Bir soru : Format Herşeyi Silermi???

Kansav
05-03-2005, 00:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
521 mesaj

Arkadaşlar,foruma hemen hemen her gün işletim sisteminde problem olan arkadaşlar tarafından çözüm isteme adına sürekli konular açılıyor ve genelde sonuç "format" önerileriyle son buluyor.

Benim sorum şu; "sizce format herşeyi temizlermi?".Aslında cevabı gayet basit bir soru gibi görüyor ve aklınızdan "elbette temizler,adı üstünde format bu!" geçiriyorsunuzdur.Fakat kesin yargıya varmadan önce şimdi size başımdan geçen olayı anlatayım ve bu soruyu kendi kendinize tekrar yanıtlamaya çalışın.

1999 yılında çalıştığım firmada bir müşterimize Teac marka 4X CD Writer satmıştık.Tabi kutunun içinden bir sürü CD çıktı.CD 'lerden biri popüler bir müzik düzenleme yazlımı olan "Dance eJay 2+" idi.CD Writer 'ı müşterimizin bilgisayarına bağlayıp CD 'leri kendisine teslim ettik.Ben müşterimizden kullanmayacaksa CD 'yi bana vermesini rica ettim.Kullanmayacağını söyleyip CD 'yi bana verdi.Program 30 günlük trial'dı.Programı yükleyip çalıştırdığınızda karşınıza iki seçenek çıkıyordu."Purchase (satın al)" ve "Try (dene)"."Try" seçeneğini seçerek programı bütün özellikleriyle sorunsuz olarak kullanabiliyordunuz.30 gün sonunda "Try" seçeneği pasif görünüyor sadeec "Purchase" seçeneği aktif olarak duruyordu.Benimde yaptığım mix henüz bitmediğinden mix 'i tamamlayabilmek için programı uninstall edip tekrar kurdum.Sonuç değişmedi."Try" hala pasifti.Mix 'i bitirmeyi kafaya taktığım için 8 Gb 'lık tek partition olan diskimi formatlayıp Windows 98 'i tekrar kurdum.HİÇBİR YEDEK ALMADIM çünkü bilgisayarımda yedek almayı gerektirecek belge yoktu.YEDEKLEME yapmadan direk dos altından "deltree" komutu ile "Windows" ve "Program Files" klasörünü silerek windowsu tekrar kurdum.Kurulumdan hemen sonra HİÇBİR ekstra program yüklemeden "Dance eJay 2+" programını kurdum.Çalıştırdım.Birde baktım "anaaaa"..."Try" hala pasif ve kalan gün kısmında "0 days" yazıyor."Herhalde bir yerde yanlış yaptım" diyerek bu sefer C 'ye direk "fdisk" çekip "format" attım.Windows 98 'i tekrar kurdum.Kurulumdan hemen sonra "Dance eJay 2+" programını kurduğumda "Try" seçeneğini HALA pasif ve kalan gün sayıdını "0 days" görünce kafayı sıyıracaktım.O zaman 1 yıldır bilgisayar işindeydim.15 yıldır bilgisayar işinde olan ağabeylerime durumu anlattım.Bana verdikleri cevap netti "asla öyle birşey olamaz,format attıysan diski tamamen sıfırlamışsındır ve programın çalışmaması imkansız...".Fakat ben bu olayı kendim yaşamıştım ve kimseyi buna inandıramadım.Hala da sebebini çözebilmiş değilim.

Bir ara bir arkadaşım bana belkide bios 'a veya ekran kartının bios 'una kendini yazıyordur demişti.Tabi o zaman acemi olduğum için inanıp bios 'u resetledim,formatladım,sonuç değişmedi.Ekran kartını değiştirdim,yine sonuç değişmedi.En son başka bir arkadaşımdan 2 Gb 'lık bir disk alıp denediğimde bu sefer olmuştu.Acaba benim 8 Gb 'lık diskimmi bozuk diye düşündüm.Kendi diskimi o arkadaşımın bilgisayarında denediğimizde sorunsuz olarak çalıştığını görünce,deyim yerindeyse "kafayı oynattık".Kendi diskimi geri alıp tekrar bilgisayarıma bağladım,yine çalışmadı.İnanması belki imkansız ama bu GERÇEK.Taa ki 8 Gb 'lık diski bir arkadaşıma verip yerine 10 Gb 'lık 7200 Rpm 'lık bir disk aldığım zaman Mix 'i bitirebildim...

Şimdi en başta sorduğum soruyu tekrar yanıtlamaya çalışın;"Sizce format herşeyi siler miSoruSoruSoru..."

