil ama...yeri geldi diye düşündüm..

Saygılar,

egemengiga
25-03-2007, 18:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

tabiki isin icinde olanlardan bilgi almak lazim. bu forum da bunun icin var. ayrica sistemin komik degil. senin isteklerini karsilayabiliyorsa o sistem en iyisidir.

muratcevk
26-03-2007, 04:07   |  #8  
Yeni Üye
25 mesaj

dostum yazdıklarından anladığım kadarıyla senin bilgisayar doğustan özürlü çıkmış madem garantin var hazır garantin devam ediyorken bence git servise adam akıllı bir elden gecirsinler senin kasayı bana kalırsa sen her ne yaparsan yap o sorunları aşamazsın gibi geliyor Üzgün profesyonel bir yardıma ihtiyacın var

gerçi bir çok bilgisayar bayisi malı satana kadar kırk dil döküp herhangi bir sorun olduğunda da sanki allah rızası için yardım ediyormus gibi muamele ediyorlar ama bu işi ölmüşlerinin hayrına yapmıyorlar elinde koç gibi faturan var gerekiyosa sorunlu parçalarını iade et derim ben.....

Kombat
15-04-2007, 14:55   |  #9  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Senin sorunun artık yardımsız çözülemez. Oturduğun ildeki veya ilçedeki Tüketiciyi koruma derneğine başvur. Sana kesin yardımcı olurlar. Bir de parçalarının yine kötüleriyle değiştirileceğinden korkuyorsan paçaların seri numaralarını almanı tavsiye ederim. Olmadı bilgisayarı aldığın firmayı dava et. Onlar senin acemi olduğunu anlamışlar.

clan537
23-04-2007, 01:25   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj
memoli_vip1
Arkadaşlar ben bundan 5 ay önce işlemcim yandı gitti geldi 3 gün sonra anakart yandı.Oda garantiye gitti bu seferde garantide aynı kart yokmuş.Bunlarda başka anakart takıp ekran kartım ona uygun olmadığı için adi bir anakart takmışlar.Bende tekrar götürdüm asusun p5vd2-mx anakartını aldım.Bu seferde ram olmadı.gittim birde ram aldım ama oda iyi çıkmadı sanırsam.Üstelik işlemcinin termal macunuda bitmiş sky diye bir termal macun aldım ve 2 günde bir işlemciye sürüyorum fakat ısınıp eriyor.Gerçekten durumum içler acısı.Aslında halen garantisi var ama götürüp tekrar başka parçaların değişmesinden korkuyorum.Çünkü bilgisayar geldi 7 ay bende kaldı 5 ay aralıklı garantide.Acaba benim sorunum ne olabilir.Ha unutmadan birde mesela çalışıyor yarım saat sonra reset atıyor.Tekrar açıyorum.Her açışımda windowsun başlaması 5 dakika alıyor.arada birde fanı çıkartıp macunu tekrar sürüyorum.Ve bazende başlarken cpu overlock filan diye bir yazı çıkıyor.F1 e basınca açılıyor.İlginiz için teşekkür ederim.Biraz acemiyim everestle test yapıp onu aktarmıştım şimdi düzelttim.Özellikler aşağıda:

Bilgisayar:  
   İşletim Sistemi   Microsoft Windows XP Professional  
   OS Servis Paketi   Service Pack 2  
   DirectX   4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)  
   Bilgisayar Adı   MEMOLI  
   Kullanıcı Adı   kanka  

Anakart:  
   Anakart Adı   Bilinmiyor  
   Sistem Belleği   512 MB  
   BIOS Türü   Award (08/04/06)  
   İletişim (COM ve LPT)   İletişim Bağlantı Noktası (COM1)  
   İletişim (COM ve LPT)   ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)  

Görüntü Birimi:  
   Görüntü Bağdaştırıcısı   NVIDIA GeForce 6200 TurboCache(TM) (256 MB)  
   3D-Hızlandırıcı   nVIDIA GeForce 6200 TurboCache  
   Monitör   Tak ve Kullan Monitör [NoDB] (154319504)  

