Bir uygulamayı varsayılan yapaMAmak

laksel
16-10-2018, 15:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

Merhabalar. Windows 10 Home 1803 sürüm işletim sistemli, 64 Bit, 4 GB ram ve 500 gb HD Pentium N3540 @2,16 ghz standart bir Asus kullanıyorum. Daha doğrusu kendi bilgisayarımın arızalanması üzerine bunu kullanmaya başladım.

Ancak uygulama varsayılanlarından Fotoğraf görüntüleyicide bir sorun var. varsayılan uygulamayı değiştirmek istiyorum, yaptığım seçim görünmüyor, seçmemiş gibi aynı şekilde + işareti ve "Varsayılanı seçin" yazısında kalıyor. Değişiklik de uygulanmıyor.

Sistemim güncel. Microsoft forumundan gelen önerileri uyguladım, (SFC / SCANNOW, Tümünü Microsoft varsayılanlarına sıfırlamak, Allupdate.bat, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturmak, DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth, DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth,  ve sistem geri yükleme) gibi.. Ancak hiç biri çözüm olmadı. Umarım burada çözüm bulabiliriz. İlgilenecek uzman arkadaşa şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

NOT: Bu sıkıntı ekteki ekran görüntüsünde de  görüleceği gibi, sadece fotoğraf görüntüleyicide yaşanmaktadır. Diğer uygulamalarda sorun yok. 

Sistem Bilgilerim
laksel bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
AmbaSSadoR
16-10-2018, 17:52   |  #2  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
400 mesaj

bunu bir deneyiniz

AmbaSSadoR bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
laksel
17-10-2018, 13:53   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Merhaba,

İlgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Son çare olarak denedim, fakat hiçbirinden Office 2010 fotoğraf görüntüleyicisinin verdiği sonucu alamadım: sürükle bırak olayına izin vermiyorlar.. Yine de tekrar teşekkür ediyorum. 

Saygılarımla

AmbaSSadoR
17-10-2018, 14:29   |  #4  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
400 mesaj

belki home sürüm kullandığınız için sürüm kısıtlaması vardır.

laksel
17-10-2018, 15:51   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

Başka bilgisayarda home sürümde kullanabiliyorum.  Sorun bu bilgisayarda..

AmbaSSadoR
18-10-2018, 14:34   |  #6  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
400 mesaj

pcde admin oturumundamısınız belki accountunuz sınırlı kullanıcı seçilidir.

laksel
18-10-2018, 16:42   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

Evet Ambassador, admin. Yeni hesap açarken de admin olarak açıp denedim, sonuç aynı..

iaydin
24-10-2018, 12:14   |  #8  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Resmi göremedim, galiba link silinmiş.

Ekli regedit kayıtı resimlerin varsayılan ayarını değiştirmenize yardımcı olacağı düşüncesindeyim.

Bir not defterine kopyala-yapıştır ile yapıştırın. Dosya isminin uzantısı .reg olacak şekilde kaydedip dosyayı çalıştırın.

Büyük ihtimalle sorununuz çözecektir.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations]
".tif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".tiff"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".png"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpeg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpe"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".bmp"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".gif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"

iaydin bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
laksel
25-10-2018, 16:11   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

Merhabalar;

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.  Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations]
".tif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".tiff"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".png"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpeg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpe"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".bmp"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".gif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"

içeriğini " photo.reg " adıyla kaydedip çalıştırdım, fakat sonuç değişmedi. Bana son önerilen çözüm (işe yaramadı) şu olmuştu: 

1. Windows tuşu + r tuşlarına basın ve “msconfig” yazınız.

2. “Hizmetler” sekmesine gidin veTüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu seçmek için tıklayın ve ardından Tümünü devre dışı bırak'a tıklayın.

3. “Başlangıç” sekmesine gidin ve “görev yöneticisini açın” seçeneğine  tıklayın.

4. Listedeki ilk girişe (servise) sağ tıklayın ve açılan menüden devre dışı bırakmak için seçeneğe tıklayın.

5. Listedeki tüm girişler için 4. adımı tekrarlayın.

İşin ilginç tarafı Windows 10 işletim sisteminin kabul etmediği uygulama da bir Microsoft ürünü: Office 2010 fotoğraf görüntüleyicisi.

Bu uygulamayı kaldırıp yeniden kurmak ta dahil, neredeyse denemediğim bir yol kalmadı gibi. Sadece kayıt defteri üzerinde hiç bir değişiklik yapılmamıştı, onu da (tekrar teşekkürler) sizinle denedik. Ekran görüntüsünü yine iliştiriyorum, orada da farkedileceği üzere Gom player, Chrome gibi seçimler kabul ediliyor. İnancım şu yönde ki, bu işin çözümü yine kayıt defteri ile olabilir.. Eğer bir sonuca ulaşabilirsek minnettar kalırım. İyi çalışmalar dileklerimle..