NOT: O 8 Gb Seagate 5400 Rpm 'lik disk şu anda başka bir arkadaşımda ve hala sorunsuz olarak çalışıyor...

cursed
05-03-2005, 01:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

???????? KANSAV Allah bütün bilgisayarcılara sabır versin....dediğin konuyada gelince dediğin olay bende bi çok programda oluyordu..ama silip tekrar kurunca işim hal  oluyordu senin ki gerçekten kafa sıyırtacak cinsten....

Banned
05-03-2005, 07:13   |  #3  
Banlandı
548 mesaj

Ben hdd'yi kırarım..Olmaz öyle şey diyeceğim ama oldu d,yorsun..Ben bu programı kullandım ama bende bir şey yapmadı..Bence senin hdd kafayı yemiş..Ne yaptığını bilmiyor...Belkide o zaman acemi olduğun için format değilde başka bir işelm yapıyordun ama format zannediyordun..Şuda olma ihtiali var hdd seri numarasını kaydediyor diyecem ama oda bir yerler de kayıtlı olması lzaım formatta o da gider..Arkadaşın dediği senin dediğin zaman diliminde olması çok zor kendini biosa yazma konusu..Şu an bioaslara yazılabilir ama senin zamanında bu tür özellikler yoktu o da olmaz..En iyisi al bir çekiç vur kafasına...

SilencE
05-03-2005, 17:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

asla format tamamen dosya temizliği yapamıyor. PC inspector gibi silinimş dosyaları geri getiren programların formattan sonra diski yarı yarıya yeniden kurtarabildiğini gördüm ben. Üstelik bu işi yapan pro firmalar da var.

hunter_42
06-03-2005, 14:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

HOCAM şu mitnickkevin sayesinde sen forumdan atılmamışmıydın ayıptır söylemesi¿¿¿

theironman
06-03-2005, 19:16   |  #6  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

kimden bahsediyorsun???

theironman
06-03-2005, 19:27   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

eğer kansav ı kastediyorsan mitnick ile onun zerre alakası yok...

hunter_42
06-03-2005, 22:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

yok abi şimdi esasını örendim pardonunuz kevinla alakadar deilmiş

Son Düzenleme: hunter_42 ~ 06 Mart 2005 22:38
Raziel
07-03-2005, 23:04   |  #9  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

konu sapmış son mesajlarda, her klasörde oluyor bu nedir ya

Eyüp Korkusuz
08-03-2005, 09:02   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Kansav bence de böyle bir seçenek biraz zor gibi ve düşündürücü adamların böyle birşey yapabilmeleri için yaptıkları mix programına b,r disk kurtarma modulü gibi birşey koymaları lazımki formattan sonra tekrar sildiği verileri geri alabilsin ado kurulumda baya bi uzama yapar. Bencede kafayı yedirtecek cinsten....

Kansav
08-03-2005, 23:46   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
521 mesaj

Walla ben zamanında acaip kafayı yemiştim,artık bu konuyu düşünmekten vazgeçtim.Eğer benim eski HDD diğer bilgisayarda sorunsuz çalışmasaydı (ki şu anda bile çalışıyor),sorun HDD 'de diyecektim.15 yıllık bilgisayar tecrübesi olan, Mersin'in en eski ve en iyi bilgisayarcısı olan ağabeylerim bile bu işe bir çözüm getirememişler,onlarda apışıp kalmışlardı.Format 'ı yanlış attım desem,fdisk'i doğru yaptığıma göre formatı yanlış atabilme ihtimalim ortadan kalkıyor.Sonuç olarak komut "format c:" olduğu için yanlış olma ihtimali de yok...Dil çıkarıyor

Son Düzenleme: Kansav ~ 08 Mart 2005 23:50
bilgisayarcı vedat
05-06-2006, 15:45   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

kardeşlerOnayKahkaha ben vedat benim bi sorunum olduda pc ye ghost kurdum ama ghost diski birleştirip eskileri silmişve kurtarılabiliyomuş bi anakart 2 programla bana bi yardım cı olurmusunuz...

TuncaBozkurt
05-06-2006, 16:27   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

format herşeyi silmez.silinseydi zaten format sonrası dosya kurtarma diye bir olay olmazdı.ama bilgisayarı formatladıktan sonra, formattan önce kullandığın bir yazılımı kullanabiliyosun.valla ben sony sound forge u kullandım öyle.

lazrailefsanesi
06-06-2006, 12:36   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Belkide trial 30 günden geri degil mayıs 15 diye belli bir güne ayarlıydı.Sen format atsanda tarih degismedi.Ama baska hdd ile oldu diyorsun buda ilginc.Enson olarak geyik cevap olarak adamlar hack olayını asmıs senin hdd'nın onbellegine yazmıslar programın trial kısmını :P