Çokluortam:  
   Ses Bağdaştırıcı   VIA VT8237A/8251 High Definition Audio Controller  

Depolama :  
   IDE denetleyici   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici  
   IDE denetleyici   VIA Bus Master IDE Controller - 0571  
   IDE denetleyici   VIA Serial ATA Controller - 0591  
   Floppy Sürücüsü   Disket sürücüsü  
   Disk Sürücüsü   Maxtor 6E040L0 (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)  
   Disk Sürücüsü   ST380817AS (80 GB, 7200 RPM, SATA)  
   SMART Sabit Disk Durumu   OK  

Bölümler:  
   C: (NTFS)   20002 MB (3463 MB boş)  
   D: (NTFS)   24999 MB (23384 MB boş)  
   E: (NTFS)   19194 MB (13347 MB boş)  
   F: (NTFS)   51309 MB (37205 MB boş)  
   Toplam Boyut   112.8 GB (75.6 GB boş)  

Kardeş forumda dolaşırken senin sorununu okudum ve sırf sana yardımcı olabilmek için foruma üye oldum :)

Demişsin ki;
"Ve bazende başlarken cpu overlock filan diye bir yazı çıkıyor."
Kardeş almış olduğun bilgisayarın montaj işini galiba parçaları almış olduğun bilgisayarcı yapmış. Belkide sen kendin birlştirdin orasını bilemem. Neyse geçelim bunları.
Bilgisayarının montajı bittikten sonra çalıştırırken BIOS ayarlarından CPU'na giden voltaj ayarları arttırılmış galiba ve bu da senin CPU'nun yoğun bir şekilde çalışmasına sebep olmuş. Aslında bu işleme Overclock(Hızaşırtma) deniyor. Bu işlem yapıldığı zaman CPU'na SU Soğutma sistemi gibi bir ek aparat bağlamazsan aşırı ısınmadan dolayı parçaların zarar görür. Bu Overclock işlemi CPU'ya olduğu gibi; Ram, Ekran Kartı(VGA), Anakart ve hatta bilgisayarındaki USP girişlerine bile uygulayabiliyorsun fakat dediğim gibi parçaların üzerindeki sogutma sistemleri(Fan, Bakır Plaka vb.) bu işlemler karşısında yetersiz kalabiliyor.
Peki Overclock neden yaplır ?
Overclock'un yapılma sebebi çok basit. Bu işlem Bilgisayarında ki mevcut parçaların performansını maximum seviyeye getirerek daha hızlı bir makina elde etmek için yapılan bir işlemdir.

Neyse bu kadar bilgi yeterli olur umarım.
Benim tavsiyem bilgisayarını bilgisayarcıdan ziyade bilgisayar kurdu diye tabir ettiğimiz kişilere göstermen. Çünkü çoğu bilgisayarcı bu tür konulardan anlamaz.

Sana bi kaç ihtimal daha söyleyeyim;
1.PC parçaların birbiriyle uyuşmuyor olabilir
2.PC ne giden voltaj dengesiz olabilir(PowerSupply den kaynaklanabilir)
3.Kullandığın anakartlar sürekli arızalı çıkıyor olabilir.
bkz.
"Anakart:  
   Anakart Adı   Bilinmiyor  
"

Gerçekten durumun çok müşkil bir durum. Allah yardımcın olsun.

012005
13-11-2007, 14:24   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj
egemengiga
ozellikleri yazarken abartmissin. bazi sorunlarin olmus ve bir sekilde halletmissin. suanda sorunun islemcinin isinmasi mi? eger sorunun bu ise kasa ici sogutmani iyilestirmelisin.

su abartili ayrintilari sil ve sadece islemcin, anakartin, belleklerin ve ekran karti marka ve modelini elinle yaz.

