Bir İşletim Sistemi Nasil Çalışır veya Yapılır

AirFurkanKing
09-01-2021, 03:22   |  #1  
AirFurkanKing avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar, 

Böyle bi soru sorunca akla direk ne gerek var geliyo ama ben bu işin mantığını öğrenmek istiyorum. Malum günümüz gelişim çağı ve Android ve Windows un bize yetmeyeceğini herkes biliyo ve iyi sirketler kendi isletim sistemlerini yapiyo. Su an bildiğim sadece Huawei (HarmonyOS) var ama bence ilerde çoğu sirket bunu yapar. Bende eger bu şirketlerden bisinde çalışırsam ve bir isletim sistemi yapmam gerekirse bos bos sağa sola bakmak yerine daha önceden bildiğim seyi yapmak istiyorum. Yani bu soru internette baya soruldu ama kimse mantikli bi cevap vermiyo. Bence artık Türkiye nin bile kendi marka ve sistemlerini yapması lazım. Konu cok dağılsın istemiyorum ama neden os yapmak istiyorsun diye soranlara cevap bu ve bide meraktan. Bu konu hakkında bilgisi veya kaynak önerisi olan varsa lütfen yazsin. Mesela cpp ile bir isletim sistemi yapilir mi yada kernel çekirdeğini kullanarak kendim kucuk bi isletim sistemi yapabilirmiyim acaba(cpp ile). Yani ole cok bisi istemiyorum. Ekranda bisiler yazsin bi kac buton olsun yeter. Sadece bu isin mantığını anlasam da yeter bana ama bi isletim sistemi nasil calisir yada yapilir bunu gerçekten merak ediyorum. Bunu int de arayınca bu kaynak yerine hep forumlar çıkıyor kitap veya makale vb bisey bilen varsa lütfen yazsin.

Saygılarımla.Onay

White-Fox
18-02-2021, 11:08   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Github içerisinde bolca örnek bulabilirsin.