bir klasik anakart yüksel voltaj çekme sorunu

black_flood
13-04-2013, 19:07   |  #1  
black_flood avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

elimde msi 970a-g46 anakart var bu kart öncesindede gigabyte 990xa-ud3 anakart vardı ama artık tabuta girdi garantiden değişirse iyi olacak stabildi çünkü işlemci bile 15 derecelerde geziyordu 4.2 ghzde.

msi anakartta işlemci 37 - 45 arasında geziniyor bu kısmını zaten umursamıyorum anakartın saçmalığı olduğu kesin ama +12V beslemesinden +14.65V güç çekiyor ilk defa karşılaşıyorum düşük çeken yada beslemenin yetersizliğini gördümde bu değer saçma geldi. işlemcinin saat hızıda 1.4 ghz bu esnada ve cpu kullanımı bile % 5 ila 21 arası geziniyor. bu kadar güç çekmesi zarar verebilirmi yada bu kartıda garantiye yollamam gerekir mi ?

murat5038
13-04-2013, 23:56   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

http://tr.msi.com/service/download/bios-20606.html

Bios güncelle bios default yap bağlantıları çıkar tak tekrar default yap Düzelmez ise Linux live cd dene içinde bu test araçları olanlardan Onlarla bide bak aynı ise gönder garantisi varsa.

black_flood
14-04-2013, 21:35   |  #3  
black_flood avatarı
OP Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

garantisi var daha 1 haftalık kart ayrıca zaten aldığım ilk gün güncelledim Windows 8 desteği yoktu menetin normalde o destek geldi fakat msi firmasın bir takım saçmlaıkları nedeni ile Windows 8 desteği aktif hale gelemiyor en az 350 ila 600 lira arasında değişen en üst seviye kartlardan 1 tane olursa eğer Windows 8 desteği aktif hale geliyormuş ne alakaysa asus ta bu özellik varsayılan geliyordu gigabyte kartlardada varsayılan olarak Windows 8 desteği açık. biosu defaulta çektiğimde sata ayarınında ahcı olmasına karşın yavaş çalışıyor.

gigabyte anakart garantiden gelene kadar biraz sabredeceğim sonrada bunu yollarım artık o zamana kadar işlemci pert olmasa bile yüksek karttaki dengesizlik yüzünden işlemciyide değiştiririm diye düşünüyorum.

murat5038
14-04-2013, 22:30   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

MSI nin yeni serilerde win8 desteği var desteği olmasa driverlerini chisetleri win8 uyumlu olmazdı vermezlerdi.

Ayrıca 6100 için 970 chipli anakart pek tavsiye etmem 760 larda kullanılıyordu onuda zaten önceden bildirmişdim zararlı olduğunu ancak 970de 6100 ün pek zararı olmaz ancak benim için am3+ işlemcilerde tavsiye ettiğim en az 990 serisi olacak 990fx en stabili zaten 990x en azından olsa yeterli.

black_flood
15-04-2013, 12:47   |  #5  
black_flood avatarı
OP Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

sadece msi ve asrock kartlarda normal bir ssd disk takıldığında asus yada gigabyte kartlardaki gibi maalesef 1 sn civarında bir sürede sistem başlayamıyor tüm ayarlar yapılsa dahi.asus yada gigabyte kartlarda özel bir ayar yapmadan dahi ssd disk takılınca en geç 3 sn içinde sistem hazır hale geliyor. msi ve asrock kartların amd serilerinde  biosa girince biosta operating system diye bir kısım var ve burayı açınca Windows xp Vista, Windows 7 ve Windows 8 seçeneği geliyor son bios güncellemesi sonrası zaten sitesindede bu biosun windoıws 8 desteğini açtığı belirtiliyor önceki bioslardada çalışıyor ama opsiyonel Windows 8 için gereken nitelikleri taşımıyor. Windows 8 seçeneğini açarsam ve kaydedip başlatırsam ekrana sisteminizde Windows 8 uyumlu ekran kartı ve donanım bulunamadı ibaresi çıkıyor sistem açmıyor. yabancı forumlarda araştırdım bulamadım en son amd firmasına mail attım oradak sadece hd 7000 serisi kart olursa Windows 8 destekli donanım uyarısının kalkacağını ve bu şekilde ancak hızlı ve stabil çalışlacağını  belirttiler. ama böyle bir sıkıntı ne asus nede gigabyte kartlarda yaşamadım hatta asus 770 çipsetli kartada bağladım ssd tam 2 sn içinde sistem açılıyor ve hazır oluyor bu msi illeti fıtık ediyor 45 snde zar zor açılıyor tam 1 dk civarı tamamlıyor açılışı antivirüs olmadan asus ve gigabyte kartlardaki 2 sn olayı antivirüs yüklüyken di antivirüs yokken zaten açılış logosu bile gelmiyordu windowsun.

gigabyte anakart ile hd 6750 vardı sıkıntıda yoktu anlaşılan msi ve asrock kartları tam fiyasko kullanan kişin lord gibi bişey olması lazım tüm parçaların en yükseğini istiyor herşey için menet.

murat5038
15-04-2013, 13:32   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:) o şekil bir hata ile karşılaşmadım eğer dediğin gibi ekran kartı uyarısı veriyorsa ekran kartında vardır sorun ssd veya anakartta değil.

MSİ anakartındaki biosdaki ayarlardan kaynaklı olmalı o ssd ile açılmaz hızı kullanmadım gerçi msi anakart ancak biosla çoğunlukla ilgili veya ssdnin yapısı msi anakarta müsait değil hddler gibi.