012005
13-11-2007, 14:29   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar bi bakarsanız sevinirim  f1 tusuna basmayınca açılmıyo del tusuna basınca bios ayarlarına giriyor

AMD Altlon(tm) 64 x 2 dual
core proc. 3800+
2.01 GHz 1,00 GB Ram

fasterdem
13-11-2007, 16:14   |  #13  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
404 mesaj

aslanım anladığım kadarıyla durumun vahim.PC aşırı ısınıyo diyosun.İşte o yüzden reset atar işlemciyi korumak için.Bence sen o makinayı al hazır garanti varken toptan iade et!!!!o da olmazsa tüketici haklarına başvur.Başvuru yapmadan önce noter tastikli bi onay al sorunun olduğuna dair.Sonra faturanla beraber tüketici haklarına başvur.Yani uzun lafın kısası sen o makinadan biran önce kurtul!!!!Çok geçmiş olsun.Kolay gelsin.

XxXDaRKoXxX
13-11-2007, 16:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

sorununuzu biraz daha açar mısınız?

black_flood
13-11-2007, 18:23   |  #15  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

o p4 ısnması biraz zor yaw hatta imkansız ondan bende 1 tane sattım ama buz dolabı gibi bir işlemciydi intelde ilk defa o denli soğuk çalışan işlemci görmüştüm.fanın yerine oturtulmamıştır yada hatalı montaj yapılmıştır.başka türlü yanması imkansız.anakrt dersen oda imkansız ötesi imkansı overclock yapmadıkça.
amd işlemciye gelince senin işlemci ısın yüksek belkide yada biosun çökmüş yeniden bios yükleyerek kurtulabilirsin.

Falcon_XFORCE
14-11-2007, 11:36   |  #16  
Yeni Üye
24 mesaj

Al faturanı dayan kapılarına faturanda neyse onu versinler.. o pc kendine zor gelir :)

XxXDaRKoXxX
14-11-2007, 13:04   |  #17  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

memoli
Kardeşim PSU un ve fanlarında sorun var sanırım bundan dolayı sistemini kaldıracak bir PSU ve fan al ve PC ni hava aktarımı kolay olacak şekilde koy(Yanii önündde 50 cm yer kalsın yanında veya arksında bir şey olmasın)
Sonra Bios ayarlarına girip voltaj ayarlarını default yap büyük bir olasılık birlgisayarcı bilgisayarını overclock yapmış ve voltaj yüksek geliyor.E bu sıcaklığa da PSU un dayanamıyor.

K.A.Y.A.H.A.N
17-11-2007, 10:59   |  #18  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

*PC nin güç aldığı prizlerin durumu nasıl düzgün mü?
*PC ne hiç 2 Aydabir Tanıdık bir Bilgisayarcıya götürüp veya ucuz bir komprasör alıp içine hava tutturup hiç temizletiyormusun?
*Kasanızın hava sirfiklasyonu zayıf kalıyo olabilir...
*Kasa içindeki power sappy in kalitesiz olması...
*Kasa daki Fan Sayısı,Markayı da belirtmiş olsa idiz neyse
Muhakkak bunları göz önünde bulundur.Geçmiş olsun.

user123
16-03-2008, 19:52   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj
egemengiga

onurcakir1903
16-03-2008, 19:55   |  #20  
Yıllanmış Üye
340 mesaj

Konu çok güzel hortlamış...AlkışAlkışAlkış

egemengiga
17-03-2008, 16:19   |  #21  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben bu sorunun nedenini tahmin edebiliyorum. arama motorlarindan bulunan sonuclarda bazen chip forumdan direk cevap verme yada alinti yapma sayfasi aciliyor. suanda alinti yada yanitla butonlarindan birisine bastiginizda hangi sayfa aciliyorsa aynen orasi sonuclarda link olarak veriliyor. bu durumda arama yapan kisi cevap yazabilmek icin buyuk ihtimal uye oluyor ve sonucu gonderiyor. bu sekilde ilginc hortlamalar oluyor. genelde giris seviyesi kullanicilar hortlamalara neden oluyorlar. hepsi de kendisini Necromencer saniyorlarKahkaha