Bir PC yi nasil router yaparim

Cengiz Filizler
11-12-2008, 17:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Arkadaslar simdi soyle bir sorun var yardimci olursaniz sevinirim...
Sistemde ADSL modem, Access Point, uzerinde iki adet Ethernet karti ile Windows uzerinde EasyCafe ile Access Pointleri yoneten ve sisteme misafir girmek isteyen notebooklara sifre ekrani gosteren program kurulu bulunan bir PC var, bir adet workgruop switch ve 20 adet desktop PC var.

Burada yapmak istenen sey

1-Desktop PC leri        : Uzerinde yuklu program ile ve yine uzerinde iki adet Ethernet karti barındıran Ana Makine üzerinden sistemdeki workgroup switch ile sifre ekrani sayesinde sisteme katmak ve otomatik IP almasini sağlamak.
2-Notebooklari          : Uzerinde yuklu program ile ve yine uzerinde iki adet Ethernet karti barındıran Ana Makine üzerinden sistemdeki workgroup switch ile Access Pointleri yoneten ve sisteme misafir girmek isteyen notebooklara sifre ekrani gosteren bir program ile misafir notebooklari sifre ekrani sayesinde sisteme katmak ve otomatik IP almasini sağlamak.
3-Ethernet karti ile switch arasindaki kablo cross olmasi gerekiyor mu yoksa duz baglanti olsa olur mu ?

Sıkıntı su iki adet Ethernet kartindan birini ADSL modeme digerini switche baglayip PC yi router isini yaptirmak istiyorum. Cunku Access Pointleri ve Desktop PC leri yoneten program bunu istiyor. Ethernet kartlarinda IP Ayarlarini statik olarak yaptim ve daha sonra Ethernet kartlarini ag ayarlarindan kopruledim. Kopruleyince PC uzerinde tek Ethernet karti varmis gibi oldu.

Modemin IP si: 10.0.0.1

Modem ile bağlı olan Ethernet Kartının TCP/IP Ayarları:

IP: 10.0.0.10
Default Gateway: 10.0.0.1
DNS: 10.0.0.1

PC ile workgruop switch arasindaki Ethernet Kartının TCP/IP Ayarları:

IP: 10.0.0.11

Koprulenince Ethernet Kartlarının TCP/IP Ayarları

IP: 10.0.0.12

cengizdeniznetwork.com

ürfet34
11-12-2008, 22:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
154 mesaj

beyaa bi zor sormuşsun ama inş. cevap bulursun :)