Bir siteyi komple engemek

HPQ-User
25-04-2007, 22:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Flynet sormuş:
Öncelikle merhaba.
Ben mynet'i komple engellemek istiyorum.
İnternet seçenekleri -< Güvenlik -< Yasak siteler kısmına mynet'i yazdım ama hala açılıyor!
Mynet'i komple nasıl engelleye bilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
AMD işlemci, FX 5200 NVIDIA, 40 GB HDD
256 KB ADSL

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.3) Gecko/20070309 Firefox/2.0.0.3

erkanc
25-04-2007, 23:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Öncelikle kullandığımız Windows türüne göre aşağıdaki klasörlerde hosts adında bir dosya varmı diye kontrol ediyoruz.

Win 98 c:\windowsWin ME c:\windowsWin NT c:\windows\system32\drivers\etcWin 2000 c:\windows\system32\drivers\etcWin 2003 c:\windows\system32\drivers\etcWin XP c:\windows\system32\drivers\etc
Bu dosya bazen olmayabiliyor.Olmadığını farz ederek anlatmaya devam edelim.Dosya olmadığı için onu kendimiz oluşturmalıyız.Burada dikkat etmemiz gereken nokta dosyamızda bir uzantının olmaması yani hosts.txt yada hosts.doc gibi bir dosya değil uzantısı olmayan bir dosya gereklidir.Bu dosyayı oluşturmak için öncelikle masaüstünde yeni bir klasör oluşturalım.(sizlere en basit şekilde anlatmaktayım.) Oluşturduğumuz klasörün içinde yeni bir .txt dosyası oluşturalım.Bunu için sağ tıklayarak yeni menüsünden yeni metin belgesi seçeneğini seçin.Bu dosyayı hosts olarak adlandıralım.bulunduğumuz klasörde Araçlar menüsüne girerek klasör seçeneklerine girelim ve görünüm sekmesine tıklayalım.Daha sonra açılan bölgeden Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğinin yanındaki işareti kaldıralım ve uygula diyip çıkalım. Hosts.txt dosyamızın sonundaki .txt bölümünü sildikten sonra az önce yaptığımız klasör seçeneklerini eski haline getirelim.

Evet şimdi dosyamızı oluşturduk.Bu dosyayı kullandığımız Windows a göre yukarıdaki klasörlere kopyalayalım.Daha sonra notepad ile açalım.Engellemek istediğimiz siteleri alt alta gelcek şekilde aşağıdaki şekilde yazalım.

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 www.google.com
127.0.0.1 www.mynet.com
127.0.0.1 www.bilmem_ne.com

Yalnız en baştaki localhost u yazmak zorundayız onuda unutmayalım.Yaptığımız değişiklikleri kaydedip çıkalım ve bilgisayarı yeniden başlatalım.