Bir Çılgın Türk'ün Destanı, Sultan Aybars Baybars

Ramazanatesfecr
17-02-2017, 16:02   |  #1  
Ramazanatesfecr avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2013

    Memluk Devleti Sultan Aybars / Baybars, çok zor bir coğrafyada, çok çetin rakiplere rağmen tahta oturdu. Türk ve İslam tarihinin en şanlı kahramanlarındandı. Aynicâlût Savaşı’nda Moğolları tarihte ilk defa o mağlub etti, ayrıca Ortadoğu’daki Haçlı nüfuzunu kırdı. İslamiyet'in bir dönüm noktasında Müslümanları büyük bir beladan kurtardı.

SULTAN AYBARS'IN MOĞOL KÜFFARINA KARŞI SAVAŞI, AYN CALUT:


    "Aybars kuvvetlerinden emindi. Çünkü onlar da bozkırlarda, steplerde yetişmiş iyi birer okçuydular. Aynı silahı kullanmasını çok iyi bilirlerdi. Memluk Türkleri zaten yapılan talimler ve savaşlar da bu işte oldukça becerikliydiler.

       Aybars, civanmert mücahitlerin gözlerine baktı. Gözlerindeki tedirginliği görebiliyordu. İçlerinden bazı emirler fitne ve fesat tohumları saçıyor, savaşmaktan çekindikleri için ordunun kuvve-i maneviyesini bozuyordu.  Bir şeyler söylemeliydi, bir şeyler… İslamiyet bir dönüm noktasını yaşıyordu. Eğer İslam ordusu bu çapulculara yenilirse, Kâbe’ye doğru Ebrehe’nin ordusu tekrar harekete geçecekti.  Akça’nın üzerinde ordunun en önünde sağ ve sol cenahlara at koşturarak dikkatlerini çekti. Sonra herkesin dikkatini çektiğine tatmin olunca duraladı. Başını oynattı hafifçe, sözcükleri tekrarladı içinden “Bismillah” diyerek önce Allah’a sonra kelimelere sarıldı.

       “Ey Müslüman emirleri! Ey Mücahitler! Yıllardır Beytü’l Malin ekmeğini yiyorsunuz ve şimdi de görmekteyim savaştan geri durmak isteyenler var. Ben işte buradayım. Hepiniz terk etseniz de ben küffara karşı geri durmayacağım. Savaşmak isteyenler Allah için benimle gelsin. Kim savaşmak istemezse de o evine sıcak yatağına, kadınlarına dönsün. Tabi bu savaştan sonra geriye bir şey bırakırlarsa… Allah hepimizi görmektedir. Müslümanların vebali geride kalanların boynunadır. ALLAHUEKBER!” diyerek sözlerine noktayı koyarken atını mahmuzlayıp yalın kılıç küffarın üzerine hücum etti. Ardından tüm ordu Allah! Allah! nidalarıyla ardından.

      Önlerinde güneş gökyüzünde kapanarak bulutlara gömülüyordu. Ne günün geçtiğini ne açlığı ne de susuzluğu hissediyordu. Başka bir zamana ait başka bir güç dolduruyordu içini. Onu insan türüne yabancılaştıran bir güç…"


KİTABA

ULAŞMAK İÇİN


TIKLA!